ce e de facut?

ce e de facut? | Autor: icatoria

Link direct la acest mesaj

bebeu meu face pe data de 10 decembrie 4 luni, problema este ca noi traim in grecia iar acum sunt in tara in vacanta si nustim ce sa facem in privinta vaccinelor, vaccinele sunt si in rominia la fel ka in grecia? sau e mai bine sa nu le facem pina nu plelam inaoi in grecia?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca nu stati mai mult de 1 luna in romania nu aveti de ce sa va faceti griji, vaccinul se poate amana. nu e obligatoriu sa il faceti aici, mai ales ca ne-fiind in evidenta unui medic de familie roman nu il veti putea face pe cel gratuit.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icatoria spune:

stam 2 luni si ceva aici de aia ne ingrijoram, si dupa kite am vazut eu aici pe net nu sunt vaccinele la fel ca acolo, in rominia la 3 luni nici nu i se pun pe kind acolo am facut 2, credca am sa imi sun medicul din grecia stie el cel mai bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca ai inceput o schema de vaccinare tine-te de ea. in mod cel mai sigur vorbeste cu medicul, el te va sfatui cel mai bine.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

icatoria, vorbeste cu medicul din grecia, e cel mai bine. insa nu ar trebui sa intri foarte tare in panica, gandeste-te ca sunt nenumarati copilasi care au facut un vaccin mult mai tarziu fata de varsta recomandata, deoarece in perioada in care ar fi trebuit sa fie vaccinati erau bolnaviori. asa am patit eu cu fetita mea, cand avea 6 luni (decembrie 2007) si ar fi trebuit sa fie vaccinata, era racita, apoi a fost perioada sarbatorilor, in ianuarie a avut un puseu de febra cand i-a iesit primul dintisor, asa ca i-am facut vaccinul respectiv abia pe 2 februarie 2008.

pana atunci, ai grija de sanatatea bebelusului, sa nu intre in contact cu persoane care prezinta simptome evidente de boala, sa nu-l duci in aglomeratia din supermarket/mijloace de transport, etc.

putina prudenta nu strica niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icatoria spune:

am sa imi sun medicul sa iau si sfatul lui in consideratie, si va multumesc mult pentru sfaturile date miau mai dat curaj..

Mergi la inceput