va deranjez si eu :)

va deranjez si eu :) | Autor: ipup

Link direct la acest mesaj

Buna, am intrat si eu in discutie cu voi astazi prima oara...
sunt ionela, mamica de baietei gemeni si am cateva intrebari fara raspuns deocamdata. Sper ca aici voi gasi unele sau toate raspunsurile.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ipup spune:

Baieteii mei au avut da, si de cateva luni papa doar humana ha. Intrebarea mea este: cat timp trebuie sa le dau ha, pt ca nu prea le mai place si as vrea sa trec pe lapte normal. Daca aveti idee, astept un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

ti-as raspunde cu placere,daca as stii de ce au nevoie de lapte HA? au intoleranta la lactoza? sunt cu un teren alergic foarte pronuntat? in cazul acesta, cred ca doar medicii sunt in masura sa iti dea un raspuns, iar sfatul meu este sa nu ii asculti decat pe ei.

si ce inseamna de cateva luni? cat au bebelusii si cand stii ca trebuie inceputa diversificarea?

Mult succes si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipup spune:

Da, am facut dermatita atopica, si de asta am trecut pe ha.
Diversificarea am inceput-o de la 5 luni si 3 saptamani, ei au acum 9 luni. O sa sun si medicul sa il intreb. Vroiam sa stiu de la alte mamici cu experienta daca s-au intors la alpte normal sau au continuat cu ha.
Problema e ca are un gust diferit si nu le mai place laptele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana30 spune:

noi l-am folosit pana la 1 an, tot din cauza dermatitei atopice, apoi am trecut la formula normala. am facut trecerea treptat, nu brusc.
tin minte ca era foarte scump, dar a meritat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

eu as merge pe recomandarea medicului, nu pe cea a mamicilor de pe forum. mai ales ca este vorba de o problema medicala.
trecerea de la o formula de lapte la alta, de la o marca de lapte la alta, la fel ca si trecerea la laptele de consum din comert se face treptat, nu brusc. ce inseamna trecerea treptata? adik inlocuiesti o cupa din formula vechea cu o cupa din formula noua, restul de cantitate de lapte fiind din formula veche. mergi pe aceasta combinatie si cantitate 3-4 zile, dupa care mai adaugi o cupa din formula noua de lapte si scazi una din formula veche si tot asa pana cand laptele este schimbat complet cu formula noua de lapte.
nu exista neaparat o limita de varsta pana la care se merge pe laptele formula. recomandat este ca unui copil hranit cu lapte formula sa i se dea formula pana pe la 1 an-1 an jumate'. chiar si pana la 2 ani pt copiii mai slabuti, care au o greutate medie sub limita conform varstei lor. dupa care se poate trece pe laptele de comsum din comert.
parerea mea este sa nu le grabesti trecerea la laptele de consum din comert de la 9 luni. sunt mult prea mici. acel lapte nu este nici pe departe atat de hranitor si de bogat in vitamine calciu fier etc la fel ca laptele formula care este un lapte imbogatit si complet pt nevoile bebelusilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipup spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
@adriana: multumesc pt raspuns. Este cam scump intr-adevar, dar nu mai conteaza cand e vb de pitici, dar nu le mai place, il beau de 5 luni.

@mirela: Nu ma refeream la laptele din comert. Ci la formula de lapte de la humana normala , nu HA.
Eu vreau sa il schimb doar pentru ca lor ne le mai place formula ha, il refuza cu desavarsire, prefera sa stea flamanzi. Am inceput cu milupa simpla, apoi am trecut TREPTAT la humana ha.
Medicul mi-a zis ca daca nu mai au dermatita il pot schimba, dar daca reapare asta e intrebarea... nu ma poate asigura.
Dar o sa risc sa il schimb si vom folosi in continuare cosmetice pt dermatita.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Eu le-am dat la inceput Prenan si la o luna am incercat sa-i trec pe Nan1, unul din baieti il varsa in jet, concluzia : e alergic, pt ca noaptea incurcam biberoanele , i-am trecut pe amandoi pe HA; la 2 luni mi-au facut amandoi dermatita atopica, au urmat mai multe episoade acute dar nu grave, iar la 6 luni l-am trecut deja pe unul pe formula normala , urmand ca in saptamana viitoare sa-l trec si pe celalalt (cel care a varsat in jet initial formula fara HA)- trecerea se face asa cum a povestit Mirela mai sus.
Voiam sa spun ca se poate face dermatita chiar si cu lapte HA.

Mami de taurasi gemenasi Luca si Marc 11 mai 2011

Mergi la inceput