Ajutor!!!Cautare hamster

Ajutor!!!Cautare hamster | Autor: Cristina_OR

Link direct la acest mesaj

buna tuturor iubitorilor de animalute.
am o problema "haioasa" as putea spune, fiul meu a achizitionat doi hamsteri pitici, in urma cu doua saptamani, s-au adaptat binisor, zic eu, la noua casa, insa........ieri a evadat unul dintre ei din cusca(presupun ca s-a strecurat printre gratii), si nu reusesc nicicum sa dau de urma lui prin casa.mi-e teama sa nu roada ceva important(avem genul de apartament cu covoare mari pe jos si mobila masiva, greu de urnit din loc)

imi poate spune cineva daca exista vreo metoda sa-l "momesc"cumva, sa iasa singur de pe unde e???



Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

DONATI VA ROG CATE O PORTOCALA AICI: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167469

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Eu am patit asta cu ceva ani in urma, nu l-am gasit vreo... 3 luni, deja imi luasem gandul de la el. L-am prins intr-o noapte, iesise la cautat mancare probabil. Ceva mai tarziu am si descoperit unde isi facuse culcus: in spatele unui dulap. Spor la cautat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Sa faci liniste seara, hamsterii sant animale nocturne si sigur il vei auzi pe undeva. Cu ani in urma l-am pierdut si eu pe al meu, il gasisem in spatele bibliotecii. Altadata se bagase in plicul de la plapuma si am gasit plapuma plina de gauri. Lasa-ne mesaj sa stim cum si unde l-ai gasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

daca in bucatarie ai gresie/parchet, incearca asa :

pune pe o farfurioara ceva de mancare, apetisant pentru un hamster.

presara faina/pudra de talc prin bucatarie, pe pardoseala, sa-ti dai seama care e traseul micului nazdravan.

sau poti folosi capcana, peste farfuria in care pui acel aliment pune un castron cu gaurele, sprijinit pe o parte cu un creion/bat, de acesta legi bucatica de mancare cu un fir intins bine, si cand hamsterul vine sa pape, va darama creionul, castronul il va prinde dedesubt (de aceea am spus cu gaurele, sa respire)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Pe mine m-a invatat cineva cu ani in urma sa prind soareci fara sa le fac rau. Pui o placa de sticla pe jos, eu scoteam de la o vitrina si pe ea pui o oala cu fundul in sus sprijinita pe un colt de o jumatate de nuca. Nuca trebuie sa fie cu miezul inauntru. Soarecul intra sub oala ca sa poata sa manace miezul de nuca si cand impinge nuca se prinde sub oala. In Romania aveam tot timpul soareci la bloc si nu vroiam sa-i omor. Metoda asta este extrem de buna, recordul meu a fost de 5 minute pana am prins un soarece. Am crezut ca a alunecat nuca pe geam, abia iesisem din camera.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

va multumesc la toate pt raspunsuri.a mai trecut o zi, si nici macar nu l-am "simtit" prin casa.celalt e trist, saracutul, nici nu prea se mai invarte pe roata.....ma gandeam la un moment dat sa ii dau si lui drumul prin casa, macar sa stiu de o treaba.o sa incerc sa scotocesc putin cate putin toate coltisoarele, poate-poate dau de urma lui.si in prima faza cred ca o sa adopt una din metodele propuse de corina sau bird.teama mea e sa nu fi murit pe undeva, ascuns, sau sa fi iesit pe balcon, afara....

i-am pus seminte, care stiu ca ii plac mult, in diverse parti in casa, dar nu sunt atinse niciunele.azi o sa fac curat peste tot ca deja nu mai suport.daca apare, bine, daca nu.....asta e


si daca vreti sa va amuzati si mai mult, o sa va zic cum s-a pierdut de fapt.probabil a evadat peste noapte din cusca, iar dimineata, cand a venit sotul din tura de noapte , a venit si i s-a urcat pe picior.ma gandesc ca vroia ori mancare, ori sa se joace.minunatul meu sot cica a vrut sa faca o gluma si, in loc sa-l duca la loc in cusca, l-a adus la mine in pat, sa ma sperie(nu va oripilati, era super curat soricutul).si, s-a pierdut la noi in dormitor, teoretic.acolo l-am vazut ultima data.culmea e ca de atunci nu i-am mai simtit prezenta pe niciunde.

si mai sunt ingrijorata si din alta cauza:era femela, daca era insarcinata si imi "puie" pe undeva???

Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

DARUITI VA ROG CATE O PORTOCALA AICI: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167469

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

n-am mai gasit soricutul .mai am de cotrobait intr-o camera, si in baia de serviciu.in rest am facut curat peste tot, si nici urma de el.....

nu da semne ca ar fi prin casa.pe celalat nici nu am curaj sa-l scot cand ii curat casuta, mi-e asa o teama ca evadeaza si el....

Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




HAIDETI SA ADUCEM ZAMBETUL PE FETISOARA UNEI PRINTESE:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168708&nm=Un-Craciun-mai-vesel-pentru-Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

am intrat sa va spun ca am gasit hamsterul, din pacate era mort

de curiozitate, am sa va spun unde:in baia de serviciu, intr-o galeata cu care spalam masina, de obicei(am aruncat galeata).probabil s-a catarat pe ceva si a cazut inauntru.fiind alunecoasa, n-a mai putut iesi, saracutul.
imi pare asa rau dupa el.momentan n-am mai cumparat un altul, desi Denis insista.mi-e teama ca daca iau altul strain, se va bate cu cel care il avem deja.incercam sa ne jucam cat mai mult posibil cu el.bineinteles in cusca.



Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




HAIDETI SA ADUCEM ZAMBETUL PE FETISOARA UNEI PRINTESE:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168708&nm=Un-Craciun-mai-vesel-pentru-Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flapjack spune:

folositi acvarii din sticla pentru hamsteri, coliviile cu gratii nu sunt o solutie buna

Mergi la inceput