pro sau contra supozitor cu novocalmin

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Daca citesti ce scrie pe prospectul agocalminului, te iei cu mainile de cap. Noi i am dat de vreo trei ori, iar o data chiar ne am panicat ca nu ii scadea sub 39 nici dupa agocalmin. Clar se incerca mai intai cu paracetamol si nurofen, impachetari si daca nu scade se trece si la agocalmin. Pe mine m-au speriat tare frisoanele, nu m-ai vazusem, dar stiam ca apoi urmeaza sa creasca f tare temperatura. Nu stiu cum as reactiona la convulsii.
Cel mai rapid isi face efectul intravenos (branula), plus ca nu tb sa il intepi de fiecare data. Stiu ca sunt unele medicamente f dureroase daca le administrezi intramuscular (gentamicina). Din experienta, recomand branula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Am uitat sa intreb cum sunteti acum. Sper ca mai bine dupa antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Baietelului meu, cand a avut roseola infantis, la un an si 4 luni, nu i-a scazut nici macar cu novocalmin. Asa ca am apelat la un dus rapid, cu apa la temperatura corpului, apoi scazuta treptat, pana am observat ca da semne ca ii este rece. Totul facut calm, fara panica, scos in prosop si imbracat subtire. Doar asa i-a scazut.
Impachetarile, de fapt niste bandaje umede, sunt foarte eficiente la glezne, dar mai ales la incheietura mainii, acolo unde se verifica pulsul. Si apa nu trebuie sa fie calduta, ci la temperatura camerei, chiar un pic spre rece.

Nu am inteles care este diagnosticul vostru, de ce a primit antibiotic? Daca este roseola, de ex., sau altceva cauzat tot de virus, antibioticul nu isi are rostul.
Sumetrolim pt diareea facuta de la febra? Nu inteleg nici asta. Sumetrolim este de fapt biseptol, din cate stiu eu. Daca diareea este de la febra si nu are cauza infectioasa, nu vad legatura dintre ele. Mi se pare un tratament exagerat doar pt o febra mare, fara alte semne clinice (cel putin tu nu le-ai mentionat aici)
Dar eu nu sunt doctor....
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

In spital la budimex copilul avea 9 luni temperatura era in jur de 40 dupa antitermice, supozitor cu novocalmin, impachetari tot nu i-a scazut temperatura- asa ca i-au mai dat si o fiola de algocalmin pe gura.
Normal ca ti-a zis ca nu e ok, ca ce era sa zica, dar daca ajungeai acolo cu copilul cu temperatura mare si ei tot asta ar fi facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Contra.
Doar daca ai incercat altceva - paracetamol, nurofen, impachetari, multa apa si nu scade deloc iar BB e foarte apatic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinara19 spune:

Va multumesc la toate pt raspunsuri,imi cer scuze ca am intarziat cu raspunsul,ne-a internat in spital,dupa episoadele groaznice de febra,care nu scadeau nici cu novocalmin,au inceput episoade de diaree,facea din 15 in 15 min numai apa,s-a deshidratat complet am mers cu salvarea,in camera de garda la urgente avea sub axila 39,2.Ne-a pus pe perfuzii,initial au crezut ca e rotavirus,dar nu a fost,a fost o enterocolita acuta febrila.La valoarea CRP-ULUI MAX E 4 ,fata mea a avut 150,1,enorm de mult,a luat ceva de undeva nu am aflat nici acum de unde,am venit acasa acum dupa 1 saptamana de stat in spital,suntem pe regim alimentar si e bine,injectiile i le-a facut in branula,a afost foarte cuminte.Am dezinfectat toata casa doua zile si obiectele cu care vine in contact.Am fost socata,speriata,au fost zile groaznice,acum suntem bine.Va multumesc la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rinara19 spune:

Am uitat sa specific,i-au facut injectabil cefort,sirop sanzyme,picaturi protectis,care apropo sunt foarte scumpe,debridat a luat numai la nevoie,smecta la greu,adrehyll pt hidratare si diaree,dupa doua injectii cu cefort si doua sticle de perfuzii cu algocalmin,etc.etc pt hidratare si sa o hraneasca,s-a pus pe picioare, rezulatele la analize veneau imediat,mai avem pe cele pt salmonella si giardia care azi au venit,vin mai greu.Nu are.

Groaznic,dupa aceasta internare,am ajuns de la 56 de kg la 52,nu puteam sa mananc ,sa dorm,stateam intr-o tensiune sa-i aud fiecare respiratie,a fost foarte rau,abia isi mai tinea capul iar buzele erau arse,alba ca varul,am zis ca mor de atata plans .Multumesc lui d-zeu acum suntem bine si va doresc un mos nicolae plin de cadouri si sanatate multa multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Offf, puiul mic! Bine ca a trecut si va puteti bucura de sarbatori! Sanatate multa


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

In vest algocalminul(novocalminul si toate medicamentele pe baza lui) sunt interzise. De ani de zile, inclusiv la adulti. Din cauza reactiilor adverse foarte urate, in special socul anafilactic.

Tatal meu era sa moara de la un algocalmin, pe scaunul dentistului. I se injectase un algocalmin. Noroc ca dentistul avea si antidotul si i l-a injectat imediat. Dar daca nu...

Asadar copiilor de aici nu li se da altceva decat paracetamol la febra.

Edit ca am dat o simpla cautare pe google si am gasit si asta:
http://www.tentante.ro/algocalmin-otrava-la-indemana/794

Parerea mea este ca trebuie sa fiti informate si sa stiti la ce risc va supuneti copiii. Cititi inainte pe net si actionati in cunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Mai, nu stiu de ce e cu algocalminul asta, am citit si eu despre noua moda de a nu administra algocalmin, insa mama ne-a dat noua la febra, ea a luat algocalmin si toata lumea stiu ca lua asa ceva pentru orice durere si nu a mai facut nimeni vreo reactie adversa.
Eu nu sunt pentru medicamente in general, eu personal apelez la ele in cazuri de forta majora, cand chiar nu am incotro, dar nu stiu daca nu se exagereaza putin cu algocalminul asta. Pai decat sa ti lesine in brate de la febra , convulsii , cateva picaturi de algocalmin cred ca l-ar salva de la alte complicatii mai mari decat efectele adverse ale acestuia.

Mergi la inceput