Ajutor pentru intarcare!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Eu iti spun cat au papat "printii mei" primul junoir pana la 2 ani cu intarcare fortata, iar printesa pana la 2,7 ani cu intarcare fortata. Tu vei fi cea care hotaraste ce motiv ai avea sa il opresti de la acest minunat fel de mancare pentru el pentru ca este oricum prea mic sa inteleaga ce se intampla si de ce nu mai are voie la tzitzi.
Daca iesti hotarata atat de tare sa-l intarci elege varianta brusca chiar daca suferinta va fi mare pentru el, dar si pentru tine si in plus si dureroasa. Dar, ia o pauza de la acest gand si mai gandeste-te putin ca este pacat poate nu vei mai avea ocazia sa te intalnesti nici tu cu aceste momente si nici puiul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

uf, laly...exact in punctul asta suntem si noi...F are 1 an si 6 luni juma... si eu ma gandesc demult la intarcare, mai ales ca noaptea ma tzitzileste la greu si nu mai pot de oboseala...ziua la fel trage de mine si se pare ca incepe sa prefere tzitzi in locul mancarii cateodata...desi el papa bine si cam tot ce-i dau...

mi-as dori sa se intarce singur, dar nu prea vad sa se intample asta curand... in plus, eu ar trebui sa fac un tratament, dar din cauza asta nu pot...off, zau ca nu stiu ce sa fac...

intarcare usoara si cat mai putin traumatizanta! astept si eu solutii minune...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Andreea, daca te gandesti la intarcare, nu o fa pana nu ai alternativa. Cel putin la noi asa a mers. De la doi ani am inceput sa ii dau lapte din biberon si s-a intarcat singura la 2 ani si 10 luni. Nu poti sa ii iei brusc tzitzi si sa nu pui nimic in loc. Iar noaptea se va trezi si sa bea lapte din sticla daca asa e ritmul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laly2010

Joklk
AncaSa inteleg ca inca mai suge chiar daca a fost privat pe timpul zilei de titi timp de o saptamana?
Al meu noaptea vrea si din ora in ora.Cand ma hotarasc sa nu-i mai dau, atunci il iau in brate atat de des? Mi-e teama ca o sa urle de trezeste tot blocul.De doua seri a inceput timid sa bea din biberon lapte de vaca, dar nu dat de mine, ci de la sotul meu.De la mine nu accepta sa bea din biberon.A baut cam 50 ml, dar sigur ca atunci cand ne-am revazut (dupa 30 min.) mi-a ridicat bluza.


Laly, pe timpul zilei adoarme fara tzatza. Deja ma gandesc sa incep si eu intarcarea, datorita unor probleme hormonale. Repet analizele saptamana viitoare si in functie de ele ma hotarasc.

Mami cu Andrei Ionut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laly2010 spune:

Mgabi , ai tai au inteles suficient de bine la 2 respectiv 2,7 ani de ce li se taie sursa de lapte si alinare? Ce le-ai spus? Ma gandesc ca la un an si 2 luni nu prea ar intelege, dar de cand ar putea ei intelege acest refuz categoric? Poate e o intrebare aiuristica, dar as vrea sa stiu cum au raspuns ei la acest refuz.
Andreea, parca eu am scris primele tale randuri, atat de coplesita ma simt si eu de situatie!Uneori asa e si la noi, prefera tzitzi in locul mancarii solide.Lapte din biberon nu bea deloc?
Anca, daca te hotarasti saptamana viitoare pentru intarcare, sa-mi spui cum ai procedat si mai ales cum a reactionat al tau. Sa-ti iasa bine analizele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

ani, stiu, ai dreptate....laly, el imi refuza biberonul cu lapte...doar apa/suc vrea sa bea, lapte nici sa nu-l vada... desi am incercat diverse marci, lapte de vaca simplu, cu miere....bea o gura, se stramba rau de tot si arunca sticla...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Nu pot sa raspund la intrebare fiindca eu am folosit pompa si biberon.
Dar ce am vrut sa spun este ca nu se pune miere in lapte fiindca ii nenorocesti dintii.Si de asemenea ca nu exista premolari in dentitia temporara adica la dintii de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna7a spune:

Laly, da, imi este foarte foarte dor, dar pt. noi a fost mai bine asa. Incercasem si eu intarcarea progresiva in mai multe randuri, dar n-am reusit niciodata. Am incercat sa-i dau, pana la intarcare si si acum mai multe feluri de lapte si formula si de vaca dar le-a refuzat mereu. Si pt noi a fost o "lupta" in primele trei luni de viata sa papam numai lapte matern, apoi totul a fost perfect pana la 1 an si-un pic cand nu mai eram o sursa de hrana. Decizia n-am luat-o din cauza oboselii neaparat, ci pt ca, in opinia mea, nu mai era sanatos pt el.

Ce trebuie sa iei tu in considerare este ca sunt copii si copii, bebei si bebei, nu este obligatoiu ca daca unii bebei intarcati se mai trezesc noaptea al tau o sa faca la fel, sau invers...Eu am avut noroc si din a treaia noapte a inceput sa doarma ca un adult, se mai mataie la vreo durere de masea (avem toti dintii, am trecut de dureri cu muuulta tzitzi zi si noapte). Si mie mi se parea absolut imposibil sa adoarma altfel, te inteleg perfect in tot ceea ce spui.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Laly, sunt convinsa ca iti este greu si ca ai vrea sa ai nopti dormite fara intreruperi. INSA pentru copilul tau laptele potrivit este laptele matern. Ete un lapte creat special de catre corpul tau pentru a intruni toate necesitatile copilului (atat cand este nou nascut, cat si mare). Sunt convinsa ca stii deja asta, insa am tinut sa repet si eu. Eh, sa ai laptele minunat si sa alegi sa-i dai lapte de vaca, un lapte care nu are nicio legatura cu copilul tau, asta este pacat... asa ca... poate reusesti sa mai scoti cateva picaturi de energie si sa iti alaptezi in continuare copilasul, pentru ca asta este cel mai bun lucru pe care il poti face pentru el. In ultima vreme am observat o tendinta de a-i minimaliza beneficiile, aducandu-se ca si argumente chestii de genul " si eu am crescut cu lapte praf/si copilul meu a crescut cu lapte praf si e sanatos tun/ da' ce, numai cu tzitzi se poate, ce.. daca eu am dat lapte praf copilului inseamna ca e prost sau mai puin sanatos, etc... Argumente care nu au nicio sustinere medicala si nu fac altceva decat sa completeze campania asta de micsorare a importantei laptelui matern (care aduce castiguri doar copilului, nu companiilor de lapte praf).

In ceea ce priveste trezirile dese, incearca si o suplimentare a cantitatii de mancare pe care o primeste in cursul zilei (nu numai seara), este posibil sa se trezeasca pt ca mananca mai putin decat are nevoie).

Ma rog, ma lungesc ideea raspunsului meu este clara: profita de faptul ca sanii sunt plini de lapte, oferindu-i baietelului tau ceea ce este cel mai bun in lumea asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Bebe Beca, eu de un an de zile ma incapatanez sa-l alaptez pe strumful meu, desi medicul endocrinolog mi-a recomandat intarcarea.Medicul de familie mi-a zis ca vai laptele nu mai are nutrientii necesari, dar seara si noaptea sunt la dispozitia copilului cand are chef.

Mami cu Andrei Ionut
poze

Mergi la inceput