Cum gatim un iepure

Cum gatim un iepure | Autor: Mik

Link direct la acest mesaj


Subiectul e cu dedicatie.

Deci : avem la dispozitie un iepure de crescatorie (pentru iepuri albatici treaba e complet diferita) proaspat de la macelarie.

0. Intreg sau taiat ? daca e facut in sos iepurele trebuie taiat : capul se arunca, se taie labute din sold si din umar, si se taie 4 sau 5 portii in lungime. Se arunca plaminii si trahea, se pastreaza inima, rinichii (doi si asimetrici) si ficatul. Ficatul se pune doar foarte putin la fiert/prajit.
Daca iepurele se taie, e de preferat sa fie clatit cu putina apa pentru ca cioburile de oase de iepure sunt foarte dure.
Daca iepurele e la gratar se poate coace intreg (in fine, e doar curatat inauntru si cu capul taiat).


1. Iepure la gratar : iepurele se unge cu un maestec de mustar, sare, piper, alte ierpuri aromate (dafin, cimbru, origan) si ulei. Se coace la gratarul incins cam 10 minute p eo parte si 7-8 pe cealalata.

2. Iepure in sos : de mustar, de ciuperci, de morcovi, de ceapa.
Se pune in oala (de tuci sau de inox) ulei la incins si se pune la unduit o ceapa tocata marunt si putin usturoi, apoi se pune carnea si se rumeneste. Se pune capac si se lasa la foc mai domol in jur de 10 minute. Se adauga alte cele pentru sos (mustar desfacut in putina zeama, suc de rosii si legume, ceapa, depinde de sos). Se mai lasa 10 minute sau ma mult in functie de ingrediente (pentru morcovi taiati rondele e mai mult). Se pune ficatul si se stinge focul, lasind iepurele in sos cu capac. Se serveste cald acompaniat de cartofi/paste/orez/griu natur.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

portionat, facut in tava la cuptor, cu felii de lamaie, masline si sos de vin alb sec sau demisec si rosii/bulion.


SOACRA MARE

Vine Mos Nicolae, Hai la portocale !

Ajuta-l pe Mos Craciun sa vina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Mik, multumesc din suflet, ti-ai facut pomana cu mine.
In cateva zile maxim iti trimit poza cu iepurele meu facut dupa reteta ta.

+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

cat il tin la foc?

+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Matza, Daca e gatit fara morcovi taiati felii carnea de iepure nu sta pe foc mai mult de 30 de minute.
Cu capac neaparat, caci altfel se usuca si e pacat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

matzaila, ce fel de iepure intentionezi sa gatesti, de crescatorie sau salbatic ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

iepure cu masline

se ia un iepure ... plus:
3 patrunjei radacina
slanina si usturoi
4 foi de dafin
3 cepe, 3 morcovi
1/2 litru bulion
2 pahare vin rosu
1 pahar ulei
10 boabe piper

se pune animalul la fiert si dupa ce a dat in clocot se arunca prima apa. se impaneaza carnea cu slanina si usturoi
se adauga bulionul, vinul rosu, uleiul si piperul
se pune la fiert impreuna cu legumele intregi
se lasa la fiert pana cade carnea de pe oase
maslinele se fierb separat pt a scoate sarea din ele dupa care se arunca apa si se adauga in sos. se scot legumele, se paseaza/pasereaza si se "introduc" la loc, se mai lasa la fiert 20 minute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Atentiune, natiune ! Am adus reteta de acasa, dati de veste fetelor care s-au aratat interesate.
Va reamintesc, reteta este pentru prepararea iepurelui salbatic (vanat).

Iepurele (fara cap si intestine, desigur) se taie in bucati si se tine in apa rece timp de 3 ore, pentru a iesi sangele din tesuturi. Daca observati ca se strange prea mult sange (apa se coloreaza intens in rosu), puteti schimba apa o data sau de doua ori.

Apoi, bucatile de carne se tin in bait timp de 24 ore, la rece. Baitul il preparati dupa cum urmeaza : se pune carnea intr-un vas, se acopera cu apa rece, se adauga 100 ml vin alb, se pun boabe de piper negru, foi de dafin, condimente (eu am pus cimbru, putina sare si praf de usturoi, pentru ca nu stiu ce alte condimente merg la carnea de vanat, iar tanti care mi-a dat reteta n-a scris despre ce condimente e vorba).

Pasul urmator (dupa cele 24 de ore de baituit) : carnea se inteapa cu varful unui cutit, cat mai des, in gaurele puneti catei de usturoi curatat (intregi daca sunt mici, taiat subtire daca sunt mari) si sunca afumata taiata cam la dimensiunile usturoiului.

Carnea impanata se pune in tava, se condimenteaza, se pun foi de dafin, boabe de piper negru, 5 linguri de bulion/pasta tomate subtiate in putin vin alb. Se completeaza cu vin alb pana la jumatatea carnii, se adauga 200 ml ulei sau 6-7 linguri de untura. Se tine la foc mic timp de 3-4 ore, avand grija ca din cand in cand sa puneti sos din tava peste carne. Daca zeama scade prea mult, se poate adauga din zeama de bait. Eu chiar am intors carnea de pe o parte pe cealalta, pentru ca se cam uscase deasupra si n-am vrut sa iasa tare.

Pofta buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

De crescatorie ca s-a terminat cu perioada in care mai primeau ai mei iepuri salbatici.
Sa spunem iepure de Carrefour

+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Eu gatesc destul de des iepure, il fac si sub forma de ciorba, de bors, de friptura, bucati dezosat si umplut cu mirodenii...etc am vreo 6 retete pe blogul meu poti sa te inspiri daca te ajuta. Cel mai mult mi-a placut ultima reteta facuta la scoala de bucatari care o fac, cu ciuperci si vin si o garnitura aromatica, inca nu o am si pe blog si reteta asta de iepure cu bere la cuptor : http://bucataria-sylviei.ro/iepure-la-cuptor-cu-sos-de-bere.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

aaa, ce buna ideea cu friptura aia la cuptor in sos de bere. musai sa fac si eu.
merci Mik si Sylvie!

R

Mergi la inceput