Verificare contor electric

Verificare contor electric | Autor: madau

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema cu contorul electric. De cateva luni de cand ne-au schimbat contorul vechi cu unul din asta nou, cu afisaj electronic consumul de Kw e mult mai mare. Si nu se pune problma ca cel vechi era defect pt ca asta au constatat si altii in aceeasi situatie cu mine. Am intrebat pe cei de la Enel si au zambit cu subanteles ridicand din umeri, singurul raspuns fiind "stim dar nu avem ce sa va spunem, se mai intampla". As vrea sa-l verific undeva, stiti cumva unde poate fi verificat? Ma gandeam la un laborator de metrologie sau ceva de genul, unde pot face o expertiza contra cost. Chiar ma framanta subiectul...

Multumesc

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Imi dai de gandit. Si mie mi l-au schimbat obligat fortat. Pe urma nenea ala care venea sa-l citeasca nu m-a prins acasa si mi-a lasat un bilet in usa cu numarul lui de telefon. L-am sunat, i-am dat indexul toate bune si frumoase. Dupa experienta asta mi-a venit o factura cu vreo 2 milioane in minus. Au trecut cateva luni in care s-a achitat din acea suma in minus, cica platita in avans, iar luna trecuta ma pomenesc ca primesc o factura de 10 milioane asa scurt! Am facut o coada de o ora si mi s-a spus ca nu aveam cum sa am consumul ala mic atunci cand mi-a venit factura pe minus. Apoi pana la urmatoarea citire s-a tot adunat si uite cum trebuie eu sa decartez acum 10 milioane. Deci aveti grija si cu cititul asta, exista posibilitatea sa dati indexul pe net, e o perioada anume din luna care va e alocata in care puteti face asta.

Revenind la contor, parca nu mi se pare in regula sa platesc 10 milioane pe 6 luni + ce vine din factura estimata, aproximativ 60 de lei pe luna. Sunt in jur de 13 milioane pe 6 luni, parca nu-mi vine a crede. So, daca ai intrebat la ei chiar sunt curioasa daca se poate verifica. Desi, daca nu se poate verifica stiu ca inainte puteai face cerere sa ti-l schimbe pe motiv ca aveai suspiciuni ca nu inregistreaza um trebuie. Acum cum o mai fi? Eu voi merge candva in urmatoarea luna sa-mi schimb contractul si o sa intreb si de asta si daca aflu ceva o sa scriu.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

ANDROIX, eu nu as vrea sa-mi faca ei verificarea, pt ca stii tu...corb la corb...doar n-or fi prosti sa-si recunoasca vina. Doar ca mi se pare ciudat. Am avut 2 contoare din alea normale pana acum si aveam un consum de, sa zicem 1.5 Kw daca eram plecata toata ziua si noaptea, acum am verificat si am 3Kw. N-am nici un consumator in plus, n-am schimbat nici frigiderul nici nimic. La inca 3 vecini la fel, la mama idem, la matusi-mea idem, si exemplele pot continua. Nu-mi vine a crede ca-i doar o concidenta nefericita si aveam toti contoare vechi defecte

P.S. indexul il dau pe net de aproape 1 an, deci nu-i vorba de regularizari...

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La metrologie. In egala masura la momentul darii in folosinta erau obligati sa va dea Buletinul metrologic pt contor. Daca nu l-ati primit solicitati-l dar oricum puteti sa solicitati expertizarea la metrologie.
Insa este un regim cu acest contoare pentru ca se monteaza si se demonteaza doar de catre ENEL deci primul drum este tot la ei.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu stiu cum este la voi, in bucuresti.
in ploiesti nu avem posibilitatea de a transmite indexul on-line sau telefonic, asa cum se poate proceda in cazul gazelor naturale.
calculul consumului lunar de energie electrica se face pe baza unui consum mediu lunar estimat, calculat de ei pe baza istoricului de consum dintr-un an. periodic, la 3 luni parca, reprezentantii furnizorului merg si citesc contoarele si se emite factura de regularizare intre kw estimati si kw real consumati. aceasta factura poate fi pe minus (ati platit mai mult decat ati consumat) sau cu plus (ati consumat in realitate mai multi kw decat estimarea lor). acest consum mediu lunar estimat a fost la un moment dat in plicul cu factura, era un fel de act aditional la contractul de furnizare.
ei bine, abonatul are posibilitatea sa solicite aplicarea unui consum mediu lunar calculat de el, totul este sa transmita furnizorului un document in acest sens.
si noua ne-au schimbat recent contoarele, ba mai mult, acum sunt scoase in afara apartamentului, intr-o caseta de pe palier.
pana acum nu am avut surprize neplacute, la regularizari sumele nu au depasit valoarea de 100-150 ron. insa factura mea lunara (pe consum estimat) este aprox 80 ron.
madau, strict referitor la ce ai scris tu : cel mai simplu ar fi sa suni la dep. relatii cu clientii si sa soliciti inlocuirea contorului, pe motiv ca nu mai functioneaza (nu mai inregistreaza) sau ca are momente cand inregistreaza consum, momente cand nu afiseaza nimic. nu cred ca ai sanse sa verifici aparatul, deoarece asta ar presupune demontarea lui, lucru ce poate fi facut numai de reprezentantii furnizorului de energie, altfel poti fi acuzata de furt de curent electric, daca cineva neautorizat demonteaza/umbla la contor (pana la urma cum se spune corect - contor sau contoar ? stiu ca s-a mai discutat pe forum, insa am uitat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dex online zice contor/contoare

Aha, deci s-ar parea ca e o practica raspandita. Ia ca o sa casc si eu ochii mai bine. M-a dat de tot peste cap factura asta de 10 mil. pentru ca cea pe minus a venit imediat dupa schimbarea contorului deci am zis mama, ce m-au mai furat astia, bine ca mi-au schimbat contorul ca sa inregistreze cum trebuie si cand colo... Iar acum daca vreau sa fac o comparatie trebuie sa fac sapaturi dupa facturi, bine ca le-am pastrat pe toate.
Mie mi-au scos peri albi. Abia astept sa schimb contractul sa pun si eu un consum ceva mai mare ca platesc lunar 50-60 de lei uneori si mai mult (n-ar trebui sa vina la fel in fiecare luna daca e acelasi consum estimat???) iar la regularizari am platit si 200-250 de lei. Vara aveam consum cu AC, iar iarna cu caloriferul. Acum am izolat pe exterior si am desfiintat caloriferul electric deci astept o scadere a facturilor enel pe lunile de iarna.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

hai ca ma bag si eu in vorbadar voiam sa-i spun Androixei,ca iarna are consum poate la fel d emare ca si vara(nu stiu cit consuma un aer conditzionat)pentru ca se intuneca devreme!Deci nu te gindi la iarna vei avea consum mai mic!

De exemplu la noi e invers,avem consum mai mare iarna decit vara,exact din cauza asta!Noi nu avem insa aer conditzionat!

Nu stiu cum s eface regularizarea la voi,la noi odata pe an,asa ca platim o medie intre vara si iarna!(ca si consum ma refer)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu, ca am becuri economice in toata casa, asta e asa cantitate neglijabila, nici n-ar trebui sa sesizez diferenta. In schimb am avut un calorifer electric care incalzea una din camere toata noaptea si uneori si ziua si tot frig era la care acum am renuntat, asta trebuie sa se vada in facturi, macar comparabil cu asta iarna.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Becuri economicoase am si eu peste tot,insa una e cind aprind becul la 9 seara de exemplu si una e cind aprind becul la 4 dupa amsa!

Am intzeles cu caloriferul,eu spun s apui mai mult ca si consum lunar,mai bine s aprimesti decit s adai!

Eu am dat anul asta la regularizare(dar ma asteptam ca am schimbat furnizorul si mi-a tercut un consum mult mai mic decit trebuia)insa sunt sigura ca la anul,cu toate cresterile d epretzceva,ceva tot voi primi inapoi!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Dex online zice contor/contoare

Aha, deci s-ar parea ca e o practica raspandita. Ia ca o sa casc si eu ochii mai bine. M-a dat de tot peste cap factura asta de 10 mil. pentru ca cea pe minus a venit imediat dupa schimbarea contorului deci am zis mama, ce m-au mai furat astia, bine ca mi-au schimbat contorul ca sa inregistreze cum trebuie si cand colo... Iar acum daca vreau sa fac o comparatie trebuie sa fac sapaturi dupa facturi, bine ca le-am pastrat pe toate.
Mie mi-au scos peri albi. Abia astept sa schimb contractul sa pun si eu un consum ceva mai mare ca platesc lunar 50-60 de lei uneori si mai mult (n-ar trebui sa vina la fel in fiecare luna daca e acelasi consum estimat???) iar la regularizari am platit si 200-250 de lei. Vara aveam consum cu AC, iar iarna cu caloriferul. Acum am izolat pe exterior si am desfiintat caloriferul electric deci astept o scadere a facturilor enel pe lunile de iarna.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


cred ca stiu de ce ti s-a intamplat asa.
ai schimbat contorul. in mod normal, la schimbare, trebuia sa primesti o nota de predare-primire, in care cei care au facut lucrarea trebuiau sa scrie indexul de pe contorul demontat si indexul de pe contorul nou montat. aceste informatii trebuiau sa ajunga si la serviciul de facturare al furnizorului.
nenea ala caruia i=ai transmis tu indexul pun pariu ca nu stia ca ti s-a schimbat contorul si indexul transmis de tine (de pe contorul nou) evident ca era mai mic fata de ultimul index citit de ei pe contorul vechi. de aceea ai primit factura cu minus.
cel mai probabil la facturare nu au fost transmisi indecsii celor doua contoare la momentul schimbarii.
la mine asa au procedat la schimbarea contorului (nota de predare-primire, in 2 ex, unul la mine, altul la ei) si am verificat pe factura daca s-a tinut cont de asta - si da, s-a tinut, au facturat corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Am primit nota aia de care zici, au si ei un exemplar. Problema e ca fara sa fieu vreo prostanaca in general, factura enel mi se pare de nedescifrat. Dupa multe incercari am renuntat sa mai inteleg ce scrie acolo si platesc totalul fara sa stiu niciodata daca e totalul de plata, sau cuprinde si vreo factura trecuta platita la o zi doua dupa scadenta facturii. Lucru care m-a determinat sa platesc mereu la timp. Acum am amanat factura asta mare mi-e si frica s-o descifrez pe urmatoarea pe care n-am primit-o inca.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput