Clasa I * 2011 - 2012 * [14]

Clasa I * 2011 - 2012 * [14] | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj


[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], {8},[9], [10], [11], [12], [13]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012

In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.

Bibliografii:
clasele I-II
www.bizoo.ro/usermedia/downloads/sale_specs/366383_1266878657.pdf" target="_blank">cls.a III-a
cls.a IV-a

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Asta va fi capitolul de vacanta. Sau de cadouri...

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

N-au timp sa inghete cadourile...nici macar bomboanele ca le "salta" fiica-mea instantaneu.
Iarna trecuta am pus bradu-n hol,langa un calorifer(dupa cum v-am zis) ca-n alta parte nu am unde!Am maturat milioane de ace.La fiecare atingere,minunatul bradut dragut lepada cate un faras de ace.
Domnul inv m-a intrebat azi daca nu gasim un Mos pt serbare.I-am zis ca "sarim" peste Mos,pur si simplu acesta va lasa sacul la usa pt ca are de trecut si pe la alte serbari!Dansul a gasit un calugar care pare un Mos autentic(barba alba,par lung) dar care nu-i disponibil decat joi(ei au serbarea miercuri).Imi imaginez cum va lacrima saracul calugar cand dracusorii astia mici il vor trage de barba ca sa vada daca-i adevarata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Eu ca sa evit discutiile inutile, i-am explicat fiului ca mosii de serbare sunt de fapt oameni obisnuiti costumati spre bucuria copiilor, si ca Mosul adevarat e magic, sta la Polul Nord si se pare ca nimeni n-a reusit sa-l vada. Asta dupa ce acu vreo 2 ani la serbarea de la gradi a venit profu lor de actorie costumat in mosh...ceea ce nu le-a scapat, evident...
Dupa aia in alta ocazie mi-a zis ca a vazut el cand l-a tinut mosu in brate ca pana la un punct avea barba alba si dupa aia avea pielea cu barba neagra rasa, ca tati. Na, mai vrajeste copilu daca mai poti.

Insa mi-a fost de mare ajutor tactica anul acesta cand un coleg de clasa le-a explicat la toti ca de fapt Mosu nu exista...In ciuda a ceea ce cunoastem despre el, in aceasta ocazie fiul n-a dat nici in plans nici in jale nici in depresii....

Si repet: maine IAR muncim? deja imi caut in minte motive sa raman acasa, unde tot lucrez, sa ne intelegem, da macar am vaga iluzie a vacantei...e clar, m-am defectat

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

:)) Mina, clar: nu esti singura defecta!

Fiica-mea stie ca, in general, mosii pe care-i vede nu-s adevarati, ca au masca, dar sunt trimisi de adevaratul Mos Craciun ca sa-l ajute cu impartitul cadourilor, pentru ca el nu poate fi in atatea locuri in acelasi timp. Desi nu's cat o mai crede asta....mai ales ca ne-a si intrebat daca chiar exista Mos Craciun.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

"Insa mi-a fost de mare ajutor tactica anul acesta cand un coleg de clasa le-a explicat la toti ca de fapt Mosu nu exista.."

Mina,colegul de clasa care a destramat magia lui Mos Craciun pentru alti copii care inca mai credeau in el a fost o mare greseala!!!!
Copilul trebuie sa descopere singur acest lucru,asa cum a descoperit si copilul tau.

Unii copii ,desi primesc informatii din exterior ca ceva nu este in regula,refuza sa le constientizeze pentru a trai mai departe magia Mosului si isi spun:"Nu este adevarat,mosul exista!"

Altii,dimpotriva,cauta avizi informatii sa-si demonstreze ca au fost "mintiti" si ca totul este o poveste tesuta cu ata alba!

Iar altii,cand afla adevarul,si nu sunt pregatiti pentru asta sufera o mare deceptie si frustrare!Tot castelul de nisip se parabuseste!

De aceea,consider ca educatia spiritului Craciunului si a sarbatorilor vine din familie.Daca acelui copil i se spunea ca MOSUL A EXISTAT,cu multi ani inainte,iar acum alti "mosi"duc legenda mai departe,cred ca era mai corect...

Doamna copiiilor din clasa lui fi-miu a trimis un mail ,in acest sens,tuturor parintilor.

Personal,cand copilul meu va afla adevarul,ii voi spune ca MOSUL A EXISTAT,si, ca exista prin magia Craciunului, in fiecare dintre noi.Si-l voi invata,ca atunci cand va fi de fata cu alti copii care inca n-au descoperit adevarul,sa nu le franga aripile si sa-i lase sa viseze pana cand vor descoperi la randul lor acest lucru.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Hehehe, i am zis si eu Giuliei ca noi putem fi oricand MoshiCraciunite, daruind. Si cum ne cadorisim cu un cadou mai aparte, am zis ca il pun sub brad. Pfoaaai, ce ramadam am capatat, ca cum imi permit , ca eu nu s Moshul :-)))
Si noi stim ca Moshii de afara sunt angajatii lui MoshCraciun :-)))



_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Multumesc mult fetelor pentru gandurile bune.
Inca nu am un diagnostic clar, mai fac niste analize. Pe 5 ianuarie merg la doctor din nou cu rezultatele.
Pana una alta incerc sa ma bucur de sarbatori si de serbarile nenumarate din viitoarele saptamani.

mina exact acelasi lucru i l-am spus Ioanei despre Mosii falsi si cel adevarat
Iti dau mail mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Naty, sanatate multa, multa!

Mina, nasol cu Mosu' si colegul bine ca nu s-a crizat copilul.
Eu era sa ma scap de cateva ori, ca ma tot streseaza ca ce o sa-i aduca mosul si i-am taiat-o de vreo 2 ori ca intai sa vedem carnetul de note si apoi vedem ce aduce sau nu aduce.

A fost surprinsa initial, nu se astepta la asemenea raspuns , ca apoi sa-mi taie macaroana tot ea ca Mosu'ii duce ce cere ea, nu ce vreau eu.

Care carnet, dupa o munca de 3 luni de zile aproape fara intreruperi, are vreo 5 de suficient la romana si 2 de bine la mate si la cunoasterea mediului (nu a stiut sa spuna ca vulpea doarme in vizuina ),in rest numai foarte bine, darrrrr la evaluarea sumativa la romana a luat bine si la mate foarte bine, asa ca azi i-am zis ca mosul sigur aduce ce-si doreste

Nu credeam ca 2 calificative imi vor aduce atata fericire! Mai ales ca ea a scris prima data cu stiloul pe 13 septembrie si habar nu avea ce e aia scoala, am protejat-o si m-am nesimtit pana in prima zi de scoala!
Dar ne-a iesit pe nas dupa aia, ca habar nu aveam ce inseamna si mai ales cum sa-i explic ei tot ce e musai sa faca, oricum sunt foarte fericita si abia asteptam sa va spun lucru acesta!

Nu credeam ca am sa vad un bine la romana!

va pup

Eu sunt cu Rares de 2 zile iar acasa, a facut 40,4 temperatura aseara, suntem obositi si suparati din cauza lui, dar si fericiti!



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Mada, felicitari scolaritei, sigur Mosul ii aduce ce-si doreste, zic eu.

Nu-ti mai face probleme ca ai protejat-o, nu stiu la ceilalti copii cum a fost dar nici al meu n-a auzit de stilouri si indatoriri de scoala in avans. Doar ca noua nu ne-a iesit prea tare pe nas, vorba ta, insa oricum la voi mi se pare mult mai greu, ti-am mai zis, nu stiu cum ati rezistat si voi si fata la atata presiune.

Si-al meu e racit, tuseste si are rosu in gat, mergem maine la pediatra sa vedem ce si cum. Cred ca iar bantuie vrun virus ca sunt multi copii de la el bolnavi, ba m-a luat si pe mine destul de urat (iar) raceala...

Siiiiii, am intrat in we fratilor , maine bradu ne stie de nume! Si costumul, nu de brad ci de fulg de nea.

We placut la tot poporu

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

In legatura cu mosul... ieri cand am luat-o de la scoala pe fetita mea am gasit-o plangand langa un perete. M-am gandit ca o certase invatatoarea pentru ceva dar de fapt o colega ii spusese ca din cine stie ce motiv la ea nu va veni mosul (la fetita mea adica). Si ea a crezu-o si era tare suparata pentru asa o nenorocire. Am incept sa-i tin teoria ca unii copii ca sa atraga atentia zic tot felul de lucruri neadevarate sau exagerate dar ca nu e cazul sa se mai supere si sa mai creada tot pana cand nu vorbeste cu noi. Cateva ore mai tarziu inca o mai auzeam bombanind: "De unde sa stie ea ca nu o sa vina mosul?"

Azi la ora de lucru manual au pregatit invitatiile pentru serbare, asa ca joi o sa urmarim un spectacol realizat cu efort si cu drag de boboceii nostri.

Si in alta ordine de idei fetitei mele ii place un coleg din clasa. "-Imi place de el asa de parca as fi indragostita" "-Aoleuuuuuu!!!" Ii place de el pentru ca s-a nascut in Germania, vorbeste mult cu ea si i-a spus ca are voce frumoasa. Suficiente motive, nu-i asa? Daca ma gandesc bine si mie imi placeau colegi de gradi sau scoala.

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput