Aperitive si biscuitei pt. piticei

Aperitive si biscuitei pt. piticei | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Doresc sa invit "colegii" de gradinita ai puilor mei de 5 ani la pomul nostru.
Va rog sa-mi dati niste sfaturi si retete pt. niste platouri cu aperitive si dulciuri care sa le fie placute lor si usor de "atacat", fara daune prea mari (patat hainute, canapele si covoare),.
Categoric, este important sa ne dezvaluiti retete care sa le placa mult micutilor, atat ca gust, cat si ca aspect.
Ai mei sunt asa de mofturosi ca trebuie sa recunosc ca cea mai mare problema a mea este cum sa ii conving sa participe la festin si nu petele de pe covor,.
Pe unde ati vazut recent forme pt. modelat biscuiti/fursecuri potrivite sezonului:braduti, stelute, etc.?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Doresc sa invit "colegii" de gradinita ai puilor mei de 5 ani la pomul nostru.
Va rog sa-mi dati niste sfaturi si retete pt. niste platouri cu aperitive si dulciuri care sa le fie placute lor si usor de "atacat", fara daune prea mari (patat hainute, canapele si covoare),.

Pe unde ati vazut recent forme pt. modelat biscuiti/fursecuri potrivite sezonului:braduti, stelute, etc.?


Forme: vazusem la Kaufland. Parca si in Carrefour.

Dulce: putini sunt copii care refuza o bucatica de tort. Daca este ornat cu tema de Craciun e si mai bine. Tortul ar fi suficient, fara alte dulciuri. Ar papa pe farfuriuta, cu lingurita -> probabil fara "daune".
Nu stiu daca ai copii in tratament naturist sau homeopat. Un blat de pandispan si crema usoara de frisca cu fructe ar multumi si parintii si copii.

Aperitive: piftelute in cuptor(cu sau fara pesmet sau alt "invelis", sa fie crocant) cu legume taiate in div. forme; bombonele de braza(cu patrunjel frunze sau marar sau cubulete de legume); frigarui de pui cu legume(facute la cuptor) sau rulada de pui umpluta cu ce vrei. Multa papa nu cred ca trebuie, mai mult se vor juca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Darria

Citat:
citat din mesajul lui b.nica


Forme: vazusem la Kaufland. Parca si in Carrefour.

Dulce: putini sunt copii care refuza o bucatica de tort. Daca este ornat cu tema de Craciun e si mai bine. Tortul ar fi suficient, fara alte dulciuri. Ar papa pe farfuriuta, cu lingurita -> probabil fara "daune".
Nu stiu daca ai copii in tratament naturist sau homeopat. Un blat de pandispan si crema usoara de frisca cu fructe ar multumi si parintii si copii.



Darria, ma contrariaza raspunsul tau! Ce legatura are Homeopatia cu tortul? Vorbesc f. serios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Copii aflati in tratam. homeopat nu au voie cacao, cioco, etc... Nu pot manca un tort pe baza de cacao sau cioco sau mentolat.

Sau: daca sunt copii alergici la ceva. E bine sa ai "rezerva" si pt. ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

b nica, forme multe, o cutie sunt la real, 25 lei setul; fursecuri cu ciocolata deasupra, turta dulce, muffinsi dulci si sarati....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Pizza cu pui si smantana-2 tavi-aluatul este subtire

Aluatul

100 ml ulei,
100ml lapte/apa,
1 cub drojdie ,
faina cat cuprinde ~450g,
sare un picut mai multa ca normal
intr-un castron pui lichidele si drojdia ,omogenizezi cu telul,adaugi faina.aluatul il bagi 30min la frigider.

Umplutura

2 ct ciuperci,
1piept de pui mare la gratar fasii sau tras putin la tigaie,
1 ct porumb,
masline feliate si !
ardei rosu pt contrast.
asezi totul peste aluat , apoi adaugi
sosul de smantana-sos bechamel din
1 lingurita unt/ulei,
1 lingura rasa faina,apa -50 ml si smantana dupa ochi.
incalzesti untul pui imediat faina dintrodata,amesteci imediat,dai de pe foc pui apa calda sa se desfaca cocoloasele si fierbi cateva min sa se ingroase,opresti focul si inglobezi smantana.apoi torni peste pizza si lasi la cuptor sa se rumeneasca pe margine.

este delicioasa .f hranitoare,usor de facut si va avea succes cu siguranta.

la desert fursecuri,pandispan sau chec,tarta cu fructe sau o praji cu mere,orez cu lapte.
frigarui de fructe
ardei cu branza si marar sau cuburi de sunca si cascaval pe o scobitoare si panza dintr-o felie de castravete pusa si ea in 2 pe bat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Si in Ikea aveau forme cu reni si altele asemenea.

Mergi la inceput