Ce mananca copiii de 9-12 luni

Ce mananca copiii de 9-12 luni | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj

1

Mananca pe alese la 11 luni
Autor: Gabbriela

Julian are 11 luni si 2 saptamani dar nici acuma nu a invatat sa manance cum trebuie. Are cateva feluri de mancare care le prefera si altceva nu vrea, sa va zic ce a mancat el toata viata pe langa lapte :)
-mar cu biscuiti; para; banana;
-iaurt cu fructe (piercici, banane); iaurt cu morcovi crusi (razuiti foarte fin);
-supa de pui cu morcovi, pastarmasi (toate facute ca o pasta); tocanita de pui cu paine (doar sosul ca daca ii pun carne o scuipa jos); cartofi fierti cu sos de pe carne;
In rest va spun sincer tot ce am incercat sa ii dau sa manance imi arunca pe jos, carne nu mananca de nici un fel, sucuri nu vrea sa bea, pireu isi face greata de el, mancarea acea speciala din borcanase pentru bebe o arunca pe jos. Ajutati-ma ca nu mai stiu ce sa ii dau sa manace.
Gabbriela & Julian

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dddd
Raspuns la: 07/11/2003 08:30:15
Mesaj:

daca arata bine si e vioi nu conteaza ca nu mananca 10 feluri de mancare. nici fetita mea care are 2 ani si jumatatae nu are nici acum o gama variata de mancaruri, cel [putin felul doi nu mananca nimic, doar gratar si eventual 2 sau 3 feliute de cartofi prajiti. iata ce manaca ea :
-dimineta -iaurt cu fructe sau normal, sunca de praga sau branzica topita dar foarte putin
-la pranz- ciorba cu carnita si legume din belsug si cu taitei sau supa cu galuste. deci doua tipuri de ciorbe.
-gustare-banana sau mar, rara cate un kiwi
-seara aproape ca dimineta, sau mamaliga cu branza, gratar de pui...

si cat cuprinde bea suc de morcov sau de portocala.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Marina
Raspuns la: 07/11/2003 09:31:19
Mesaj:

fie-mea la 11 luni mananca tot ce-i dau. Cu sucurile e drept ca ne luptam la greu dar jumatate de portocala tot ii bag pe gat.
In scchimb:
-refuza orice mancare de bebei la borcanele, e de-a dreptul scarboasa cred si eu
-refuza supitze fara sare si in general orice mancare fara gust.Stiu ca nu am voie sa-i pun sare dar asa un firicel tot mai pun,

ai incercat sa-i dai din mancarea voastra? Eu am descoperit cu uimire max ca Mariei ii plac sarmalele asa ca acum facem special pt ea cu carnitza de pui, ceapa mai putina dar in rest totul e exact la fel in compozitie. Si ii dau asa ceva de pe la 7 luni (e drept cam de 2-3 ori pe luna).




Marina


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Marianar
Raspuns la: 07/11/2003 10:01:42
Mesaj:

Vladut pe la 11 luni papa - pe langa lapte, iaurtel, branzica, fructe - ciorba de pui acrita cu bors, paste cu suc de rosii, ghiveci de legume, pilaf cu carnita de pui, piure de legume( cartof, morcov, dovlecel), supa de pui cu galusti. Medicul mi-a spus ca pot adauga vegeta in mancarica lui, deci vegeta nu delikat. Incearca!
Aici gasesti cateva retete de papica pt. bebelusi:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3532&whichpage=4



Mariana & Vladutz


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mamica dulce
Raspuns la: 07/11/2003 12:29:31
Mesaj:

Marc,11 luni si o saptamana..slava Domnului mananca tot ce ii dau,cu mai multe sau mai putine figuri.Faza e ca eu sunt mamica puturoasa si il tin cam prea mult la regim de borcanele,dar papa si supa(cand ii fac rade un castron odata-cam de doua-trei ori pe saptamana..in rest iaurt,lapte de vaca(am renuntat la formula la 9 luni)si bineinteles fericirea lui e cand ii pun un carnat/mic in mana(aici seamana cu mine,cea mai mare carnatara din lume
II mai dau orez cu lapte,cereale cu lapte,biscuiti si un colt de paine,mai tot timpul roade ceva,cel putin de cand are dinti
Desi e clar ca nu avem probleme cu masa(are 13 kg si 85 de cm)VREAU si TREBUIE sa ma apuc de gatit omenesteasa ca printez adresa data de Marianasi ce mai gasesc.
pofta mare la bebei!!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: jade
Raspuns la: 07/11/2003 12:56:15
Mesaj:

nu vreau sa te sperii, dar faptul ca nu accepta carnea poate duce la anemie. cu medicul ai vorbit, ce parere are?
Mada


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Gabbriela
Raspuns la: 07/11/2003 23:07:27
Mesaj:

Posted - 07/11/2003 : 12:56:15
--------------------------------------------------------------------------------
nu vreau sa te sperii, dar faptul ca nu accepta carnea poate duce la anemie. cu medicul ai vorbit, ce parere are?
Mada
Am vorbit cu doctorul si a zis ca pana la un an nu este nici o problema daca nu mananca nici un fel de carne, iar dupa un an daca ii place supica de pe carne este ok. Problema este ca el ar manca gratare, fripturele, dar nu are numai 4 dinti (ultimi doi i-au iesit de 2 saptamani). Nu ii place carnea fiarta sau fara condimente pe ea.
Gabbriela & Julian


2


Este normal sa manance asa mult noaptea?
Autor: Gabbriela

Julian are 11 luni si ma nelinisteste stilul lui de a manca in timpul noptii, sa va explic de ce: Il pun sa doarma la 10 PM, dupa ce a mancat 125 ml lapte si doarme pana la 2 AM cand vrea sa manace iara 125 ml lapte, iar la 6 AM iara-si aceea-si treaba, iar la 9 AM la fel. Nu sta treaz numai cat mananca "aproximativ 5-10 min", dar este obositor pentru mine si multa mancare pentru el. Ziua mananca la 11:30 AM mancare solida, la 12:30 125 ml lapte, doarme de la 1:00 PM lana la 4:00 PM, cand se trezeste iara-si mancare solida... la 6:30 PM lapte; la 8:00 PM 50 ml lapte; la 9:30 PM mancare solida si 125 ml lapte si doarme de 10 PM... si poveste se repeta asa in fiecare zi. Va rog ajutati-ma, sunt mamica noua si nu stiu daca asta este normal pentru un copil de 11 luni. Greutatea lui este aproximativ intre 10 -12 kg la ora actuala. Va Mutumesc.

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: she_wolf
Raspuns la: 30/10/2003 01:23:38
Mesaj:


Cristi are 10 luni (si aproape jumatate) si are mesele cam asa:
- intre 6.30-8 - lapte (180-200 ml)
- 10.30 - fructe (daca a papat la 8, este 11)
- 14.30 - supa, carne, legume, etc
- 18.30 - cereale, iaurt, etc
- 21.45-22 - lapte (200-240 ml) (apoi nani)

Intre mese ii mai dau suc (dimineata, dupa fructe) si ceai.
Pe timpul noptii se mai trezeste o data, de obicei in intervalul 4-6, dar ii dau ceai, bea doua guri si adoarme. M-am hotarat sa nu-i dau lapte mai devreme de ora 6 dimineata!
Programul din timpul zilei este cam asta, cu mici variatiuni, de pe la 7 luni. In timpul noptii insa, doar de vreo luna-doua am ajuns la orele astea. Dar, pe la 7-8 luni am mai incercat sa nu-i dau lapte pana la 4 AM, ci doar ceai. A cam fost scandal, dar s-a obisnuit. Dupa cum vezi, am mai avansat cu doua ore "limita". Ciudat este ca, si daca manca la 4.30 de ex. nu se manifesta ca fiind flamand pana pe la 10!!!
Ma gandesc sa incerci sa-i dai la 2 AM ceai, poate asa va bea mai mult de 125 ml lapte la 6 (cred ca la inceput va fi ceva mai devreme) si poate asa va mai amanana masa de la 9. Dar va trebui sa-i ajustezi si programul din timpul zilei in functie de asta. Mi se pare ca are cam multe mese, insa cantitatea nu cred ca este mare. Poate le mai rariti, cred ca va manca mai mult la o masa si iti va fi mai usor si tie, asa iei o pauza mai lunga. Incercarea moarte n-are!
Eu sunt tare invidioasa in privinta somnului!!! Cum reusesti??? Cristi doarme pe la ora 13 (dar nu in fiecare zi) cam 30 min-1 ora, uneori si mai putin, iar apoi in jur de 15.30 - 16 vreo 1 1/2 - max. 2 ore.
Astazi a fost cumplit! A dormit pe la ora 13, 20 min pe ceas si apoi, pe la 15.25, vreo jumatate de ora. Uffff!!! Iar in rest...

Claudia si Cristi


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mitub
Raspuns la: 30/10/2003 11:36:26
Mesaj:

Draga gabriela,

Parerea mea este ca nu cantitatea de mancare este multa, ci numarul de mese este mare. Practic, stomacelul lui este obsnuit sa digere in permanenta cate ceva. Sfatul meu este sa incerci sa raresti mesele, de exemplu la 8 seara- 50 ml de lapte!!! incearca sa schimbi cu ceai. De asemenea, pentru noapte incearca cu ceai. Copilul este mare, atat ca varsta, cat si ca greutate. Trebuie sa functioneze !

Numai bine si nopti mai linistite,
Boga


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Nicoleta
Raspuns la: 30/10/2003 23:47:05
Mesaj:

Salut.
Si eu cred ca sunt cam multe mese.
Iata noul program al lui Stefan, 9 luni:
-~07.00 - 170-200ml lapte; de la 09.00/30 la 11.00/30;
-~11.30 - fructe cu cereale sau cu biscuiti, suc de portocale; de la 13.30/14.00 la 16.00/16.30 - nani;
-~16.30 - piure cu carne, etc.
-~19.00 - cereale cu lapte/iaurt,etc.
-~20.00 - baie si apoi somn;
-~23.00 - 200-230 ml lapte. Apoi somn pana dimineata. Nici nu se trezeste sa bea laptele.
Sper sa dureze cat mai mult faza cu dormitul 11-12 ore pe noapte.
Inainte manca la 06.00, 10.00, 14.00, 18.00 si 23.00. Onsa s-a "modificat schimbarea".
Bafta in alegerea unui nou program.
Nicoleta.
PS Bebe are 9.700kg.

3

Mancare pentru bb de 9 luni. AJUTOR.
Autor: Nicoleta

Salut.
Bb Stefan, de 9 luni, a devenit dintr-o data mofturos la mancare. Ma gandesc eu ca poate fiindca ii ies dintii!? El manca orice ii dadea mama, pana acum vreo 2 saptamani, cand a inceput totul. Nu mai are rabdare sa stea cand ii dau papa, nu vrea uneori sa deschida gura. Insa, daca mancarea ajunge cumva in gurita, o inghite si se linge si pe buze.
Oare ce-o fi? A devenit asa de puturos? Sper ca nu.....
Asa ca ma gandesc sa ii diversific alimentatia. Voi ce dadeati bebeilor vostri cand erau de varsta asta?
Multumesc anticipat pentru sfaturi.
O mamica "aproape de disperare"......
Nicoleta.

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dddd
Raspuns la: 23/10/2003 13:48:13
Mesaj:

da-i si lui o lingurita in mana cand este la masa, poate simte nevoia sa manuiasca singur lingurita, si in timp ce el se joaca cu ea tu actionezi cu lingurita ta. daca zici ca ajunsa in gurita mancarea ii face placere si se linge pe buze, atunci nu se pune problema de lipsa poftei de mancare ci de dorinta lui de a face si altceva in afara de a deschide gurita. cauta sa-i captezi atentia cu ceva, eventual pune-i si lui intr-un castronel o lingura de mancare si lasa-l sa o atinga sa incerce singur sa duca la gurita, cu manuta, cu lingurita el sa aleaga, dar in acelasi timp sa nu te astepti sa nu se murdareasca. scopul scuza mijloacele. succes!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Marianar
Raspuns la: 23/10/2003 14:14:33
Mesaj:

Vladut papa la 9 luni:
ora 6 - 200ml lapte formula
ora 10 - fructe cu cereale sau biscuiti sau branzica de vaci
ora 14 - ciorbica acra de pui cu taitei sau piure de legume cu ou sau pilaf cu ficatel sau paste cu suc de rosii si branzica sau ghiveci de legume(cartof, dovlecel, morcov, orez, rosii) cu sau fara carnita sau supa cu galusti;
ora 18 - iaurt cu biscuiti sau cereale cu lapte
ora 22 - lapte formula 200ml sau cereale cu lapte

Mariana & Vladutz


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Nicoleta
Raspuns la: 23/10/2003 16:01:08
Mesaj:

Salut.
Mariana, tu cum ii pregatesti ghiveciul? Dar pastele? Si ce fel de branza folosesti?
Nicoleta.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Marianar
Raspuns la: 23/10/2003 16:37:48
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Nicoleta

Salut.
Mariana, tu cum ii pregatesti ghiveciul? Dar pastele? Si ce fel de branza folosesti?
Nicoleta.

--------------------------------------------------------------------------------



PASTE
- un castronel portivit de paste ( stelute, dinozauri, patratele, cat mai mici)
- 1/2l suc de rosii de la Capy sau Santal sau rosii date pe razatoare(la inceput am folosit rosii, de pe la 1 an am inceput sa-i pun suc)
- 1 ceapa potrivita tocata marunt
- 3 catei de usturoi dati pe razatoarea mica
Pui la fiert sucul de rosii cu ceapa, usturoiul, o lingurita de vegeta si 2 linguri ulei de masline. Cand ceapa e fiarta adaugi pastele care au fost fierte in apa cu un pic de sare (dupa ce stingi focul le mai lasi 5 min in apa, iar vasul sa fie acoperit si apoi le adaugi peste sucul de rosii) si mai lasi sa fiarba 5 min la foc mic, dupa care acoperi vasul si lasi sa se umfle pastele.
Le amestecam cu branzica facuta din lapte praf Bebelac si Ca lactic, branzica Almete sau "branzica de casa" (cumparata din metro).


GHIVECI DE LEGUME

- un dovlecel mic taiat cubulete
- un cartof taiat cubulete
- un morcov dat pe razatoare
- un pic de telina data pe razatoare
- o ceapa tocata marunt
- un ardei gras tocat marunt
- 2 rosii date pe razatoare (fara pieliti)
- 3 linguri de orez
- 1 lingurita de vegeta
- 2 linguri ulei de masline
Poti pune si carnita de pui sau ficatel.
Pui toate ingredientele intr-o oala, apa sa treaca peste ele(cam de 2 degete)si pui la fiert.
Eu folosesc oala sub presiune, intr-un sfert de ora sunt gata.

Mariana & Vladutz


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mt
Raspuns la: 23/10/2003 23:07:52
Mesaj:

mariana, dar ciorbita de pui cu taietei cum o faci? pui si bors?

multumim frumos, teodora si ana(10 luni)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Marianar
Raspuns la: 24/10/2003 08:30:00
Mesaj:

Ciorbita nu o fac special pt. Vladut, papam si noi. Cand fac , fac o oala de 4-5l.
Toc legumele (o ceapa, 1 morcov, un pic de telina, un ardei gras - tocate la robot si 2-3 cartofi taiati cubulete) si le pun la fiert in apa cu vegeta (1 lingura). Cand sunt fierte pe jumatate adaug carnea de pui. Cand e fiarta carnea adaug borsul (700-800ml, depinde cat de acru e), un pahar suc de rosii si taiteii, eventual apa daca mai trebuie sau daca ti se pare prea acra ciorba. Din momentul in care da in fiert mai las sa clocoteasca 5 min dupa care opresc focul si adaug zdrente de ou (un ou +2 polonice zeama din ciorba le bat un pic si torn in ploaie) si leustean verde tocat marunt.

Mariana & Vladutz


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mt
Raspuns la: 24/10/2003 22:23:45
Mesaj:

multumim frumos!
teodora si micuta ana(10luni)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Nicoleta
Raspuns la: 24/10/2003 23:17:04
Mesaj:

Multumesc pentru sugestii. Am incercat sa ii dau de treaba, o lingurita in mana, si teaba s-a schimbat aproape radical. mananca mult si bine.
Voi incerca sa ii diversific si meniul.
Nicoleta si Stefan.

4

Sufleuri, budinci - in ce zile???
Autor: she_wolf

Din cate stiu, in zilele in care BB papa carne, nu papa ou si invers. Mai concret: pot sa ii dau sufleu sau budinca in ziua "de carne", avand in vedere ca se fac si cu ou? Sau in ziua in care i-am dat galbenus fiert sau in locul acestuia? Pot sa-i fac budinca cu carne sau cu peste? Sau sunt prea multe...proteine (?) intr-o singura zi?
De ex. la pranz papa supa si pireul cu carnita sau galbenus, iar seara o budinca cu branza de vaci sau cu fructe sau papanasi...sau la pranz papa sufleu de legume cu carnita. Se poate asa sau este prea devreme?
Pana acum nu mi-am pus asemenea intrebari pentru ca nu i-am facut decat o data papansi, saptamana trecuta, ca sa vad cum ii priesc albusurile din compozitie.
As vrea sa-i fac budinci si sufleuri dulci sau nu din cand in cand...am inteles ca, de acum are voie (10 luni). In ce zile pot sa-i fac?
Voi cum procedati?

Claudia si Cristi


Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: andry
Raspuns la: 21/10/2003 11:44:52
Mesaj:

Pana la 1 an nu i-am dat albus sub nici o forma, dupa un an i-am dat budinci chiar daca in ziua respectiva papa si carne, nu cred ca e vreo problema. Budincile sau sufleurile i le dadeam in special la masa de la ora 18.

Numai bine, A


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mama_lui_alex
Raspuns la: 22/10/2003 05:21:21
Mesaj:

Claudia draguta,

Cum faci budinca, sufleurile si papanasii???
Noi avem 10 luni juma, iar meniul unei zile arata cam asa:

dimineata la 6.00 - un biberon de 200-250 ml lapte cu cereale

pe la 10-10.30 - un castronel de vreo 150-200 gr fructe pasate cu biscuiti si, daca mai vrea mai bea si ceva lapte ( cam 100 ml)

pe la 13.30 - supa de legume cu piureul de legume (scoase din supica) si carnita/ficatel/galbenus/peste (difera de la o zi la alta)

pe la 17.00 - iaurtel/fructe/lapte/branzica/ budincuta de lapte+cereale - depinde de dispozitie (sau cat de mult am papat la pranz)

pe la 19.30-20.00 - un biberon mare cu cereale
Apoi urmeaza baita si noapte buna!

Eu am incercat sa-i diversific un pic - i-am facut de pilda mamaliguta (cu galbenusul, putina smantana, putina telemea dulce, f. putin unt), sau am incercat sa-i dau ciorbica acrita cu bors - dar a fost un esec total.

Eu tot incerc (ma straduiesc) sa diversific..SO...Intrebare - cum arata dom'le budincuta si sufleurile de care vorbiti??!!

Pupici mici si pofta mare la bbici,
mama_lui_Alex


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: she_wolf
Raspuns la: 22/10/2003 15:07:27
Mesaj:


Merci andry! Ma gandesc sa mai astept si eu putin.
Mama_lui_alex, meniul nostru este asemanator, orele difera putin:
6-7 lapte formula
10.30 fructe (cca 2) simple sau cu biscuiti, cereale, iaurt
14.30 supa si piureurile cu legume si carnita sau galbenus (peste nu i-am dat inca, dar ma pregatesc), ciulama, paste fine cu carnita si legume
16.30 cereale cu lapte, iaurt cu fructe si cu branza, papanasi (atunci cand i-am facut), biscuti cu iaurt, etc. (mamaliguta nu i-am dat pt. ca n-am gasit inca malai pe aici)
21.30-22 - lapte formula si nani (baita este inainte)

In legatura cu sufleurile, ma gandeam la unele asemanatoare cu cele pe care le mai fac pt. noi, dar fara sare, piper si alte condimente. De ex. sufleu cu dovlecei (cantitatile, "ochiometric" ): dovlecei putin fierti si taiati cubulete mici sau zdorbiti (sau cruzi, dati pe razatoarea cu gauri mari), amestecati cu branza rasa, marar (sau alte ierburi) si albususuri batute spuma (se pun la urma si se amesteca usor, de sus in jos). Se pune compozitia in tava unsa cu unt si tapetata cu faina, iar deasupra galbenusurile batute cu smantana. Apoi la cuptor pana iti pare a fi gata si incerci cu o scobitoare(nu prea mult, vreo 15-20 min cred), dar sa nu deschizi o vreme cuptorul.
Cam asa ceva si cu alte legume sau amestec. La unele poti pune cascaval in loc de branza. La fel si cu peste (fiert inainte si curatat de oase si piele), dar neaparat cu cascaval.

Claudia si Cristi


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: she_wolf
Raspuns la: 22/10/2003 15:11:22
Mesaj:

Sa nu uit! Pe forumul "la bucatarie" este un subiect cu retete pentru BB, vezi, poate te inspira vreuna. Este si un subiect cu papanasi. De acolo m-am inspirat si eu cand i-am facut.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: andry
Raspuns la: 22/10/2003 15:48:10
Mesaj:

Pentru inceput se pune un singur ou la o budinca. Budinca , in functie si de cantitati nu se da toata o data ci se imparte in 2-3 portii. Retetele de budinci care l-am facut eu erau cu un singur ou la 3-4 portii.

Numai bine,A


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: cristina73
Raspuns la: 22/10/2003 21:11:42
Mesaj:

Buna Claudia

Si eu sunt de parere sa amini albusul cel putin pina la 1 an. Fetita mea are 2 ani si inca nu i-am dat, e drept ca nici nu-i prea plac ouale, sunt bucuroasa daca maninca macar galbenusul, si asta amestecat in alte feluri de mincare.Faina de malai gasesti la magazinele cu produse naturiste
numai bine
cristina73


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: she_wolf
Raspuns la: 22/10/2003 21:55:33
Mesaj:

Il aman, oricum nu mai este atat de mult pana atunci (16 decembrie). O sa-i fac ceva de sarbatori!
Merci pentru informatia cu malaiul, dar unde sunt magazinele alea?
Si ca tot veni vorba, "cornflower" este amidon sau ce?

Claudia si Cristi


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: cristina73
Raspuns la: 22/10/2003 22:07:14
Mesaj:

Cam fiecare shopping centre are cite un magazin din acela, health store sau health food store le zice dar pot avea si alte denumiri. Acolo gasesti produse organice, tot felul de ceaiuri, ierburi, seminte,etc. si au si faina de malai, au un fel foarte fin si unul foarte "grosolan" eu cumpar cite o punga din fiecare si le amestec ca sa iasa compozitia in regula. Tot de acolo iau si paste fainoase si orez "brown" pentru Alexandra ca sunt mai sanatoase decit cele albe, si paine tot neagra ii dau.S-a deschis si un magazin romanesc cu produse aduse de acasa,daca te intereseaza amanunte iti pot trimite un mesaj privat sa nu se creada ca fac reclama!!!
numai bine
cristina


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: she_wolf
Raspuns la: 23/10/2003 13:54:41
Mesaj:

Vai Cristina, iti multumesc mult de tot! Vad ca aflu de la tine tot ce n-am aflat de cand am venit pana acum! O sa mai uit dupa maganinele alea, acum imi dau seama ca am vazut unul de genul asta la Blanchardstown, dar ma grabeam si n-am intrat.
Si...astept PM-ul!


Claudia

5