Definitia unui tata egoist

Definitia unui tata egoist | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

dragilor,

Cum ati defini voi un tata egoist?
Raspunsul vostru este foarte apreciat - mai ales ca incercam sa realizam un test despre tatici si acolo strangem informatii la rezultate.

asteptam ajutorul vostru.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

fie`mea are ghinionul de asa tata. din pacate.
ultima de la el: sa nu mearga copilul la afterschool, la cantina si nici la atatea extrascolare, ca el nu vrea sa dea bani pt chestii de`astea neimportante...
deci nu vrea, accentuez, pt ca are bani-garla.
la el e cred combinatie de egoism-ignoranta si rautate
pt el unica iubire in viata = banii...

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Si tu poti fi Mos Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Tatal meu a fost o fiinta de-asta, egoista. Bani de mancare ioc, bani de bautura garla, batai si scandaluri in miez de noapte (in loc sa gandeasca ca a doua zi avem scoala), a aruncat pe geam de la etajul 3 carnea din frigider cumparata cu greu de mama, la negru, (ca era pe vremea lui Ceau-Ceau), i-a aruncat salariul mamei in foc, in loc sa plateasca factura la curent, a baut banii, iar noi am stat cu lumina taiata. De rusine, nu ne-am chemat niciuna dintre noi colegii acasa. S-a schimbat doar in ultimele 5 luni de viata, cand tratamentul anti cancer era incompatibil cu alcoolul. Abia atunci mi-am dat seama ce tata inteligent si extraordinar aveam. Pacat insa ca alcoolul l-a distrus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu cred ca foarte multi barbati, cand devin tatici, incep sa dea dovada de egoism, mai ales in perioada de dupa nasterea copilului.

desigur, exista si exceptii, respectiv barbati care se implica total, cot la cot, cu proaspata mamica, in dificila si interesanta "meserie" de parinte.

exemple de egoism :

- prefera sa doarma in alta camera, decat sa fie treziti noaptea de plansul copilului
- nu concep ca ar putea si ar fi perfect capabili sa schimbe scutece, sa imbrace/dezbrace un bebelus, sa-i faca baita, etc.
- idem, pregatit biberon/hranit copilul cu biberon
- li se pare ca, daca mamica sta acasa toata ziua (in perioada de CIC), are tot timpul din lume sa faca toate treburile gospodaresti, pe langa rutina ingrijirii copilasului; ba unii se mai si mira "ce-ai facut toata ziua?"
- incearca sa se fofileze atunci cand sunt solicitati sa stea 1-2-3 ore cu copilul, sa-l scoata la plimbare, etc. pentru a-i da mamicii un ragaz (sa se odihneasca sau sa se ocupe un pic numai de ea)
- cand copilul mai creste, nu se implica in activitati comune, dus la doctor, mers la sedinte la gradi/scoala, la diverse cursuri/activitati pentru copil...

si exemplele ar putea continua...repet, unii tatici sunt asa, nu toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

un tata egoist care bea siisi bate copii pe motiv ca nu au fost cuminti,car eii pedepseste cu cruzime pt ca mama a spus ca nu au fost cuminti,care isi pedespestew copii cand au luat 10 pt ca se putea mai mult, care te punea sa iti alegi ce sa iti taie,o mana, un picior,ridica toporul si tu facei pe tine, pt un amarat de 9.
un tata care te dadea afara din casa la 1 noaptea ca sa iti gasesti creionul pierdut la scoala sau te lasa sa dormi in decembrie,la 5 ani,afara,pt ca nu aia dormit la comanda,care a sarit cu picioarele pe copil pt ca nu a gasit repede obiectul cerut de el,care a rupt banii cu greu imprumutati pt ca mama i-a imprumutat de la un vecin cu care el era certat.

au trebuit sa treaca ani,sa nu mai bea, sa raman doar eu cu el acasa,cand ne-a luat foc casa,ca sa il ajut sa o reconstruiasca si sa il cunosc.
acelasi tata care,gravida fiind urla ca trebuie sa ii dau baniii scrisi in contract,chiar daca sotul meu era somer, acelasi tata care a chemat de 3 ori politia pt ca am indraznit sa pun geam la camera, acelasi tata care a ridicat toprul,iar eu eram gravida in 7 luni,acelasi tata care a chemat politia, iar politistul vazandu-ma cu perfuziile il ruga sa nu mai faca scandal,acelasi tata.

dupa ce am nascut am incercat sa il iert.
am incercat sa nu pun bariera intre el si nepot.sa nu ma pun eu in calea planului lui Dumnezeu.daca el a vrut sa isi vada nepotul, nu m-am opus.
l-a vazut si din acel moment, omul care nu a stiut ca am crescut,ca avem sau nu d emancare, acel om schimba pampersi, ii face toat epoftele, se scoala la 6 dim,doar sa fie primul care sa stea cu nepotul.
nu caut explicatii.Dumnezeu decide cum ne mantuim.e un plan d eiubire si atata timp cat aceast aiubire exista,o simt, o las sa se implineasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

corecta precizare inbox.si tatal meu are un IQ mare,cu mult peste medie.o minte de matematician stralucit.
IQ-ul meu de 140 e clar de la el.
as fi vrut un tata mai prost,dar mai inteligent in a se purta cu copii lui.
si toate am fost olimpice, sefe de promotii ,cu facultati si doctorate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

iar copii vor suferi.inveriabil.
deminitatea lor va fi afectat pe termen lung.
noroc cu bunica mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

histamina, inbox, blackgirl0, imi pare rau ca ati trecut prin asa ceva...
din experientele descrise de voi, eu nu prea i-as numi "tati" pe barbatii care v-au dat viata...pot fi numiti oricum - abuzatori, violenti, dependenti de bautura, lipsiti de empatie, etc. - numai tati nu pot fi numiti. sau, daca vreti, tati biologici, si atat. din punct de vedere al "meseriei" de tata au esuat demult, inca de la inceput. cine stie ce viata or fi avut si ei, la randul lor, in familiile in care s-au nascut...nu le caut scuze, doamne-fereste, insa este foarte posibil ca si ei sa fi fost la randul lor abuzati fizic si verbal in copilarie, sa fi vazut in familia lor exact aceleasi comportamente pe care le-au aplicat cand au devenit tati la randul lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

tat a fost batut rau de bunicul,deci de tatal lui.
recunoaste ca taital lui a fost o bruta.

inbox are dreptate.nu ne consideram victime.dimpotriva.
incercam sa ii iertam.
eu ma iubesc.a fost greu sa imi capat iubirea de sine,dar acum o am.imi da echilibru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Tatal meu a fost o fiinta de-asta, egoista. Bani de mancare ioc, bani de bautura garla, batai si scandaluri in miez de noapte (in loc sa gandeasca ca a doua zi avem scoala), a aruncat pe geam de la etajul 3 carnea din frigider cumparata cu greu de mama, la negru, (ca era pe vremea lui Ceau-Ceau), i-a aruncat salariul mamei in foc, in loc sa plateasca factura la curent, a baut banii, iar noi am stat cu lumina taiata. De rusine, nu ne-am chemat niciuna dintre noi colegii acasa. S-a schimbat doar in ultimele 5 luni de viata, cand tratamentul anti cancer era incompatibil cu alcoolul. Abia atunci mi-am dat seama ce tata inteligent si extraordinar aveam. Pacat insa ca alcoolul l-a distrus!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Horror! De ce dracu' indura femeile asa ceva??? Ca asa si soacra-mea, socrul ii este inferior din toate punctele de vedere, si ea a concluzionat la 75+ ani ca nu a fost niciodata fericita... Ultima boacana, a stricat usa, de au ramas blocati pe dinauntru, cine ragea in miez de noapte, dand vina pe ea? El, evident. S-au sesizat si vecinii...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Vroiam sa intreb daca pot pune o poza.
Un tata egoist, este un tata care nu a contribuit niciodata cu un leu la cresterea copilului, care desi avea copilul in casa nu stia in ce clasa este.. un tata care isi tine copilul in fum de tigare de-l tai cu cutitul, care nu intelege ca noaptea copilul se odihneste ca are teze, lucrari, are de invatat...

ETC...


mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010


Alt exemplar... Pe mine ma apuca toti nervii cand aud de-astea... Un sut in dos si afara pe usa!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput