Aditia de os la maxilar ... reportaj de pe front

Aditia de os la maxilar ... reportaj de pe front | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Sunt inca traumatizata. Si am o lamaie parca intr-unul din obraji.

Imi suna in cap inca ciocanul cu care doctorul batea in maxilar ... desi sedata puternic, sunetul acela ...
Cand am intrat in cabinet, doctorul a deschis tacticos o trusa de scule ... unele la fel de mari ca pentru un instalator. Ciocane, dalti, nituri, aparat de capsare...
M-am asezat livida in scaun si l-am vazut cum isi pune o casa de sudor :))
DUpa 6 injectii ... am auzit scrijeliturile, ciocanele, daltile ce bateau in os ...doctorul se mira de duritatea osului si ii spunea asistentei care nu prididea sa aspire sange ... scoate din trusa bormasina ... Dupa bormasina, am vazut stropi de sange pe casca medicului...ma tot intrebam cat naiba mai tine tot cosmarul...
Apoi mi-a explicat ca fixeaza osul cu o membrana si asta se va face cu niste nituri ... A urmat nituirea si in final capsarea cu ata...Am iesit cu capul varza si cu sentimentul ca mi-am platit o parte din pacate :)


Ah fetelor, cam asta va asteptam la o aditie de os ...si toate astea in pregatirea unui pacatos de implant dentar.
succes altora care urmeaza

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

si te-ai dus de bunavoie la asa ceva ???

Ba ai mai si platit pentru asta, presupun

Sper sa n-am nevoie niciodata...

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

:) pai nu m-am dus de bunavoie insa sunt cazuri in care implantul dentar nu se poate pune fara asa ceva, deci de voi de nevoie, trebuie sa treci si prin asa ceva :)
Oricum, am vrut sa povestesc prin ce am trecut pentru ca as fi vrut sa fiu mai pregatita psihic inainte de 'operatie'...
Va doresc dinti sanatosi!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Multa sanatate.

Eu fug mie nu imi place la dentist.Asa ca aparat o sa am de ma lasa astea.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167469&whichpage=1

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

HAi mai, ca nu-i intotdeauna dracul atata de negru

Eu am avut o aditie din asta pt implant si da, a fost o senzatie mai nasoala sa-mi foreze ala in maxilar, dar nu chiar asa horror. E drept ca geanta cu scule n-am vazut-o, ca si-a deschis-o dupa ce eu eram anesteziata pe scaun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

eu am amanat-o pe primavara...dentista m-a linistit ca cica nu e cine stie ce. Am o coroana si practic a disparut osul intre radacini (probabil consecinta a sarcinii), cand mi-a facut chiuretaj (iesise putina infectie) practic a trecut dintr0o parte in alta.

Pfuai, ma mai gandesc daca ma duc...

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Vindecare rapida, o aprob din nou pe Burtocika, e cam nasoala senzatia cu bormasina in cap:))) da' nu e chiar horror. Putea si el sa incerce sa te linisteasca un pic.

La primul implant (stanga jos fara aditie de os), ma chinuia o mancarime pe varful nasului si cum eram acoperita nu puteam sa-mi scot mainile de dedesubt, n-a contat nici o bormasina sau sapatura ma gandeam doar sa se termine o data totul sa ma pot scarpina

La aditia de os+sinus lift (stanga sus), stiam cam ce o sa se intample si am fost mai relaxata, nici nu vedeam mare lucru ca stateam culcata si oricum n-auzeam ce vorbeau intre ei din cauza zgomotului bormasinii.
Din impresiile mele, a pus osul un pic cate un pic si modela la el ca la plastilina.

Nu stiu ce-a facut el pe la sinus pe-acolo, o fi fost ceva drainage ca parca niciodata n-am respirat mai bine ca dupa operatia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

fetelor cu implant dentar - dar si voua vi s-a umflat falca dupa???? Si cat tine asa?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B
aditia de os+sinus lift (stanga sus),


Da, din asta am facut si eu.

Ei, de umflat cam ramane umflata vreo 2-3 zile, eu am facut interventia sambata dimineata si luni nu m-am dus la servici, ca ma simteam ca Frankenstein Marti m-am dus, dar umflata am fost cred ca toata saptamana ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mirela, cum mai esti ? S-a prins bine ? implantul e OK ?

Eu ar fi trebuit sa fac un implant insa medicul nu a gasit destul os, il asteptam sa creasca, si nu mi-a propus niciodata implant de os. E normal ?

La mine tentativa de implant a decurs ca o operatie, am fost chemata de dimineata, cabinetul era steril, mie mi s-a pus scufita in cap si papucei in picioare, doctorul a deschis, a vazut, a inchis. Am luat antibiotic inainte si dupa si un antiinflmator pe baza de ananas si nu m-am umflat de loc.
Astept cuminte tentativa no 2.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Si eu am implant dentar, de fapt inca nu e terminat...acum au trecut cele 6 luni de asteptare pentru vindecare...si pentru mine a fost horror, dar a trecut iar intr-un final sper sa merite...acum imi fac curaj sa ma programez pentru restul lucrarii, dar iar se lasa cu taieturi ai alte cele

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput