Disneyland Paris - 6 -

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

AdiS, multumim!
Noi plecam pe 13 apr, mai e putin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

Mamici, plecam si noi in doua saptamani si am o mare rugaminte la voi!
Noi zburam cu Wizzair (ce rau imi pare ca nu am prins oferta Air France de acum, e excelenta). As vrea sa iau caruciorul cu noi, pentru pitica de 3 ani, care nu rezista la zile intregi de umblat prin Disneyland... Stiu ca pentru copiii sub 2 ani (infant) caruciorul este transportat gratuit. Dar pentru copiii mai mari nu exista nici o specificatie nicaieri. Am gasit informatii despre transport instrumente muzicale, echipament sportiv... dar nimic despre carucior. A zburat vreuna dintre voi cu Wizzair cu caruciorul, desi copilul e mai mare de 2 ani? Aveti vreo informatie?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Adialex- hotelul in Paris este Best Western du Colisee, il gasesti pe dertour.ro. Pe noi ne costa 540euro- 3 nopti cu copil de 7 ani cu pat separat. Nu e cel mai ieftin la 3 stele, dar e langa statia de metrou, a doua cladire pe o strada perpendiculara pe Champs Elysee ( zona e super safe si curata). Noi am mers pe jos de la hotel la Tour Eiffel si chiar la Louvre, cu copil de 5 ani la vremea aia. Langa el e un magazin Disney ( in caz ca nu ati cumparat destule din parc :) ),un monoprix cu hainute dragute si un magazin alimentar maricel cu autoservire. Micul dejun super ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui vrabiuta
As vrea sa iau caruciorul cu noi, pentru pitica de 3 ani, care nu rezista la zile intregi de umblat prin Disneyland...


Sper sa te ajute: imediat dupa ce intri in DisneyLand park, pe partea dreapta sunt carucioare (un fel de a spune, sunt suficient de mari sa transporte si copii de 6 ani) care au inclusiv hamuri. De el se agata o eticheta suficient de vizibila cu numele astfel incat sa il poti parca la atractii si sa ti-l poti localiza apoi.

Cum nu am folosit, nu pot spune daca trebuia platit ceva in plus, sau intra in pretul biletului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Adialex

In Paris am stat la hotelul Arc De Triomphe langa Arcul de triumf, zona safe si suficient de aproape de statia de metrou/RER. In apropierea lui este un small market pentru diverse. Taxiul de la hotel la Porte Maillot, de unde am luat autocarul pentru aeroportul Beauvais, ne-a costat 10 euro iar drumul a durat 10 minute la ora 6:45 AM dimineata.

Foarte ok, curat, camera dubla standard mare. Am avut pat dublu caci am specificat ca vom fi 2 adulti si 1 copil dar fara pat separat. Patul dublu a fost f lat si la fix. Am sta in camera mov cu tablou la capul patului. Persoanele de la receptie au fost indatoritoare, ne-au explicat cum sa ajungem in blvd cu braserii cu preturi mai normale. Era desigur f aproape. Ma uit acum pe booking si nu imi vine sa cred ce preturi are acum, ca sa nu imi aduc aminte ce preturi afisau la receptie acolo. Eu am rezervat la vremea respectiva cu 90, respectiv 100 euro pe noapte, 2 nopti fara mic dejun.

http://www.booking.com/hotel/fr/arc-de-triomphe.ro.html?aid=319855;label=arc-de-triomphe-4G8hhPTZOakZu173QQ7GdQS4975396157;ws=&gclid=COOejNbgh68CFQhe3wod_1Tk-A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Va multumesc frumos pentru recomandari de hoteluri, aveam mare nevoie; doar asta ne-a mai ramas de facut pana plecam, rezervarea la un hotel in Paris;
a, vroiam sa intreb cum sunt preturile la magazinele de jucarii din parc? cred ca aici o sa avem o problema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

Buna dimineata!

adiS - Carucioarele de inchiriat la Disneyland sunt 9 eur/zi, la cate zile stam noi as putea sa cumpar unul si sa il fac cuiva cadou cand plec din Franta...

adialex - Jucariile sunt o problema, intr-adevar Nu ca ar fi foarte scumpe, dar sunt la fiecare pas, colorate, ispititoare... ne e greu noua adultilor sa nu ne cumparam de toate, ce sa le mai cerem piticilor... Ca sa iti faci o idee de preturi, noi asta am cumparat anul trecut, la cererea surorii mai mari (celelalte jucarii pe care le-am luat nu le gasesc pe site si nu-mi amintesc exact cat au costat): http://www.mouseshoppe.com/Merchant5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=M&Product_Code=MS1880&Category_Code=314
Daca te uiti un pic pe-acolo o sa iti faci o idee de preturi.

Spor la pregatiri tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Vrabiuta, acum 2 ani am zburat cu WIZZ. Nu a costat nimic sa luam cu noi caruciorul, Dudu a vea 3 ani si jumatate. A fost o idee foarte buna, carucioarele care se pot inchiria de la DL, cele pe care le-am vazut eu prin parc, nu aveau protectie deasupra capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marox

Adriana mica, RER-ul face cam 40 min de la Gare de Lyon pina in Disneyland.

Daca a fost cineva saptamina asta la DL a avut noroc de vreme superba, cred ca ieri au fost 25°C. Azi, in schimb, sint doar vreo 10!

Iris, avind in vedere ca ai pasaport anual, cum faci pt rezervarea la hotel? M-am uitat pe site si din cite am inteles, in pret, in afara de camera, intra si biletul pt parc. E posibil sa platesc doar hotelul fara parc?

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)


Marox, doar acu` ti-am vazut intrebarea. Noi rezervarm pe site-urile expedia.nl sau expedia.be

Hotelurile le cam stim pe toate si alegem acum ce e mai ieftin, ca ne plac toate... Daca preturile la hoteluri nu ne convin, sunam direct la hotel sa primim 35 procente reducere (pt ca avem pasaportul anual). Ne orientam, deci, in functie de reduceri. In iarna am fost cu pasaportul anual la Santa Fe, in aprilie mergem la Kyriad @ Disneyland Paris.






>>>Continuare

Mergi la inceput