CAZUL MIRIAM GABRIELA

CAZUL MIRIAM GABRIELA | Autor: AdelaNegriu

Link direct la acest mesaj

Sunt NEGRIU MIRIAM GABRIELA si am 3 ani si 7 luni….
Povestea mea este foarte lunga pentru vârsta pe care o am.
M-am nascut la 36 de saptamâni, la maternitatea din orasul Hateg.
La nastere am avut doar 1140 de grame si am primit… nota 1. Ca sa fiu tinuta în viata, am fost reanimata. Dupa doar 3 zile am fost transferata la Spitalul Louis Turcanu din Timisoara, pentru ca la spitalul din Hateg dotarile nu faceau fata nevoilor mele medicale.
Acolo am stat circa 2 luni pâna când greutatea mea a ajuns la 2500 grame, dupa care am mers acasa la cei dragi, unde am gasit multa speranta, iubire si daruire din partea tuturor.
Am ramas însa cu sechele de pe urma suferintelor din burtica mamei, care datorita hipertensiunii de sarcina de care suferea, nu am mai putut sa cresc si sa ma dezvolt normal.
Pâna în prezent parintii mei m-au purtat prin diverse spitale pentru a reusi sa recuperez retardul psiho-motor de care sufar, însa rezultatele înca se lasa asteptate. Aproape zilnic fac kinetoterapie, însa abia acum am ajuns la performanta de a ma rostogoli si câteodata reusesc sa stau cateva secunde in fundulet.
Doctorii care m-au vazut mi-au pus diverse diagnostice, ca de exemplu: tetrapareza spastica, retard neuromotor, strabism convergent, atrofie cerebrala.
Parintii mei sunt tot timpul cu mine si ar face orice pentru ca eu sa evoluez spre normalitate cât mai repede. Au cautat atât de mult o solutie….
Cu ajutorul lui Dumnezeu, am strans bani de la oameni cu inima buna carora le multumesc si am putut face autotransplantul de celule stem in clinica din Germania, Dusseldorf in iunie 2010. Autotransplantul a fost efectuat prin endoscopie craniana si punctie lombara si multumesc lui Dumnezeu ca a fost ca o trezire la realitate pentru mine si atunci am inceput sa realizez ce se intampla in jurul meu. Parintii mei spun ca poate nu au fost rezultate spectaculoase dar faptul ca Miriam am inceput sa inteleg ce se intampla in jurul meu a fost pentru ei ceva miraculos.
De atunci am mai facut si alte terapii, am efectuat o sesiune de terapie hiperbara la Constanta, am facut o interventie la Chisinau, miofibrotomie subcutanata ( adica mi-au fost relaxati muschii spastici prin intepaturi, chiar si muschii fetei, ai ochilor, mana dreapta, piciorusele si mai ales muschii inghinali ) in urma carora au aparut mici rezultate pe parcurs de care sunt foarte mandra.
Mai am atat de multe de facut si ani intregi de terapii inainte, iar eu, Miriam ca o fetita cuminte ce sunt ma pregatesc pentru o munca de o viata!
Mama mea, Adela a vazut cat de multi copii sunt si au fost ajutati prin bazarul umanitar al forumului Desprecopii si va roaga sa imi permiteti si mie sa intru in randul copilasilor pe care ii ajutati. Pentru familia mea ar fi un lucru extraordinar si mai ales pentru mine caci mai am nevoie de o interventie de miofibrotomie subcutanata la Chisinau in anul 2012 pentru ca inca am ramas cu o spasticitate mare pe membre. Pretul interventiei este de 1850 euro, banuti pe care parintii mei se straduiesc sa ii stranga in timp util. Tot in anul 2012 as avea nevoie de inca o sesiune de terapie de oxigenare hiperbara care ma costa 1500 euro. Pentru noi sunt foarte multi banuti dar ne rugam Domnului sa reusim continuarea terapiilor pentru a nu pierde nimic din ce am recuperat pana acum.
Parintii mei va multumesc ca le-ati facut aceasta bucurie de a-le primi si cazul meu în bazarul umanitar.
Contul este deschis pe numele meu - NEGRIU MIRIAM GABRIELA la Banca Transilvania, sucursala Deva:
Cont lei : RO60BTRL02201201T63475XX Cont euro : RO35BTRL02204201T63475XX



Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Adela, incearca sa editezi mesajul...e greu de citit
Multa sanatate lui Miriam!


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Ma bucur din toata inima ca Adela a reusit sa va "spuna" povestea lui Miri.
Miriam e o fetita care lupta in fiecare zi cu neputintele ei, e un copil care iubeste copiii si incearca sa fie ca ei.

Va rog sa o cunoasteti pe MIRIAM
Raisa si Miriam au fost "colege de camera" la spitalul de recuperare de langa Oradea si de atunci au ramas surori si are multe de invatat de la ea. Noi toti cred ca putem invata din povestea ei!


Laura

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

www.youtube.com/watch?v=RaEsz-p1E0M" target="_blank">Lasati copiii sa vina la Mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

adela,
speram sa strangi banutii de car eai nevoie.
intru si eu sa vad la bazar.
insa,ce vreau eu sa spun aici si poate ajuta si pe alte mamici.
pt raisa mai intai
asa
am o cunostinta cu baietelul cu tetrapareza spastica.ea si-a facut o fundatie. a distribuit un link si ,cand a venit vremea sa dam cei 2%, i-am dat fundatiei ei si a strans multi banuti.eu l-am dat multor colegi de ai mei si au donat si ei.unii au dat 2%,ceea ce a reprezentat 5000 de lei.
sigur,tu ai nevoie acum si sper sa se stranga cat s epoate de repede.
ce am scris eu e o solutie pt viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelaNegriu spune:

Histamina,
Si eu am reusit sa strang ceva banuti folosind formularul de 2%. Mai precis m-a ajutat o fundatie din municipiul Deva, unde domiciliez, respectiv Fundatia CONEXIUNI. Astfel, formularele vizau aceasta fundatie, iar prin contul bancar al acesteia, am reusit sa strang banii. La final, banii stransi au fost virati in contul deschis pe numele fetitei mele Miriam Gabriela.
Iti multumesc pentru interesul acordat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

E cumpana dintre ani! Sa privim inapoi cu iertare, inainte cu speranta, in jos cu intelegere, si in sus cu recunostinta! Un An Nou plin de bucurii si impliniri! La multi ani! Diana si Alex

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
Vine Mos Craciun
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

LA MULTI ANI!

Fie ca in anul 2012 sa va daruiasca Domnul sanatate si progrese!
O imbratisam cu mare dragoste pe Miri!

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

www.youtube.com/watch?v=RaEsz-p1E0M" target="_blank">Lasati copiii sa vina la Mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiana spune:

La multi ani !
Multa sanatate si putere sa mergeti mai departe.
Anamaria Miriam!

http://anamaria-teodora.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelaNegriu spune:

Si eu va doresc ca anul nou sa va aduca multa bucurie in suflete si implinirea toturor dorintelor "LA MULTI ANI"

Mergi la inceput