Indemnizatie gemeni/tripleti nascuti in 2006-2009

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tranulea spune:

pe data de 02 februarie am primit raspunsul la cererea mea. ei considera ca ca trebuie sa ajung la tribunal , deoarece doar prin instanta pot primi banii . asa ca trebuie sa iau legatura cu un avocat.
va mai tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

E adevarat, trebuie neaparat deschisa o actiune in instanta.
Daaar e foarte foarte simplu oameni buni.
Nu ai nevoie de avocat, mergi personal la registratura cu copia dupa certificatele de nastere ale copiilor, dupa cartea de munca, dupa decizie, sau orice vi se pare important si gata.
Eu am depus dosarul la inceputul lui decembrie, am primit primul termen pe 04 aprilie 2012, am facut cerere de schimbare a termenului si mi s-a aprobat cererea, avem primul termen pe 22 februarie..
Deci chiar e usor si se poate!!!
Va tin la curent cu ce se mai intampla dupa primul termen.
Bafta si curaj, e un drept al nostru si al copiiilor nostri!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoB spune:

Buna

Vin si eu la voi cu cei doi baieti ai mei nascuti pe 24.02.2008 - Daniel - Gabriel si Catalin - Mihai...
Puteti sa ne trimiteti si noua modelul pentru actele necesare (ex. cerere de chemare in judecata)? - nicoleta_enache1984@yahoo.com

luludani, mult succes pe 22 feb - sa ne tii si pe noi la curent. Tu ai avocat? Ms mult

O zi minunata va doresc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Nu am avocat, dupa cum spuneam si mai sus, nu e nevoie, am avut insa ajutor de la o persoana specializata la compunerea cererii de chemare in judecata si la cererea de preschimbare a termenului.
Dupa parerea mea te poate ajuta si o persoana care a terminat faculatea de drept nu neaparat trebuie sa fie avocat.
Daca reusesc iti trimit eu modelul.
Bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tranulea spune:

din fericire pentru dumneavoastra , doamna LULUDANI, probabil ca ati avut o cunostinta care v-a ajutat cu formularea acelei cereri .
la noi daca nu cunosti trebuie sa platesti orice , pana si niste informatii care ulterior se dovedesc utile . bani in stanga , bani in dreapta , noi unde ajungem ?!! daca e sa ne primim banii o parte din ei vor ajune la cei care ne-au "ajutat "
asta este Romania !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Daca aveti nevoie de indrumare va astept cu drag pe PM.
Am un model de actiune pentru acest tip de cerere de chemare in judecata!

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tranulea spune:

intre timp a mai castigat cineva ?
doamna luludani , ce ati mai facut ,cum merge procesul ?
eu am a aoua infatisare pe 24 mai , vedem atunci ce se mai intampla !!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

..Din pacate nu e asa de usor cum credeam..
Am primit decizia tribunalului.. ne-au respins cererea pe motiv ca trebuia sa contestam decizia pana la terminarea concediului de crestere a copilului...orice instanta cere acest act administrativ, nu conteaza cu ce model de cerere deschizi actiunea in instanta..
Asa ca eu ma dau batuta, in iasi nu am gasit un avocat care sa stie o alta strategie prin care sa poate fi abordat...
Asa ca mamici, actionati pana la sfarsitul perioadei de creste a copilului..
Aaaa si am vorbit cu avocati si chiar si cu un judecator, neoficial, si mi-au spus ca acea decizie a ICCJ data anul trecut se refera la dosarele care sunt pe rol, cu gemeni nascuti in perioada respectiva...deci nu se aplica pentru dosarele care sau deschis dupa noiembrie 2011!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

am gasit si aici un articol interesant:
http://muncaprotejata.wordpress.com/2011/11/21/tinerele-mame-in-lupta-cu-sistemul/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maremi spune:

buna. ma numesc marcela si am si eu gemeni din aprilie 2006.in urma acelei decizii de la inalta curte de casatie si justitie am demarat procedura, adica am luat legattura cu un avocat care mi-a explicat ca trebuie sa cer in scris de la fosta directie a muncii, actuala ajpis,indemnizatia retroactiv pt cel de al doi-lea copil.dupa ce am primit in scris refuzul lor de a-mi da banii am inaintat in instanta, in martie cred, iar dupa 2 infatisari,la care nu afost obligatoriu sa merg, am primit solutia.instanta de judecata obliga parata la plata indemnizatiei retroactiv.asa ca nu va lasati.inca nu stiu cum voi primii banii stiu doar cu sunt 16200 roni.astept cele 15 zile in care au drept de apel, dupa care trebuie sa legalizez hotararea, pt a ma adresa ajpis sa-mi dea banii.am inteles ca sunt obligati sa dea pt ca e o hatarare judecatoreasca si nerespectarea ei este infractiune si nu convine nimanui sa dea cu subsemantul pe la polie pt asta.am inceput in martie iar acum s-a tereminat.bafta celor care sunt in proces.

Mergi la inceput