pro sau contra supozitor cu novocalmin

pro sau contra supozitor cu novocalmin | Autor: rinara19

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema,azi-noapte am fost cu puiul meu la urgentze,febra mare 40 care nu a scazut cu niciun antitermic,i-am bagat supozitor cu novocalmin si 3 ore febra i-a scazut,pana la un 38,7.Ajunsa la urgentze,dr care ne-a consultat,i-a prescris antibiotic injectabil si sumetrolim pt diaree(facuta de la febra)si i-am explicat ca febra nu a cedat decat la novocalmin si mi-a zis ca "nu" novocalmin la 4 ani,fetita mea avand 3 ani si 3 luni ,a zis ca supozitor cu paracetamol dat la 12 h,cum la 12 h,cand ei nu i-a scazut dat la 4 ore alternat si cu impachetari pe burtica si la picioare cu apa caldutza si otzet.etc

Azi-noapte pana sa ajung la urgentze am sunat o asistenta ,cumnata mea,ca e la pediatrie si mi-a zis imediat supozitor cu novocalmin.

Am sunat acum alta dr.si am intrebat-o si a zis ca e ok pot sa-i bag supozitor cu novocalmin,ca mai bine novocalmin decat convulsii....eu sunt buimacita,toata noaptea nu am dormit,iar acum nu stiu daca sunt coerenta ,dar am nevoie de sfatul vostru.Ce sa-i fac??? M-a trimis acasa tot cu febra si mi-a zis sa-i bag supozitor cu paracetamol,eu nu mai stiu ce sa fac??? Acum i-a scazut,dar voi ati administra novocalmin daca nu scade febra la nimic sau nu????

Acum ii fac injectabil la 6 h ,ampicilina,ajung iar la 12 cu ea sa-i faca a doua injectie.Si alta problema: Sa dau semnatura pe propria raspundere si sa-i puna branula sau sa-i las sa-i faca i.m????

Ajutor cu un sfat ,va rog ca sunt debusolata total.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Subscriu.

Mai bine novocalmin decat convulsii. Din experienta. E drept, folosit doar in cazuri extreme, cand febra nu cedeaza prin celelalte metode enumerate de tine.

Branula, clar, decat intramuscular, mai ales daca ai un copil intelegator, care nu va trage de ea. Gandeste-te ca asa, o inteapa o data,decat din 6 in 6 ore. Asta e parerea mea, noi o singura data am facut antibiotic injectabil, si atunci prin branula (noi am avut 5 zile de tratament, si dupa 3 zile branula a trebuit mutata la cealalta manutza, pentru ca se iritase vena, dar cu o asistenta cu mana usoara, nu a fost un chin).

Exista in farmacii un pansament special, adeziv, pentru branule, noi i-am acoperit complet branula, ca sa nu fie tentat sa se "joace" cu ea. Cand era ora de injectie, asistenta desfacea usor, dupa care se lipea la loc.
Curaj, mami, trece si perioada asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Intrebarea mea la tine ar fi: ce inseamna ca febra nu a scazut cu nici un antitermic. Esti sigura ca nu ai subdozat antitermicul? Mijlociul meu este foarte reactiv la raceli si infectii. Face foarte repede febra mare (40), care cedeaza foarte greu. Insa am avut un episod, pe la 10 luni cand am chemat salvarea si ulterior am ajuns cu el la urgenta si concluzia a fost ca nu-i dadeam nurofenul si paracetamolul in doze corespunzatoare. Si tot atunci mi s-a spus ca-i ok sa las doar 7 (chiar 6 ore) ore intre administrarile succesive de nurofen si paracetamol, pe perioade scurte de timp cat face febra rebela. Adica o schema de genul: nurofen, apoi la 2-3 ore paracetamol, peste alte 4 nurofen si alte 2-3 paracetamol. Ideea ar fi ca la 3 ani, un novocalmin e mult, chiar daca are febra 40. Tb sa cioplesti din supozitor sa ramana cam 3 sferturi. Si sa te gandesti ca si o scadere de la 40 la 39 cu 4 e o scadere, totusi. Desi la ce descrii e clar o infectie puternica.
Una peste alta, eu m-am ferit de novocalmin, dar i-am mai dat foarte rar (si aproape numai mijlociului, la febra 40). In urgenta la camera de garda i-au dat asistentele cand l-au vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca_Doina spune:

Si noi am trecut prin aceeasi problema. Dupa ce am administrat (la indicatia dr.) nurofen si paracetamol, fara rezultat,singurul la care a cedat febra a fost novocalminul.
Dupa 2 reprize de convulsii prefer novocalmin...
Fetita mea a avut 1 an cand i-am dat prima data acest supozitor...
Mai cere si tu parerea unui alt medic, eventual.
Sa va faceti bine cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

ai cerut pareri:
si eu as apela si chiar apelez la novocalmin in situatii critice!

nu este de ales din prima,avem si celelalte variante de antitermice,dar sa nu-l punem la zid chiar asa.........stiu,stiu,ca alte tari l-au scos,dar daca nu as lucra in domeniu si nu as stii ce inseamna mafia din domeniul farmaceutic,chiar i-as crede......din pacate tendinta e sa elimine medicamentele ieftine si eficiente si fac o politica agresiva pt cele mai scumpe.....sa nu uitam ca la americani,de cand s-a introdus la greu antiinflamatorul gen ibuprofen din frageda pruncie,i paracetamol,ca si linie de atac pt diferite dureri sunt totusi campioni la afectiuni gastrce,afectari renale de tipul insuficientei renalesi a celor hepatice.......decitoate medicamentele au 2 taisuri,hai sa nu consideram novocalminul ca fiind singurul medicament "ciumat"......

si mama mea care e in prag de 70 ani a inghitit la viata ei un camion de algocalmin si inca mai astept sa -i apara acele reactii adverse atat de "trambitate"...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

din octombrie de cand am inceput gradi am tot avut bronsiloite, rosu in gat etc, cu febra mare asa ca am tot ajuns ba la sanador, ba la budimex, ba la IOMC si la pediatru. toti mi-au recomandat novocalmin daca febra trece de 39 in cond in care este pe nurofen si panadol, alternat la 4 ore. piciul are 1 an si 9 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Schema sugerata de medic pediatru:

pentru febra pana in 39 (masurat rectal asta insemnand 39.4) alternativ Panadol si Nurofen, supozitoare cu Paracetamol de 250mg.

Peste 39, novocalmin (cand am avut noi probleme, doctorita mi-a spus 1 supozitor, eu i-am dat jumatate ca mi-a fost teama). In orice caz, Novocalminul chiar trebuie sa ramana ultima solutie.

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Ah, bineinteles impachetari cand sare de 39. .... Am trecut si noi prin chinul asta la 1 an si 7 luni ...... Am crezut ca ajung la Balaceanca dupa 3 nopti / zile in ritmul asta.

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Rinara, referitor la branula, eu eram complet anti branula. Nu stiu de ce. Pur si simplu ma ororiza ideea ca si-ar putea-o scoate, ca s-ar putea intampla ceva. Trecand prin ultima experienta in care i-au pus branula in spital fara sa ma mai intrebe pe mine ce vreau, am realizat ca eu am chinuit in trecut copilul cu injectii la 12 ore care efectiv l-au traumatizat. Branula pusa de asistenta specializate in pediatrie, nu este pusa ca la adulti; este mega bandajata si ascunsa plus ca e foarte micuta. Trebuie clar o supraveghere atenta a copilului, dar fata de beneficiile pe care le aduce in sensul in care nu mai intepi copilul si nu il mai chinui, este infinit mai buna solutia cu branula. Acum, tu decizi ... eu iti spun din proprie experienta. :). Multa sanatate !

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Si eu zic ca majoritatea...dat daca chiar nu se mai poate altfel, dupa ce am epuizat toate metodele.

Fiica-mea are 5 ani si 3 luni, si i-am dat pana acum de 2 ori.
Cand a facut roseola (2 ani), si nu scadea sub 39,2 si pace. Dupa antitermic incepea sa creasca...impachetari, bai hipotermizante, scazut temperatira in camera (era si in iulie )...si nimic...atunci i-am bagat 3/4 de novocalmin. Si dupa el nici nu i-a mai crescut asa de tare deloc.
A doua oara acum, la 5 ani, cand a facut brusc 39,5 cu frisoane, la o viroza nasoala.

Atunci cu roseola, pediatrul ei mi-a recomandat Diazepam Desitin. E un anticonvulsiv, un fel de supozitor lichid. Doar ca nu l-am mai folosit (l-am tinut in casa pana a expirat), ca n-a mai fost cazul niciodata. Asta ca oa lternativa la novocalmin.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

acu fix 3 sapt am ajuns si eu la urgente cu febra peste 40, la copil, facuta in 1 ora. de la 21 cand s-a culcat pana la ora 22 cand s-a trezit tusind si sufocandu-se. in prima faza l-am dezbracat si i-am administrat juma de novocalmin, dupa care imbracat si mers la spital. diagnosticul....laringita subglotica acuta. dupa juma de novocalmin si juma de ora de la administrare, febra era de 39,8. schema cu paracetamol, nurofen e valabila cand ai semne, cand debuteaza grav si alert....n-ai ce face. am stat o noapte internata, i s-a pus branula, i s-au facut impachetari si administrat intravenos cu paracetamol, pt scaderea febrei si tratamentul pt laringita la 6 ore. m-am externat la cerere, sub semnatura dar m-am dus sa fac tratamentul la ei. baiatul are 2 ani si 3 luni, n-a tras de branula....oricum i-a fost 'mascata' de o faza elastica care el stia ca 'tine de cald fluturasului'. eu te sfatuiesc sa mergi la ei pt tratament pt ca se pot intampla accidente cu branulica, cum am patit noi....a iesit din vena in a 5 a zi, ultima de tratament, si la introducerea serului fiziologit pt curatare, asistenta a obs imediat ca manuta se umfla usor, semn ca serul nu se ducea pe unde trebe, asa ca au scos branula, a venit medicul, l-a consultat si n-a mai fost necesar de continuarea tratamentului. ai grija sa ii dai sa bea multa apa, ceai, lichide.
am fost intrebata la spital daca i-am dat ceva de febra, am zis juma de novocalmin, mi-au zis ft bine, dar sa nu exagerez cu asta....nu e cazul, e a 2 a oara cand primea antitermic rectal
ce nu inteleg eu e de ce ti-au prescris antibiotice???? i-au facut analizele? a iesit bacterie in sange? infectie???? noua nu ne-au dat antibiotic.....am mers pe hemissucinat ca si tratament...laringita fiind virala, la analizele de sange nu i-a iesit nimic de natura bacteriana in sange....

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput