Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Fetelor, voi spalati copiii pe dinti? Daca da, spuneti-mi va rog cand ati inceput si ce produse folositi!

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Crina, eu o spal pe Karla pe dinti de cand au aparut. Pana la trei ani am folosit periuta ca un degetar si pasta de dinti de la nenedent. Apoi am trecut la periuta normala si pasta de dinti pentru copii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Si noi ne spalam pe dinti cam de cind aveam 4 dintisori aparuti nu mai stiu sa zic virta copiilor cu exactitate.
Am incercatperiuta ca degetarul dar nu prea au vrut asa ca am trecut la periute normale, de copii si pasta de la Aquafresh( nu stiu daca am scris corect), scrie pe ea de la 0 la 6 ani.
Pot sa zic ca acum sint foarte incintati si dupa ce le dau eu cu periuta , ii las si pe ei si incearca sa se spele singuri.Daca ii intrebi cum se spala ei pe dinti, iti arata cu degetelul, fac miscarile de periere a dintilor.

Sint trista, Filip face febra de ieri dupa masa, tare imi e teama sa nu faca enterocolita din nou, mai ales ca astazi a si varsat la masa de prinz si seara.A mincat mai mult lichide, pe astea nu le varsa.
Miine mergem la doctor, si sper ca macar de data asta Carina sa nu il urmeze.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

dana,
sanatate strumfilor!

La multi ani mamici de esente!

noi stim cateva cuvinte noi: matrrrr(matura), batrrrr(baterie), si , in genral ii place sa il rostogoleasca pe r.

e in greva foamei iar, de 5 zile. nu mai stiu pe unde sa o iau.ce sa fac,ce sa-i gatesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Filip are viroza, se simte un pic mai bine, nu mai face febra, dar cind vine ora de masa este un dezastru.Cind vede lingurita incepe sa plinga si intoarce capul.Nu stiu ce sa ii mai fac, maninca laptele si cam o masa pe zi, depinde cind are chef, dimineata, prinzul sau seara.
Si cel mai rau este ca nu prea mai are acelasi program de somn si masa cu sora-sa si in felul asta ma face nu mai am nici pic de timp pentru altceva.
Sper sa ii treaca viroza asta si sa revenim la normal.
Slava Domnului ca sora-sa se simte bine.
Fetelor, nici nu stiti cit de mult ma bucur,pentru o prietena de a mea(am nascut in acelasi timp, la acelasi spital si am fost vecine de pat doua luni cit am stat in spital)Cind eu ma pregateam sa ma externez cu copiii, baietelul ei devenea ingeras.Aproape ca am trait durerea pierderii prin ea si cu ea.Iar acum are un bebe, sanatos chiar daca nascut la 36 saptamini, are deja o saptamina si e totul in regula.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Buna ,o primavara frumosa va doresc...Nu pot mai intru pe forum ca inainte,,strunfi alerga si se catar peste tot e ca argintul viu....dar de vreo 2 saptamani fuge de mancare..nu stiu ce sa fac,,cum vede lingura cum fuge...acum are 4 dinti sus 4 jos si 4 masele care iau iesit toate o data,,oare sa fie de la ele atatia nervi ?toata ziua urla tipa vb singur in limba lui...daca papa ,e foarte putin..si ar manca numai gris cu lapte....dar nu pot sai dau numai asta ca scaunul lui e moale si se duce de 3 ori pe zii cate o data pe afara..Orezul nui place doar sal pcalesc ca il mai bag cate putin prin mancare...offfffff.Bine ca noapte doarme ,si ziuacam 1 ora 2..depinde..Vecini mei cred cal maltaratez la cat urla si tipa cand e nervos si nui esetreburile cum vor.....va pup si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

dana sima, ma bucur pt prietena ta.
si noi am legat adevrate prietenii prin spitale.

da-i lapte la mesele la carerefuza altceva, o sa isi revina el. si ioakim a avut laringita si otita last week si a papat 4 zile numai lp, aproape 1 l/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sanatate esentelor bolnavioare!

am revenit la lapte cu cereala ca meniu de baza si oua d eprepelita.altceva nu vrea.
decat sa slabeasca, am preferat sa fac acest compromis macar cateva zile, nu mai mult de o saptamana.

strumf atinge culmi ale posesivitatii si vrea tot mai sus!
nu mai spune mami, spune mami mea.
e calare pe mine de cum ma vede. ii spune tatei:taie,taie, pa!

exerseaza r-ul si il rostogoleste cu sarg si voiosie patriotica, isi face patucul, isi pune singurel un hanorac descheiat la fermoar sau isi baga puloverul pe cap, isi pune singur caciula si se incalta(nu intotdeauna bine).cam astea-s achizitiile noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Vad ca este o adevarata epidemie de lipsa poftei de miincare.
O sa incerc sa ii dau lapte, intr-adevar am observat ca vrea tot ce e lichid si ii dau cu biberonul, nu reusim inca sa bem din canute.
Dar sa nu il pun in scaun si sa incerc sa ii dau cu lingurita ca e jale mare.
Am facut chiar imprudenta sa ii dau o data sa manince in timp ce se plimba prin casa , dar am zis ca nu mai repet greseala.
Ultima noastra achizitie, ca sa zic asa, e ca deschidem toate usile, inclusiv pe cea de la intrare.Noroc ca stam la curte.
Am cautat-o pe Carina intr-o zi, ma si speriasem si ea deschide usa de la camara si zice suav"da", de paarca era mirata , de ce o strigam asa insistent.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Binenteles ca facem si noi parte din grupul "nu papa"! Maria are vreo cateva zile decand mananca aer! Maxim 4 lingurite la fiecare masa! Nici lapte cu cereale nu vrea! Dar in schimb ar manca biscuiti non stop. Dar, nu i-am mai dat deloc biscuiti in ideea ca poate poate mananca ceva. Ana mananca f bine, dar Maria e certata rau cu mancarea. Daca-i dai ei in manuta, atunci da, mananca! Nu mai stiu ce sa ma mai fac cu ea! Luna trecuta a luat 130 grame in greutate, iar sora-sa 470 grame. Am inceput sa-i dau b complex, poate poate vad vreo minune. Multumesc dana si joklk pt sfaturile privind spalatul pe dinti. Am inceput sa le spalam, e o intreaga aventura ;)! Voi le-ati dat copiilor mazare si fasole pastai? Eu nu mai stiu ce sa le mai dau nou, ca sa manance si sa creasca si ele. Ai vostri cat mai cantaresc?

Crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

Mergi la inceput