In asteptarea Craciunului

In asteptarea Craciunului | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

de vreo saptamana imi aranjez si planuiesc pregatirile pentru Craciun. pentru ca nu imi place deloc sa cad lata in seara de ajun dupa 48 de ore de munca... le fac din timp. pregatesc tot ce pot in avans, congelez, pun la uscat, etc.
asa ca va invit sa impartasim din idei.
incep eu:
biscuitii de craciun sunt un must in casa la noi. facem vreo 3-4 loturi diferite, impartim parintilor, rudelor, prietenilor. copiii sunt in culmea fericirii cand taie, orneaza si aranjeaza. si ca le facem cel mai usor fac aluatul de saptamana asta si il congelez. sunt multe feluri de biscuiti care se fac cu aluaturi ce trebuie tinute minim 2 ore la rece si se taie si coc chiar congelati, daca nu foarte reci.

1. Biscuitii traditionali de craciun
170 gr de unt (nu margarina)
180 gr zahar brun
1 ou
2/3 cana miere
Se amesteca cele de mai sus pana se omogenizeaza, dupa care se adauga cele de mai jos impreuna amestecate:
370 – 400 gr de faina
1 lingurita de bicarbonat
1 lingurita de sare
2 lingurite de scortisoara
1 lingurita praf de ghimbir

Se face o coca care se da la frigider cel putin 1 ora. Se intinde aluatul cam de 3/4 cm grosime. Se pudreaza cutitul de biscuiti cu faina sau zahar pudra sa nu se prinda coca de el cind taiati. Se taie in formele dorite. Biscuitii taiati se aseaza pe tava de copt la o distanta de 2 cm unul de altul. Se coc la temp. de 190°C circa 8-10 minute sau pana apasati cu degetul nu mai ramane urma.

ei bine, coca o fac, apoi o invelesc de 3 ori in folie de plastic si o pun la congelator. tine cel putin o luna fara probleme.

2. Reteta de baza de aluat biscuiti 2 (Martha Stewart, Smitten kitchen, Dorie Greenspan, etc)
230g unt, la temperatura camerei
90g zahar pudra, cernut
2 galbenusuri de oua mari (3 daca-s mici)
un praf de sare
1 lingurita vanilie sau esenta migdale
280g faina

se bate untul bine, se adauga zaharul pudra si se bate din nou pana se face ca o crema. se adauga apoi galbenusurile si sarea. se pot incorpora apoi esentele si extra-urile dorite: coaja de citrice, fructe uscate sau confiate taiate mic, nuci, alune, fistic, orice doriti. se incorporeaza apoi faina - la mixer cu viteza cea mai mica sau si mai bine cu spatula. aluatul se pune apoi pe planseta si se formeaza suluri, de cam 4cm diametru (depinde cat de mari vreti sa fie biscuitii). se infasoara bine in plastic (de 2 ori preferabil daca ii congelati, sa nu ia niciun miros) si se dau la frigider minim 2 ore sau la congelator 1 luna-2-3.
cand vreti sa ii coaceti incingeti cuptorul la 180-200 grade (180 pentru electric) si scoateti sulurile din congelator.frigider. taiat felii subtiri sau mai groase, dupa preferinta, cu un cutit mare si bine ascutit, cu lama subtire. se coc si congelati, fara nicio problema. timp de coacere: 10-12 minute dar supravegheati-i! daca biscuitii sunt subtiri se pot arde.

reteta asta de aluat este extrem de versatila: o puteti face asa simpla cu vanilie. sau puteti inlocui cam 30g faina cu cacao. sau puteti pune suc de portocale/lamaie impreuna cu coaja rasa de la 2 lamai, o portocala si o lamaie, etc.

edit: o sa caut subiectele trecute sa le lipesc pe aici pentru alte inspiratii.

Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

alta favorita:
Biscuitii cu ciocolata si portocale (tot de pe culinar)
250g faina
o lingurita praf de copt
125g unt moale la temperatura camerei
125 g zahar
1 ou
2 linguri gem de portocale - daca are si bucatele de coaja uitati-va sa fie mai mici
o lingura lichior de portocale
50g ciocolata 70% cacao
o lingura de lapte

se pune faina cu praful de copt intr-un castron, deasupra se rade untul si zaharul, se framanta intr-un aluat destul de moale, care se imparte in doua. in prima parte se amesteca gemul de portocale si lichiorul, in a doua ciocolata topita in prealabil si laptele. aluatul se inveleste in folie de plastic si se da la rece doar 30 de minute, sa se solidifice untul. se intinde apoi jumatatea cu cacao in foaie cam de 0,5cm inaltime. aluatul alb se formeaza in sul, care se pune la mijlocul foii de cacao, si se ruleaza. sulul astfel format se pune la frigider sau la congelator. genul asta de aluat se taie foarte bine rece, chiar inghetat. se coc la 180 de grade, vreo 10-12 minute, pana ce partea alba se aureste putin.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

A...deci inteleg ca anul asta nu-i rost de vreun concurs pe teme de retete...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

eu fac un cozonac grozav la cofetarie


Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu m am tot gandit ... si cum nu am niciun kef :-)
m a convins giulik sa facem turta dulce si pana la urma voi face iar baigli pt ca se gaseste mac macinat, d`aia :-)

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Si tu poti fi Mos Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Rufus, de ce zici asta?

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Cre' ca vrea sa-si inscrie carnatii facuti cu proaspata masina de tocat la un concurs



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pai da, anul trecut a fost un concurs cu gatitul pentru masa de Craciun, e drept ca eu am castigat la alt concurs, dar cine stie?
Si la ce carnati o sa fac...
Oricum, ma delectez cu ce scrieti aici.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pai la concursul ala de carnati va trebui sa fie musai degustare. daca nu-s in juriu ma supar rau, ca prea te lauzi cu ei demult
si nu vad de ce nu am face si concurs... eu ma gandeam doar la planificari. dar uite cum vin ideile

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

io nu cred ca face carnati buni Rufus, nu cred pana nu vad si gust, acei carnati...langa o tuica fiarta, o mamaliga calda si muraturi.

deci tin post de 2 saptamani,


SOACRA MARE

Vine Mos Nicolae, Hai la portocale !

Ajuta-l pe Mos Craciun sa vina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Chiar o sa ma distrez pregatind cu Eva biscuitii aia.....par deliciosi si musor de preparat...anul asta vreau un Craciun asa cum e in povesti.....familia reunita langa brad,luminte,miros de prajiturele.....cadouri aduse de Mos sub brad.....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput