Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

loys,prematurii sunt putintel mai energici ca ceilalti strumfi.

strumf nu sta nici cand papa.
nu am inceput cu istericalele,dar nu stiu pt ca nu i-am oferit eu posibilitatea sua pt ca nu e genul.
nu ii rezist si closca e indiferenta pe langa mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Nu catalogati iesirile astea ca istericale. Pur si simplu prematurii sunt niste copii mai nervosi si trebuie intelesi si ajutati. Si noi am avut devreme asemenea iesiri. Le-am ameliorat cu Magne B6 cate zece zile pe luna.
Bineinteles ca conteaza si personalitatea copilului si felul in care el ajunge sa inteleaga lucrurile. Important e ca toata lumea sa fie pe aceeasi lungime de unda. Adica daca eu spun nu sa spuna si tata, si bunica, si toata lumea. Altfel copilul va exploata totul, va stii ca ce nu obtine intr-o parte va obtine in cealalta.
Eu cu diplomatie m-am impus in fata tuturor si am reusit ca strengarita mea sa stie ca ceea ce spun eu asa se face. A trecut prin multe faze, au fost si momente cand a plans de mi s-a rupt inima ca nu primea ce dorea dar a trebuit sa fim consecventi.
Acum stie foarte mult din ce are voie si ce nu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

joklk ,ai mare dreptate.inca din spital am fost avertizata ca va dormi mai putin ca altii,va plange mai mult.
nu am de ce sa ma vait,insa stiu ca este asa ,in mare parte, pt ca ai mei ii fac toate poftele.practic eu cu tati ii spunem nu si ne trateaza,de multe ori,cu mare indiferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Eu probabil as cataloga aceste iesiri drept rasfat...Daria nu a fost niciodata un copil nervos, nu a avut nevoie de vre-un tratament care sa o ajute in acest sens si recunosc ca suntem foarte norocosi. Ne asteptam sa fie un pic mai agitata decat alti copii (asa citisem noi ca sunt prematurii) dar s-a comportat exact ca orice alt copil corespunzator varstei. ceea ce nu am incercat tot timpul a fost sa nu o tratam si privim pe Daria ca pe un prematur. A avut parte de acelasi "tratament" ca si cum ar fi fost un copil nascut la termen. Nu intotdeauna NU a insemnat NU, mai ales din partea mea, dar acum, la 3 ani, e deajuns sa o privesc si sa stie ca a gresit, nici nu-i nevoie sa spun vre-un cuvant.
Caracterul copilului are evident o pondere mare in comportamentul lui dar eu cred ca ponderea e 50-50 (caracter/atitudinea parintilor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Am citit ce ati scris si vad ca aveti mai multe opinii.Copilul meu nu e rasfatat ca nu sunt deacord cu asa ceva..cand zic eu NU...asa e ,nu se baga nimeni peste decizia mea..nici bunici si nici matusi ci nici tati..A inceput sa fie asa de cand a inceput sa merga in catelus..Nu ma m gandit ca daca e nascut prematur trebuie sa fie altfel sa sa i fac toate mofturile...Dar ma gandesc si am sa intreb si dr. daca nu poate fii hiper activ...Sper din tot sufletul sa nu fie asa...dar ma tot gandesc...Crize face de cate ori ii zic Nu...si tot acolo se duce ..pana nu il iau si chiar ii distrag atentia...cate odata merge cate odata nu...Sper sa gresesc si sa fiu eu mai nebuna ca de atata timp numai cu el stau si na ..se poate sa mi se para cine stie ce..Ca si eu cu sotul meu avem si noi niste caractere Doamne .Astept sa incep munca si poate asa vad lucrurile cu alti ochii..merci pentru raspunsuri..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

loys,daca strumf era linistit, inseamna ca ne-au dat altul de la maternitate.
din 2 muntomani,cataratori,din doi nelinistiti,oare ce ma astept sa iasa?
strumf parca e miriapod.cum e aici,e si acolo,de ajung sa il vad in mai multe locuri in acelasi timp.
avem paltfus,dar si achizitii noi.sta in 4 labute,si ridica un piciorus sus si drept,apoi s euita in oglinda si e f mandru.merge pe stinghiuta d ela pat si s-a apucat cu mainile de zabrelele patutului,in exterior,s-a ridicat in ele,a pus genunghii ep marginea patului,placa de sustinere de jos,apoi s-a impins in genunghi si asa s-a catarat din exterior,de jos, direct in patut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Stai linistita Loys.Cred ca ti se pare din cauza statului prea mult acasa.Pe de alta parte sunt convinsa ca si prin ce ai trecut cu bebelusul, fiind prematur, si-a pus amprenta si undeva este o teama...
La varsta lui nici nu se pune problema de rasfat...
Pai daca voi aveti niste caractere....,cum spui tu, cum ai vrea sa-ti fie copilul.Doar trebuie sa semene cu cineva...

Un sfat, poate si faci asa, cand ii spui nu la ceva explica-i si de ce e nu. Poate acum nu are efect dar in timp....
Si inca ceva :sa nu-i spui niciodata ca e rau...A facut un lucru rau dar el nu e rau.
Al meu stie ca eu il iubesc si daca face un lucru rau si chiar daca il pedepsesc... e si mai mare dar in timp a inteles.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Eu cred ca toti copii trec prin niste etape de virsta si noi acum sintem undeva la "stiu ca nu e voie dar hai sa o testam putin pe mami", poate si-a schimbat parerea.
Asa ca eu spun ca mai bine s-ar juca cu o jucarie decit sa deschida usa aragazului si ei se duc acolo, o deschid si se uita oarecum triumfatori la mine.Am observat ca daca am rabdare sa ii iau de acolo de citeva ori si sa le arat altceva renunta.
Poate ca prematurii au un grad de hiperactivitate, adr eu cu doi prematuri pot sa va spun ca unul nu are stare toata ziua, este tot timpul agitat, urca, coboara trage de tot(Filip) , pe cind Carina chiar daca alearga prin casa este mult mai linistita si face totul mult mai calm.
Deci cred ca mai conteaza pe linga prematuritae si caracterul lor.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/a
lbums/l521/Daniela_Marin/
Am mai crescut putin- http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/vara%202011%20si%20putin%20mai%20mari/?action=view¤t=IMG_0101.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

maseluta noua,dreapta jos!

fetelor, eu nu am fost acolo cand l-am facut!
nu ajunge ca e identic cu ta-su,nu ajunge ca se misca in somn in acelasi timp,la fel,nu.daca il vede pe ta-su reparand ceva, musai trebuie si el sa surubareasca!sunt mandra ca pune capul surubelnitei direct pe capul holzsurubului si il insurubeaza,da' macar o carte poate sa deschida si el,ca ma-sa!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetele, mie nu mi-a placut ce a iesit(nu imi plac dulciurile si nici gutuile),dar strumf si ta-su o adora.
luati de aici reteta:
1/2 litru lapte, 4 linguri zahar, 2 oua, 50 gr unt, 3 linguri amidon, 1/2 portocala/coaja de portocala,jumatate de gutuie rasa, baton d evanilie/esenta de vanilie.
pe foc se amesteca laptele(dupa ce a dat in clocot) cu untul ,apoi se adauga ouale cu zaharul amestecate separat. se adauga amidonul(se poate inlocui cu 5 linguri de faina).
cand s-a ingrosat ca o smantana tare,se ia d epe foc si se adauga gutuia rasa+ portocala(felii sau coaja rasa).
dat la rece cca 1 ora.
Pofta mare!


Mergi la inceput