Vanatai pe picioare

Vanatai pe picioare | Autor: Karis

Link direct la acest mesaj

Am tot observat pe picioarele baietelului meu cate o vanataie, un fel de pata rosiatica, dar care apoi devine maro si in cele din urma dispare. insa azi dimineata am vazut ca are o noua vanataie. L-am tot intrebat daca nu s-a lovit in banca la scoala. El zice ca nu s-a lovit si ca nici nu-l doare. Insa totusi aceste vanatai nu le-am observat in vacanta de vara, de aceea inclin sa cred ca totusi s-a lovit fara sa-si dea seama. Cautand pe net informatii, am citit o groaza de chestii care m-au facut sa nu mai dorm noaptea de griji. Inclusiv cum ca ar fi semne de leucemie. Dar ma intreb, daca aceste pete nu apar decat pe picioare, niciunde altundeva, pot totusi sa fie semnele unei boli grave?
Baietelul meu e din cate stiu un copil sanatos, nici macar gripe sau raceli n-a facut, e elev in clasa a II-a si spre deosebide de colegii de clasa, n-a lipsit nicio zi de la scoala din cauza vreunei boli.
Azi am sa vorbesc cu dr. de familie sa-mi dea un bilet de trimitere sa-i fac niste analize de sange insa pana ajung acolo o sa mor de grija.
Spuneti-mi va rog, v-ati confruntat cu astfel de probleme? Se poate sa fie vorba de vreo boala sau doar loviturile usoare pot cauza asa usor vanatai?
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

sunt sigura ca se lovesc si nu baga de seama. ori in pauza daca se alearga.. ori pur si simplu cand trec ca vijeliile. si Patrick are. tot asa, nu il dor. lasa internetul, te rog

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karis spune:

Multumesc Roxana.
O colega imi spunea ca mamele cu cat sunt mai batrane (am 36 iar baietelul meu 8 ani), cu atat sunt mai stresate si mai nebune.
Adevarul e ca m-am panicat cand am citit ca poate avea probleme de coagulare, trombocitopenie sau chiar leucemie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Mda...simpatica foc colega ta...dupa teoria ei eu ar trebui sa ma duc la balamuc - Maya mea are 5 ani jumate iar eu 46. Cred ca asta tine de personalitatea fiecaruia, cind Darie (baiatul) era mic iar eu aveam 20 si ceva de ani eram la fel de stresata vizavi de probl lui cum sint si acum.
Asta off topic, iar on topic, nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme. Maya mea e mereu plina de vinatai pe picioare, ea e cascata si da mereu in mobile Uneori isi aminteste unde s-a lovit, alteori nu...alaltaieri la inot a dat cu barbia in nus' ce si acum are o vinataie de toata frumusetea. Si analizele i le-am facut chiar f recent si totul era super OK.Asa ca nu-ti face griji!
Pentru linistea ta, du-te fa-i analizele insa nu cred sa fie vreo problema.


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Fiica mea avea o perioada cand era plina de vanatai, la fel, uneori isi amintea, alteori nu unde s-a lovit. Acum a mai crescut nu mai aduna asa multe, dar tot are.

E bine de stiut ca pot fi simptomele unor boli grave, probabil insotite si de alte simptome, insa nu trebuie sa ne panicam.



mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

doar vanataia in sine,fara alte simptome, nu este decat rezultatul unei lovituri.nu s epoate sa fie o consecinta a unei boli de sange,daca puiul e mancacios, gras si frumos.

strumf e plin de vanatai,doar pe puta nu are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ar trebui sa vezi picioarele Anei noastre...si Ioana avea (i-au ramas chiar urme de la fostele cazaturi), dar Ana intrece pe toata lumea. Si nu numai pe picioare.
Arareori stie de unde i se trag.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Karis, si Iustina are niste pete-vanatai din astea putin maronii pe picioare, dar eu m-am gandit ca se loveste in banca, la scoala. Am intrebat-o, insa nu-si aminteste. Sunt mai ales in zona genunchilor. Nu cred ca e cazul sa-ti faci griji.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Karis

Multumesc Roxana.
O colega imi spunea ca mamele cu cat sunt mai batrane (am 36 iar baietelul meu 8 ani), cu atat sunt mai stresate si mai nebune.
Adevarul e ca m-am panicat cand am citit ca poate avea probleme de coagulare, trombocitopenie sau chiar leucemie.



Eu am nascut la 23 de ani si crede-ma ca nu ma intrece nimeni la paranoia si panici aiurea...

Si Alexia mea are si a avut mereu de pe la 10-11 luni cand a inceput sa mearga, vanatai pe picioare...si da, am citit si eu ce-ai citit tu, si m-am panicat, si m-am dus la pediatru...care m-a asigurat ca e OK! A, i-am facut si analize...complete. Si e sanatoasa tun!


*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

si fetita mea are mai mereu una sau mai multe vanatai pe picioare, cam la jumatatea distantei dintre genunchi si glezna.

am tot intrebat-o unde sau cine a lovit-o, spune ca nu stie.

mi-a dat prin cap sa intreb la gradi, la sedinta cu parintii si am aflat : se invineteste cand se urca in patut, pentru somnul de dupa-masa. patuturile sunt lipite unul de celalalt (in timpul zilei sunt ridicate, devin dulapioare cu rafturi), iar ca sa se urce in patut, pune piciorul pe marginea de lemn/muchia patului.

poate si baietelul tau pune piciorul pe marginea scaunului de la banca.

oricum, loviturile nu sunt dureroase, cei mici nu-si dau seama cand se lovesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Karis, si noi suntem in categoria celor cu multe vanatai pe picioare, in special intre genunchi si glezna. Parca toamna si iarna se mai estompeaza, asa mi se pare. Bine ca nu am cautat pe net, intru extrem de repede in panica.

In ultimul an si jumatate am facut analize o data la 4 luni (sa monitorizam IgE - fondul alergic). In afara de problema mentionata si o usoara carenta de Fe, nu a reiesit nimic altceva in neregula.

Mergi la inceput