Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Din pacate cred ca ne-am imbolnavit iar.
Nu stiu ce sa cred, anul trecut erau mai mici si nu au facut niciodata febra si acum , abia a inceput iarna si e a doua oara.
Desi eu am crezut ca e de la o masea care ii iese Carinei.
Vreau sa va intreb, ati avut experiente din astea la aparitia dintilor?
Pina acum la noi nu s-a intimplat sa faca febra sau sa avem alte probleme.Erau un pic mai morocanosi o zi doua si apoi mai vedeam un dintisor aparut.
Si daca e de la masea, e posibil sa faca 39*C doar de la asta?
Sint ingrozita la fiecare semn de boala al lor, asa mi-as dori sa nu fie nevoiti sa treaca prin astea, ca au avut destul de suferit la nastere.
Sper sa ne treaca temperatura si sa apara mai repede maseaua buclucasa.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

dana sima,de la dintisori febra nu trece de 38.
eu ii dau Colostrum cu probiotice de la Secom si e ok pana acum.
te inteleg .si eu am ramas cu mari sechele din spital.si acum,daca vad un incubator, plang instant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Stiu histamina, ca nu ar trebui sa faca temp atit de mare, dar nu avea nici un alt simptom, decit febra.
Oricum am fost la doctor astazi, are o viroza mi-a zis, in git e o.k , plamiinii sint in regula, i-a facut si o hemoleucograma si nu are leucocite crescute, deci o taratez cu antitermice, tantum verde si sinupret ca avea si ceva secretii in git.
Sper sa ii treaca cit mai repede, astazi nu a mai trecut de 38*C, deci zic eu ca e spre bine.
Si eu le dau colostru cu probiotice de la secom, am deja o luna de cind le dau, inainte le-am dat din noiembrie inca o chestie pt imunitate tot de la secom, first defense se numeste.
Dar uite ca tot mai scapoa cite un virus.

Sper ca puiutii vosstri sint bine.
Pupici si un an nou cu sanatate si numai saftisfactii!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

[b]danasima[b], si ai mei mai fac cateodata febra de 39 fara alte simpotome, aceleasi exoplicatii le primesc si eu, viroze. tot antitermice, sosete cu otet si 1 ml algocalmin fiola dizolvat in 250ml apa si i-l dai treptat toata ziua.relax!
si eu le-am dat colostrum, acum am mers pe ASBRIP, aceeasi firma cu viusudulo, merge bine pe imunitatea sistemului respirator. vad ca nu am avut probleme, iar acum sunt la munte la temperaturi negative si i-am scos afara every day.

va spun de pe acum la multi ani si numnai de bine sa citim pe 2012!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

La multi ani!
esente sanatoase, bucuroase si norocoase in noul an!
sa fiti iubite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

La multi ani tuturor esentelor si familiilor lor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

La multi ani si sa aveti tot ce va doriti in 2012! Dana ma bucur ca Filip a inceput sa mearga, asta inseamna ca nu mai are nevoie de operatie? Noi am implinit 1an in decembrie, suntem fetite mari de-acuma! De vreo saptamana nu mai vor sa manance dimineata, vor sa le dau eu in manuta si sa manance singure, si eu sunt disperata ca mai mult frunzaresc decat sa manance! Am inceput sa le dau Viusid, dar deocamdata nu am vazut nici un rezultat! Ana are acum, la 1an, 7,700 kg, 73 cm, iar Mariuca 7200kg si 70 cm! O fi mult o fi putin, eu sunt foarte incantata de ele! Vorbesc toata ziua, urca scarile in 4 labe de n ori pe zi, merg de-o manuta cativa, max 10 pasi, stiu unde-s ochii, facem bravo, pa, dansam in fiecare zi, spunem mama, tata, apa, si inca vreo 3 cuvinte, dar asa, aiurea spuse, in afara de mama, nu stiu ce inseamna cuvintele care le spun. Avem o papusa cu par roz, si de ieri ii spune coaca, in loc de coca :). Speram sa mergem pana in martie cand implinim 1an varsta corectata. Iar cu mancarea..... nu mai stiu ce sa zic, cand mananca, cand nu, cum au ele chef! Cam atat despre noi, ne rugam in continuare sa fie totul bine! Va pup!

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sweetcrina,ce varsta corectata soro?
sa iti traiasca pustoaicele!

noi spunem patul sia ratam patul, facem turnulete si alte forme din lego, insurubam,desurubam tot. stam pe vine o vesnicie,in genunchi la fel, ne ridicam din orice pozitie si ne cataram oriune,leaga clar predicatul de subiect, insa stalceste cuvintele, e un mare timid si papa de rupe de la Viusid!
la un an avea 6,700.
acum,azi avem 1 an si 5 luni si cred ca avem 8 kg.multumim lui Dumnezeu pt tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronna spune:

Buna seara mamici si esente tari!!!
LA MULTI ANI cu multe bucurii si impliniri, iar progresele puilor sa va uimeasca in fiecare zi!!!
Noi am fost la munte de sarbatori, iar copiii s-au simtit fff bine.Au stat la er curat, mi-a fost frica sa nu raceasca, dar am scapat.
Va pup si va doresc un 2012 minunat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Am inceput anul cu noi achizitii.Ne urcam in pat, pe canapea, pe noptiere, in general in orice loc unde incap.Partea proasta e ca din pat vor sa se catere tot mai sus, de pe canapea se urca pe pervazul ferestrei si uite asa nu mai am nici un moment in care sa nu fiu cu ochii pe ei.
Am trecut in noul an cu 9,1kg- Carina si 10,3kg-Filip.
Nu stiu ce sa zic Sweetcrina, despre Filip.El a mai inceput sa faca citiva pasi dar pozitia in timpul mersului nu este una corecta, cred ca pina la urma tot il vom opera ca altfel riscam sa i se deformeze coloana si bazinul.
Ma bucur pentru fete, de acum incepe o perioada frumoasa, o sa vezi cite lucruri amuzante vor face.
Mie imi este cam frica sa ii scot afara, mai ales cu viroza Carinei,stiu ca ar trebui sa iesim , ca nu ii pot tine doar in casa dar .....
Am mai iesit in zilele in care a fost mai frumos si mai cald dar cam atit.
Histamina, pai voi sinteti copii mari daca legati deja subiectul de predicat.Noi pina acum nu spunem decit substantive, verbele nu le avem inca in vocabular.Pe linga mama, tata, papa, caca mai spun tataie, pisi, mosu, dar de fapt spun mamam la mos, ham, bapa in loc de apa, baie.Dar imi arata fiecare obiect atunci cind ii intreb, cunosc persoanele, chiar si pe cei intilniti prima data, ii arata daca ii intreb.
De mincat nu prea ne inghesuim, dar nici nu imi mai fac iluzii si sperante, incerc sa le propn tot felul de chestii si cam atit.Nu ii mai fortez cu nimic.
Nu imi vine sa cred ca au un an si 7 luni.Unde se duce timpul asta?
Parca mai ieri mincau 30 ml de lapte la o masa si mi se parea mult:).

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput