Parola furata

Parola furata | Autor: Bratu Monica

Link direct la acest mesaj

De cele mai multe ori cand am avut nevoie de informatii sau am avut informatii care mi-au parut a fi utile si pentru altii am apelat aici..la voi.Acum am o problema si nu stiu cum sa procedez..

Nu voi da nume pentru ca nu are rost ,cert este ca cineva cunoscut....mi-a aflat (nu stiu in cefel) parola de Facebook.
Aceasta persoana mi-a citit corespondenta ...in final.....a facut tot ce-a vrut stiindu-mi parola.Am aflat acest lucru ,mai tarziu cand mi-au fost reprosate unele lucruri discutate de mine cu o alta persoana..
M-a deranjat enorm acest fapt si ma intreb cum a fost posibil acest lucru?Sa inteleg ca poate face oricine care se pricepe la IT acelsi lucru?

As vrea sa stiu ce pot face sa aflu exact cine si de unde a intrat in contul meu de facebook.
Va rog daca puteti ajutati-ma ...!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Ati folosit acelasi calculator? Tu si persoana suspectata de tine? Sunt programe speciale care se instaleaza pe calculatoare si afli tot ce se scrie pe acel calculator, tot ce se tasteaza, inlcusiv parole.
In alta ordine de idei, nimic din ceea ce inseamna IT nu prezinta siguranta 100 %. Asta ca sa stii si sa nu mai scrii orice se transmite pe cale electronica.
Teoretic, ai putea sa ceri detalii de la administrator referitoare la IP urile de pe care s-a accesat contul tau, asta pt identificarea calculatorului. Dar, presupunand ca le obtii, nu stiu cum identifici exact calculatorul. Doar sa faci plangere penala si sa lasi factorii competenti sa se ocupe..

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

este adevarat ca am intrat pe contul meu de pe calculatorul ei dar am dat log out.probabil ca a folosit un astfel de program...insa ma indoiesc de faptul ca se pricepe la asta.

Multumesc oricum....ma gandeam si eu la acea plangere penala....dar....ma gandesc inca...

multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bratu Monica

este adevarat ca am intrat pe contul meu de pe calculatorul ei dar am dat log out.
multumesc!

Monikka

vacanta Moeciu 2008


Daca la logarea initiala ai avut bifata casuta "remember me" si nu ai observat atunci de pomana ai dat log out.
Cand a vrut sa intre pe facebook tot contul si parola ta i-au fost afisate si asa a patruns.
Programele de care se vorbea mai sus sunt folosite in firme mari, sunt un pic profi, ma indoiesc ca cineva sa il aiba instalat asa "de placere" in calculatorul de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bratu Monica


Multumesc oricum....ma gandeam si eu la acea plangere penala....dar....ma gandesc inca...

multumesc!

Monikka

vacanta Moeciu 2008

Nu ai sanse pt asa ceva. Parerea mea.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Bratu Monica


Multumesc oricum....ma gandeam si eu la acea plangere penala....dar....ma gandesc inca...

multumesc!



Probabil dar Luni am sa incerc si am sa vad exact cum stau lucrurile.


Nu ai sanse pt asa ceva. Parerea mea.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

[quote]citat din mesajul lui Lala_D

[quote]citat din mesajul lui Bratu Monica

este adevarat ca am intrat pe contul meu de pe calculatorul ei dar am dat log out.
multumesc!

Monikka

vacanta Moeciu 2008
[/quot
Daca la logarea initiala ai avut bifata casuta "remember me" si nu ai observat atunci de pomana ai dat log out.
Cand a vrut sa intre pe facebook tot contul si parola ta i-au fost afisate si asa a patruns.
Programele de care se vorbea mai sus sunt folosite in firme mari, sunt un pic profi, ma indoiesc ca cineva sa il aiba instalat asa "de placere" in calculatorul de acasa.
[/quote

Ai fi surprinsa sa stii cate se pot face acasa, chiar de catre un novice. Eventual de o prietena, nevasta suspicioasa. Da o cautare pe google dupa keyloggere, si nu ma refer la kit ci la program.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Si mie mi s-au furat parolele.

La mine s-a procedat asa: foloseam acelasi computere cu cineva. Acel cineva a descarcat un keylogger sau ceva de genul. Respectivul soft era bine ''ascuns'' incat sa-l nu pot dibui in mod normal. Softul copia totul, tot ce tastam, inclusiv ce sriam eu pe messanger. Dar copia doar ce se tasta de pe respectivul computer. Evident copia si parolele aferente conturilor de FB, yahoo. Mai mult copia linkurile accesate de mine. Si totul era copiat cu data si ora.

Eu stiam deja ca cineva imi stia parolele dar nu stiam cine, ce si cum. Pana cand, lucrand din nou la acelasi computere si cautand de zori prin el descoperisem un document Notepad unde se inregistrasera tot ce softul copiase, dupa care am descoperit si softul. De atunci eu nu mai accesez counturi cu parole decat de pe computerul personal, si daca vrei poti sa-i pui parola incat doar tu sa-l poti deschide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Eunice ..multumesc mult pentru tot ...eu insa nu ma pricep asa bine la IT insa stiu ca exista fel de fel de programe si alte minuni pentru a intra in "casa"altora.
Am citit putin acum despre ce mi-ai trimis tu ...am vazut ca au patit si altii si chiar acum ma gandeam ca intr-o seara stand cu laptop-ul deschis am auzit un sunet ca acela care exista la messenger cand primesti mesaje si chiar m-am mirat ,pentru ca nu era deschis messengerul ...probabil am patit si eu ca cel ce povestea pe un forum despre "accesarile" de la distanta...

sincer nu ma pricep insa consider acest gest incalificabil.Sotul meu se va ocupa de aceasta intamplare de luni dimineata,cu toate ca ...pana la urma cred ca schimbarea parolelor(pe care am facut-o deja) si eliminarea persoanei din anturaj ar fi de ajuns.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata vreme cat exista un posibilitatea unui acces neautorizat nu prea conteaza schimbarea parolelor. Ai un "spion" activ? Ok va furniza in continuare informatii inclusiv noile parole samd. Trebuie identificat softul respectiv si dezinstalat.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput