caut gradinita zona brancoveanu

caut gradinita zona brancoveanu | Autor: consi_s

Link direct la acest mesaj

Am un baiat de 2 ani si 3 luni pe care as vrea sa-l inscriu din primavara la gradinita. Locuiesc in zona Brancoveanu, aproape de metrou, motiv pentru care caut o gradinita in apropiere. As dori sa aflu pareri de la mamicile care au copii inscrisi la gradinita. la noi acomodarea cred ca va fi tare grea... :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Eu iti recomand cu caldura Gradinita Prichindel. Este o gradinita particulara, fata de care nu am niciun repros. Copilul meu a fost acolo timp de trei ani si totul a fost ok: programe educative interesante, engleza la greu si foarte eficient, vizite la muzee, teatre, circ. Serbarile aveau doua parti: una in engleza si una in limba romana. Mancarea se gateste in gradinita si nu au fost probleme niciodata.
Chiar ti-o recomand din tot sufletul.

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

Multumesc frumos de raspuns.

M-am uitat si eu pe site-ul lor, arata bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Eu am cautat mult in zona, am 2 copii, deci sunt cat de cat in tema. Depinde ce fel de gradinita cauti.
( de stat sau particulara). De stat, e gradinita de pe Martisor ( la care eu am fetita) sau cea de pe Imparatul Traian.

Particulare : nu stiu daca baietelul tau mai are pampers, la Prichindel NU primeste cu pampers. Eu am vizitat acum cateva luni gradinita ( dupa ce vorbisem si la telefon cu directoarea o gramada), ajung acolo, mi se prezinta gradinita, ca apoi surpriza : nu primesc cu pampers.

Tot in zona mai e gradinita "Casa Fericirii" ( la care am baietelul ).

daca vrei detalii despre aceste 2 gradinite, te ajut cu placere, stiu cum e cand cauti gradinita.:)

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

multumesc mult Eseea pt raspuns.

As opta pentru o gradinita particulara, asta datorita faptului ca baiatul meu nu sta foarte bine la capitolul socializare :) Noi am scapat de pampersi, asa ca suntem compatibili cu orice gradinita.

Am citit multe comentarii despre Casuta Fericirii. Esti multumita? ma refer ca ingrijire acordata copilului, mancare, program ,etc. O sa sun sa vad daca mai au locuri.

La prichindel mai sunt locuri, dar am vazut ca e inchisa pe perioada verii. Casuta Fericirii are vacanta de vara?

Am mai citit comentarii bune despre Elite si Eurokid. Nu stiu daca mai sunt locuri.

Ideea e ca eu vreau sa-l duc din primavara, la inceput cateva ore pe zi, sper sa se acomodeze bine ca am mari emotii...

Mi-ar prinde bine orice informatie, ca sa stiu si eu de unde sa incep.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anndrina spune:

Buna seara,

Va recomand cu toata inima gradinita Maria Ward (catolica). Baiatul meu termina gradinita anul acesta (este grupa pregatitoare), iar pe tot parcursul ei am fost extrem de multumiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Consi,in primul rand tb sa stii ca nu vei gasi niciodata gradinita PERFECTA . Asta din experienta mea dar si a altor parinti, numai aici pe forum gasesti o gramada de subiecte. Fata de gradinita la care a fost copilul meu inainte, Casa Fericirii e chiar perfecta .

Noi suntem multumimiti, copilul e la program lung, au asistenta medicala zilnic in gradinita, psiholog care vine nu stiu exact de cate ori pe saptamana, baietelul se duce cu placere, acolo ii place ( bine, a plans si el vreo saptamana la inceput), pt cei mici au sala dormitor separat de cea de clasa, au loc de joaca adecvat afara ( unde vara ii scoteau si de 2 ori pe zi). Au vacanta si ei de vara, doar luna august. Imi place ca au supraveghere video si astfel poti vedea tu ce face copilul. Ceea ce imi place cu adevarat si care pt noi a contat ff mult este ca au activitati specifice varstei, nu sunt lasati doar sa se joace si atat. Sunt pusi sa faca diverse, stimulati, repetat unde e cazul etc. Sa zicem ca au mai aparut si mici nemultumiri pe parcursul timpului, cred ca sunt inevitabile, dar una peste alta noi suntem f multumiti.

Eurokid am vizitat si eu dar nu mi-a placut absolut DELOC.

Stai linistita in privinta nr de locuri, iti garantez ca la ORICE gradinita particulara gasesti locuri oricand, de ce ar refuza un client? Pana la urma este o afacere, normal ca isi doresc clienti.

EDIT : la orice gradinita pe care vrei sa o vizitezi, vorbeste in primul rand cu educatoarea care va avea copilul. Ea e cea mai importanta, poate fi cea mai dotata gradinita, cea mai moderna, cea mai cea, educatoarea e cea mai importanta persoana, stai de vorba cu ea, vezi cam ce fac copii acolo, care e atmosfera, cum ti se pare ea, cam ce activitati fac, cat de rece/apropiata de copii e.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fournicutza spune:

salutare!eu am baietelul la eurokid si din ianuarie va merge si fetita.sunt f. multumita.multumirea sau nemultumirea fata de o gradinita vine in urma experientei fiecaruia.
al eurokid 2 au mia infiintat o grupa mica la care mai sunt locuri, restul sunt pline pline.mai pot primi doar in masura in care copilul doar in grupa unde mai sunt locuri.
pana si la bebelusi e full
educatoarele sunt f.bine paltite, dar doar la bebelusi sunt 2 pers.de la grupa mica au doar educatoare.fac excursii, yabere, merg la circ.
sapt asta au facut paine la gradinita, au pus muraturi, pregatesc serbarea..
am fost si eu cu gradinita in vizita la atelierul luni los craciun , la curtea de arges...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Fournicutza stii tu de ce ..

uite, exact ce spuneam : fiecare dintre noi e cu perceptia sa. de fapt, mai bine zis cu perceptia copilului, pana la urma el e cel care da verdictul.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fournicutza spune:

ai pus punctul pe i eseea.pefect de acord.
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

Eseea, ai mare dreptate, copilul va da verdictul. Ca orice mama, imi doresc ceva foarte bun pentru copilul meu, din punct de vedere al educatiei si ingrijirii.

Fournicuta, mersi mult de tot pentru comentariu

Oricum, o sa merg sa vizitez si Eurokid si Casuta fericrii, ambele au locatii care sunt ok pentru mine dpdv al distantei.

Cum este cu perioada de acomodare? Ati stat cu copii la gradinita sau i-ati lasat "din prima" acolo? Am inteles ca fiecare gradinita are propria regula in aceasta privinta. Si inca ceva: pe perioada imbolnavirilor se scade ca din tarif? Eu estimez o perioada grea si "plangacioasa" la acomodare...

Mergi la inceput