Infectie urinara cu e.coli

Infectie urinara cu e.coli | Autor: ILONA_21

Link direct la acest mesaj

Buna ziua mamici
Baietelul meu de 5 ani sa ales cu o infectie urinara cu e.coli de la gradi i-am zis doamnei educatoare si mi-a zis ca a avut un baietel acum duoa saptamani si acum e acasa pt tratament iar baietelul meu a fost atata de "norocos" incat a luat microbul
Mie mi-a dat doctora pediatrul sa-i fac niste analize si azi am luat rezultatele si a iesit infectie cu e.coli
Ce trebuie sa fac medicul e in concediu pana luni 5.12 atunci ne-a zis sa mergem eu am mare increderte in dansa sau trebuie sa mergem cat mai urgent la medic?
Copilul nu prezinta simptome nimik nu are diaree nu vomita.
Orice sfat/parere e binevenita mai ales ca nu stim nikim despre aceasta bacterie decat ce am citi de pe internet si nu ne-a ajutat la nimik stiu doar ca nu prea se face la baieti.
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

antibiograma nu este facuta? asa ar trebui
sdi fetita mea a avut infectie cu e coli si am scapat de ea cu antibiotic dat in urma antibiogramei
nu mai astepta sa vina doctorul din concediu , dute cu rezultatul la un medic pediatru si iti va da tratament adecvat , sa nu iti fie frica ca se va rezolva , dar nu mai astepta

-------------------------------------------------------------

Mamica de buburuza mica si terorista xenia 21-02-2008
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: https://picasaweb.google.com/102280662496723264658

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Frica imi este de cand am aflat mai ales ca asistenta de la rezultate mi-a zis ca la baieti este foarte rar vineri am sa merg cu baiatul la control pt ca maine este 1 decembrie si nu gasesc pe nimeni doar la urgente.
Antibiograma nu am facut-o pt ca nu mi-a dat-o medicul.
Macarie la voi cat a durat tratamentul? Am inteles ca se scapa cam greu de microb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu se scapa greu, dar e nevoie de o urocultura bine facute, cu antibiograma deci.

De regula la noi la Biseptol sau Augmentin Bis a fost germenul sensibil si a fost suficient sa ii dau 7 zile.

Nu este o situatie de urgenta, asa ca poti si dupa 1 decembrie sa ii faci analiza, cu atat mai mult cu cat nu prezinta simptome

sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Asta am vrut sa stiu daca e ceva grav/urgenta pentru ca m-a speriat doamna de la analize mi-a zis ca trebuie sa mergem cat mai repede cu copilul la medic.Sa-i mai repet odata urocultura la alt laborator?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

Tudor al meu a avut infectie cu escherichia coli cand era mititel. dupa cura cu antibiotic s-a rezolvat. dar... cel mititel a fost fals diagnosticat cu aceeasi bacterie din cauza ca era proba contaminata. bine ca am repetat analzia si nu am pompat copilul cu antibiotice, asa, fara rost.

asa ca da, ar fi bine sa repeti analiza. in prealabil ai grija sa cureti bine baietelul (cu un tampon steril udat cu ser fiziologic) si proba sa fie recoltata in recipient steril de la bun inceput.

e necesara antibiograma ca sa vada medicul la ce antibiotic reactioneaza cel mai bine, daca este cazul, evident.

in rest, nu te ingrijora foarte tare. daca puiul nu face febra, daca se simte bine si nu e letargic... poate au descoperit bacteria la inceputul infectiei, cand e in numar mic. si o poti "ucide din fasa".

ai grija sa bea multe lichide... tine minte ca e.coli e o bacterie ce se gaseste in scaun. asa ca e usoara contaminarea, evident, mai frecventa la fetite (pentru ca nu stiu sa se stearga dupa ce ies afara).

sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu am stat cu Finn in spital 5 zile din cauza infectiei cu e coli. Asta de curand. A fost externat pe 14 noiembrie. El avea doar temperatura, pana in 38,5. Pediatrul a facut o analiza de sange simpla si mi/a zis ca are infectie bacteriana si mi/a dat trimitere la spital. acolo i/au facut analize, a primit antibiotic intravenos si apoi 7 zile dupa ce ne/am externat biseptol. pe 2 mergem la control la spital.

este o infectie serioasa. nu o lasa netratata.

Finn Constantine 15.10.2009 si 18+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Joshua al meu a avut e-coli la 10 luni. A fost groaznic ca a trebuit sa i se faca injectii (nu mai stiu ce antibiotic) la 12 ore. Am chinuit bietul copil .. :((. Am refuzat sa ii puna branula ca mi s-a parut foarte greu la o varsta atat de mica sa stea cumintel cu branula. :(. Am fost avertizata atunci ca s-ar putea sa nu scapam din prima de microbul asta, dar am avut noroc. A iesti negativ dupa tratament. Oricum .. urata amintire mai ales ca la 10 luni puteau aparea alte complicatii.

P.S. A fost prima oara cand am avut baiatul bolnav. Sa nu mai zic de febra 40 cu care am ajuns la urgenta :(. Asa au debutat defapt simptomele in cazul nostru.

Manifestarile sunt diferite de la un copil la altul, mai ales de la o varsta la alta. Parerea mea este insa - la fel ca a fetelor - sa ii faci o antibiograma cat mai repede sa vezi exact la ce e sensibil. Apoi fuga la pediatru. Nu e de gluma totusi cu microbul asta ...

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ilona, daca chiar e inf cu e-coli, eu zic sa nu mai astepti cu tratamentul.Si una din fetele mele a avut o data(sper sa nici nu mai faca) si n-avea decit febra ca simptom si de 2 ori am fost la spital si ziceau ca-i un virus( a stat cu febra aproape o sapt), intr-o doara ne-a zis sa facem si o analiza de urina si avea e-coli, deja inf era in stadiu de pielonefrita, deci eu n-as sta fara tratament de urgenta, sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Am sa-i mai repede odata urocultura iar dupa am sa mergem la medic dar rezultatul dureaza 3-4 zile cred ca am sa merg mai inainte la medic.
Antibiograma la ce se face ?(nu stiu la ce se face pt ca nu i-am mai facut)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

recolteaza-i urina intr-un recipient steril, luat special de la farmacie sau gratis de la un laborator de analize (urocultor se numeste).

il speli pe putzica cu apa si sapun inainte, il stergi si il pui sa faca pisu: cand incepe sa faca pisu il lasi primele picaturi sa le faca in wc, apoi ii pui paharelul sa i=o colectezi in el.

Pui capacul si duci paharelul la un laborator si ceri sa ti se faca o urocultura pe proba de urina. Stiu ei ce au de facut mai departe. Platesti 30-40 de ron.

Daca o duci azi, vei avea rezultatul cel mai probabil luni dimineata.

sanatate

degeaba mergi mai intai la medic pt ca fara rezultat nu-ti poate prescrie nimic in avans, tot la urocultura te trimite intai

Mergi la inceput