Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Gravidute cu trombofilie - capitolul 8

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 31

danezza

1008 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite danezza un Mesaj Privat

Gravidute cu trombofilie - capitolul 8

Valori normale IR artere uterine:
Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:
Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)"

Doamne Doamne ajuta-ne sa avem un capitol numai cu vesti bune!

in 34+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
balanta_tm
balanta_tm

4062 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite balanta_tm un Mesaj Privat
danezza, multumim pt capitol
dara, eu cred ša niste progesteron ar anula sau macar ameliora presiunea pe care o simti. Daca ar fi sa faci injectabil, cred ca ai doua variante:
- ori faci o fiola depot de 250 mg la 4-5 zile
- ori faci zilnic o fiola de 60 mg
Mie, avand sarcina gemelara, mi s-a spus ca uterul fiind solicitat mai mult ca la o sarcina unica, va trebui sa iau/fac progesteron pana in saptamana 34. E clar ca progesteronul ajuta la relaxarea zonei respective.
Mergi la inceput

dara76

2115 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidara76 Adauga semn de carte la raspuns Trimite dara76 un Mesaj Privat
Balanta, merci, se poate lua fara reteta? Parca as prefera depot in conditiile astea. Si cer sa mi se faca intramuscular adanc parca ai zis? Voi de unde procurati progesteronul, stiti de undeva de unde se poate lua depot?

25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Editat de - dara76 on 05/01/2012 22:43:49
Mergi la inceput

kraluca

533 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
dana, dara
dara - eu am facut prontogest (progesteron injectabil), numai ca se procura din italia, pe baza de reteta
musette - mie mi-a masurat prima data omblicala si cerebrala la 31 sapt... iar despre IP-uri deabia acum am auzit, la 34 sapt
balanta - mie o graviduta mi-a spus sa nu fac abuz de rosii... ceva legat de acidul uric si retentia apei in organism... nu stiu exact

34+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6
Mergi la inceput
balanta_tm
balanta_tm

4062 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite balanta_tm un Mesaj Privat
dara, progesteron depot se poate comanda online din Franta. Daca esti interesata, iti trimit adresa lor de email si vorbesti cu ei. Cred ca iti trebuie reteta scanata, cu parafa oricarui medic (adica merge si de la medicul de familie si de la oricare dr). Eu de la astia din Franta am comandat acum mai bine de jumate de an un medicament pt procedura FIV si au fost f seriosi. Poti sa le scrii in Engleza sau in Franceza.

Eu am comandat online progesteron care se face zilnic, din Cehia. Si cei din Cehia aunt f seriosi, dar tu zici ca preferi depot si cehii au doar progesteron care se face zilnic.
Mergi la inceput

dara76

2115 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidara76 Adauga semn de carte la raspuns Trimite dara76 un Mesaj Privat
Balanta, da, multumesc, ma intereseaza ambele. Acu' sa vad cum ma descurc de reteta, ca medicul meu de familie nu face nimic fara scrisoare medicala.

25+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*
Mergi la inceput
balanta_tm
balanta_tm

4062 Mesaje
dara, ti-am scris MP.
Mergi la inceput

Musette_1982

397 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMusette_1982 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Musette_1982 un Mesaj Privat
Buna dimineata fetelor. A venit urocultura si e totul ok. Conform Synevo, nu am niciun balaur. Totusi, dupa ce fac pipi si ma sterg pe mine ma ustura ceva... Incercam si cultura de col saptamana viitoare. Ciudat...
balanta, asta cu reteta e o veste proasta. Eu doar ce am rugat pe un francez sa imi trimita Progesteron fiole (ca sa fentam taxele vamale) dar inseamna ca nu va putea cumpara... Bine, e medic domnul, dar de laborator. :( Doctorita mea de familie e fix ca si a Darei, iar Catalin habar n-are ca am inceput sa le fac (doar 3 fiole cumparasem de la fata de pe forumul celalalt). Uff, m-am saturat de toate parerile medicilor de aici si toate fricile lor.

MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000 (seara) + doua prize de Fragmin 2500 (dimineata - luni si joi), 4 NoSpa, 2 Magne B6, Femibion 2, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000, Aspenter (miercuri si sambata)

in 19+ cu Marin Constantin

Editat de - Musette_1982 on 06/01/2012 09:38:27
Mergi la inceput
balanta_tm
balanta_tm

4062 Mesaje
musette, hai sa vedem intai daca darei ii cer reteta in Franta. cine stie, poate nu cer.
Mergi la inceput
sgeorgiana
sgeorgiana

17 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
buna mamici,

eu am 28 de saptamani si mi a masurat asa IR 0.76 IP 1.30 si IS 4.09

sunt normale? ce inseamna IS? IP?
Mergi la inceput

valy27

656 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite valy27 un Mesaj Privat
salutare gravidute.
am trecut si eu de la fraxi0.3 la fraxi 0.4.
deja imi fac injectiile in picior-ca in burta fac de fiecare data o galma-simpatica.
mi-au scos ASPENTERUL de tot;am tot incercat sa-l reintroducem,dar dupa 3 zile de administrare-au aparut mici maroneli.
m-am tot conversat cu dr U pe mail-si mi-a spus ca probabil n-o sa-l mai bagam n schema,doar sa beau muuuulta apa-sa nu fac infectii urinare, si pe langa CETEBE2/ZI sa mananc fffff citrice.
ANTIFXA-se face lunar?
mealex-am vazut ca ai omega 3 in schema. mie mi s-a terminat acum 2 zile si n-am mai luat. tu cat timp iei??? n-o mai deranjez pe dr U s-o intreb si de omega.sa-mi iau in continuare?
pe net am citit ca e f important in ultimele 3 luni de sarcina....
e cineva care face anticoagulant fara aspenter???stiu ca e importanta combinatia-dar dacca in cazul meu nu merge,nu stiu ce sa zic....
hai ca v-am ametit.pupici.

Mergi la inceput
Pag. din 31 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com