Scoala Pro Ingenio

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alemam spune:

In privinta limbii straine...Am avut experienta unei gradinite unde se faceau vreo 2 ore pe saptamana de engleza cu o profesoara care le adresa intrebarea in limba romana ("ce face iepurasul?") si copilul raspundea, fara sa fie in stare sa lege o propozitie ("is swimming). Va marturisesc ca respectiva profesoara nu intervenea sa corecteze copilul sau sa-l ajute sa lege o propozitie...Toate acestea le-am vazut la o lectie deschisa de limba engleza! Evident, copilul, la grupa mare, nu era in stare sa lege doua cuvinte in engleza! Stiti ce mi s-a spus?! Ca nu are talent! Dupa experienta aceasta (dar si din alte motive), am schimbat gradinita... Aici, educatoarea le vorbea numai in engleza. Celor ce nu intelegeau, le dubla in limba romana. Dupa un an, progresele au inceput sa se vada...La cea de-a treia gradinita, educatoarea le vorbeste numai in engleza, insa de doua ori pe saptamana au ore de engleza cu un vorbitor nativ. Daca pana in momentul acesta, copilul nu accepta sa priveasca un desen animat doar in engleza, motivand ca nu intelege nimic, dupa cateva luni in care orele de engleza sustinute de vorbitorul nativ au mers in paralel cu programul normal, sustinut de educatoare, copilul a acceptat filmulete/desene doar in limba engleza, spunand ca intelege limba (si chiar intelegea ). Pe de alta parte,a inceput sa se si exprime cat de cat satisfacator in limba engleza... Asta a fost experienta noastra, personal inca sunt nemultumita de limba engleza si regret ca nu m-am orientat bine inca de la inscrierea la gradinita! Copilul meu nu e un copil talentat in ale limbilor straine, recunosc, insa daca drumul ales era cel bun, sunt convinsa ca ne era mult mai usor!

Mamavlad, ai dreptate! Nu faci nimic cu 2-3 ore facute sptamanal, acasa. Aceste ore sunt poate doar pentru fixarea unor notiuni sau mai bine spus, vin in completarea a ceea ce ar trebui sa se faca in scoala.

PS: Este vorba de gradinite private, nu de stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alemam

Multumim, Alina! Tu cum procedezi ca sa il verifici? In weekend? Sau seara, cand vine de la scoala? Primesti saptamanal pe email informatii despre ceea ce fac la scoala? Sau care este procedura?


Il verific in we, la teme obligatoriu. Ii mai scot fise de pe net, mai o culegere, dar nu cu mult in plus, asa de verificare si ptr o diversificare. Nu am tendinte sa-l fac olimpic, dar nici sa-l pierd pe drum, sa fie ultimul.
In timpul saptamanii face la scoala temele, in we ma uit ca a mai lucrat, si e ok. Deci acasa de luni pana vineri nu facem nimic, nici ghiozdanul nu-l aduce acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamavlad

Alina,in ce clasa e copilul tau? ai perfecta dreptate ca vrem conditii mai bune de la o scoala privata, de aceea nu am ales Spectrum care era mult mai aproape de casa. Dar as dori totusi si o pregatire mai buna, o limba intensiv, etc. Daca vine acasa la ora 5, cand sa mai fac lectii cu el??? Si de ce as mai face, atunci mai bine il dau la stat! Cei de Pro Ingenio spun ca isi fac lectiile pana la 5, e adevarat? As dori sa ma ocup de altele dupa 5 (inot, pian, etc) nu sa o iau de la capat cu lectiile, ma gandesc ca e prea mult pt un copil in clasa I.


Alex face dans sportiv de performanta, are doar marti liber, restul zilelor sunt ocupate cu dansurile. Da, face toatel lectiile la scoala, toate temele, au timp suficient. Cum am zis mai sus, il mai verific in we, ca sa fiu eu sigura ca totul e ok, desi el fiind obisnuit sa-si faca singur temele, si le face repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

La engleza se descurca excelent, a progresat destul. Au avut de curand public speaking, unde s-a descurcat foarte bine, a reusit sa pune multe intrebari copiilor, a raspuns si el. Citeste cursiv, si imi traduce bine ce citeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamavlad

Scuze Alina, acum vad ca sunteti intr-a 2-a. Parerea profesoarei era despre scoala Pro Ingenio, nu invatamant privat in general. A spus; "clasele I-IV mai merg, dar EXCLUS din clasa V..." Ce spui despre engleza? A invatat ceva intr-un an? In particular nu se face mai nimic, chiar cu 2-3 ore/sapt, va spun cu germana din experienta.
Alemam, incerc sa activez pm.


Suntem in clasa a 2, deci nu ma pot pronunta cum e dupa cl a 5a.
Vom vedea...
Peste un an o voi inscrie si pe fetita mea in clasa 0.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Multumesc Alina pt raspunsuri! Copilul tau sta la scoala pana la 5? Nu e obosit? Vlad e la gradi pana la 2, nu e obisnuit cu asa program lung plus ca nu mananca nimic singur nici la gradi. Cum e mancarea la scoala? Esti multumita de transport? Mi s-a sugerat sa-l aduc pana in Drumul Sarii la gradi si de acolo merge cu bus-ul lor.
Fac din a cls a 2-a alta limba pe langa engleza? M-ar interesa germana.
Am activat pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Da, sta pana la ora 5. E obisnuit de mic. Nu oboseste, avand in vedere ca la 19.30 are si antrenament la dans. E incantat de scoala, cea mai mare pedeapsa ptr el atunci cand il cert si ii zic ca-l mut la csoala din spatele blocului.
Mancarea e foarte buna, Alex mananca mereu ce se da, mai ales adora crochete de pui cu piure.
Transport e super ok, ne ia din fata blocului, zilnic la aceeasi ora, niciodata nu intarzie, in afara de azi, dar se stie de ce..Noi stam in drum spre gradi din Dr.Sarii.
Ai nostrii au inceput de anul trecut din al 2 semestru si germana. Aveam de ales intre germana si franceza, a decis majoritatea.Fac de 2 ori pe saptamana, ceva ceva a inceput sa se prinda si de el. Dar nu se compara cu engleza, evident.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Alina, merci de informatii! Ce optionale face in scoala? Am inteles ca 3 intra in taxa pana la ora 5, nu? Dupa ce carti au invatat in cls I, Marcela Penes? E f important ca-i place in acea scoala, ma bucur pt voi. Daca se duce cu placere si vezi si rezultate, merita orice sacrificiu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Alemam, am activat pm. Astept tel tau. Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamavlad spune:

Nu mai e nici o mamica sa ne spuna ce se mai intampla la Pro Ingenio?? Va rugam , inscrierile bat la usa...

Mergi la inceput