Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Buna! Ma alatur si eu voua, am o fetita nascuta la 31 sapt, 790 gr. Din cauza problemelor de coagulare a sangelui piticoata mea nu s-a mai hranit corespunzator in burtica, de la 22 de sapt ramanand in urma. Am stat aproape 12 sapt la spital, pitica mananca lapte matern, a respirat singurica de la inceput, problema ei fiind de ordin digestiv. Acum, la 13 sapt si 2700 gr controlul oftalmologic, cel neurologic si cel ortopedic au rezultate bune, problema ramanand digestia lenta. Ia greu in greutate (desi mananca 80-100 ml/masa ia cam 125 gr/sapt) si o chinuie gazele. V-am citit cat am putut inainte de a naste, pentru a ma pregati sufleteste dar tot n-am stiut ce m-a lovit. Adipapzi vreau sa-ti multumesc pentru gandurile bune. Cybele mi-a spus ca pot vorbi cu tine. N-am putut atunci, mi-a fost mai usor sa cred ca o nebuna ca totul va fi bine. N-am vrut sa stiu statistici, prognosticuri, n-am vrut sa aud indoielile celor din jur, n-am vrut sa ma atinga teama de a-mi pierde copilul.... 790 gr e putin... am simtit privirile, am auzit susotelile, dar ce ma aducea la disperare era mila - mila celorlalti - ca si cand nenorocirea era la doi pasi. Mi-a fost teama de comparatii..., de aceea nu te-am sunat; stiu ca ma intelegi. Suntem foarte fericiti si extrem de mandri de fetita noastra mica. Nu am timp sa fiu prea activa pe DC dar din cand in cand tot va vizitez .Va doresc tuturor copii sanatosi si puternici!MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

toniro, bine ai venit si sa iti traiasca printesa!
aici esti acasa.
si noi am trecut peste susoteli,peste priviri piezise,peste avertismente du privire la un miliard de handicapuri, unele am botezat copii imediat..................

aici ne-am incurajat una pe cealalta,aici am aflat ca esentele noastre sunt pe drumul cel bun................


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Bine ai venit Tonirro si sa iti traiasca fetita!
De cite ori citesc postarile cuiva care a trecut mai recent prin experienta asta a nasterii premmature, retraiesc sentimentele ce ma incercau atunci cind totul in jurul meu era nesigur, incert si sperantele pareau foarte indepartate.
Dar la fel ma bucur cid vad inca o picatura de viata cum prinde contur si aduce fericirea in viata noastra.
Doamne ajuta sa depasiti toate problemele( mai ales ca nu sint cele mai grave) si sa cresteti mari, chiar daca mai incetisor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Tonirro, nu iti imaginezi ce bucuroasa m-ai fct ca ai scris ca sunteti bine. Lasa scuzele si multumirile, crezi ca eu nu stiu ce este in inima ta? Ca doarjucai si eu ntr-un film d-asta. Importanta e bebica luptatoare. Va dati seama, 800 de g si sa lupte asa de bine pt viata ei? Si ce grasana s-a fct.
Bine caniesira bine celelalte controale.
Va tinem pumniiin continuare. Ce pate frumos o sa aveti!
Doamne ajuta!

Noi suntem bine, trecuram de viroza cu otita si laringita, acum suntem regii parcului. Ai vostri baieti sunt fascinati de titirezul ala folosit de baietii mai mari? Eu nu ilndezlipesc pe ioakim e mas aia deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetele,
al 8 lea dintisor.

tot ii spun surorii mele ce extraordinar si minunat e strumf si ce chestii iesite din comun face.
ea imi spune:pai mai sunt si alti copii care fac asta la varsta lui,ce e extraordinar?
etraordinar e ca Sebastian a recuperat tot si se comporta ca un copil de varsta lui.
asta e extrordinar,aici e minunea pe care mamiccile de esente o traiesc.

intrebarea surorii mele m-a bucurat enorm.

altfel,numai prostioare,nu sta o secunda si o iubeste pe mami................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Noi stam mai mult pe afar decit in casa, alergam, ne asezam pe jos, culegem pietre, frunze , flori, iarba si tot ce intilnim in cale.
Mai nou ne curge si nasul, am mai iesit si cind batea vintul si cred de asta.Sper sa ne treaca.
Se striga unul pe altul, alearga in directii diferite, am program de sport intens cu ei.
Fetele cu gemeni, va incumetati sa iesiti singure cu ei, ca as vrea sa merg intr-un parculet relativ linga casa cu carutul dar nu stiu cum va fi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

vreau si eu gemeni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

avem azi un an si 8 luni.
multumim lui Dumnezeu pentru toate minunile pe care l-am trait.

merge pe jos cca 2 km zilni.bietul tata, abia se tine dupa el.

graseiaza, rade, e mamos peste fire. are 8 dintisori si 4 maselute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Dana, eu cand ies afara cu fetele, sunt transpirata toata. Nu pot sa merg singura in parc pt ca una o ia in stanga una in dreapta! Ana vrea numai in leagan, Maria urla din rasputeri ca nu vrea, una vrea apa una vrea sa plece, etc. E greu sa ma duc singura. Poate ai tai stau linistiti si te asculta, ca sunt mai maricei, dar nu stiu ce sa zic. Ale mele vor numai prin iarba, culeg toate prostiile de pe jos, trebuie sa fii permanent in spatele fiecareia! Te invidiez ca stai la casa, aveti curte si puteti sta linistiti afara! Esti o norocoasa! Eu car dupa mine carut, jucarii, mancare, haine, etc.! Cand ajung acasa zici ca-s venita de pe front!

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Histamina vezi ca daca-ti doresti poate ti se intampla!;) la multi ani lui Sebi pt primul an si jumatate din viata lui!!!!

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam fain.

avem 1 an si 8 luni si acum cea mai mare veste: de 2 sapt i-am scos tratamentul si, surpriza imensa:a luat 300 de gr,deci a dat Dumnezeu si S-A VINDECAT!

imi vine sa rad,sa plang de fericire!

Mergi la inceput