Tensiometru

Tensiometru | Autor: ioanapricop

Link direct la acest mesaj

As dori sa cumpar un tensiometru digital.Am vazut diverse modele in
farmacii si pe internet.Ce model de tensiometru imi recomandati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

am mai zis de la e mag
am luat OMROM MX2BASIC
pt noi e f bun!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

medicul meu ginecolog mi=a spus ca tot tensiometrele clasice sunt cele mai bune, deoarece cele digitale se decalibreaza rapid si nu dau masuratori exacte cand scade puterea bateriilor. ba chiar mi-a spus razand "doamna, daca cele digitale ar fi atat de bune, nu credeti ca toti le-am folosi in spitale si cabinete ? ca sunt si mai ieftine, si mai usor de folosit. insa nu le folosim tocmai pentru ca nu masoara corect."

edit, ca doar ce am vorbit la telefon cu soacra mea : zilele trecute s-a dus la medic pentru reteta. medicul i-a luat tensiunea, era alarmant de mare, 19 cu 9. cand s-a intors acasa, si-a masurat ea tensiunea cu un tensiometru digital, ii indica 11,7 cu 7. si e aberant sa crezi ca i-a scazut spectaculos in doar 30 de minute (de la medic pana acasa). iar bateriile doar ce fusesera schimbate.
asa ca eu nu mai am incredere in aparatele acestea.
nu zic, or fi si tensiometre digitale bune, produse de firme serioase. insa acestea probabil ca sunt si mai piperate la pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Iar mie mi-a spus medicul de familie,ca pentru formarea unei pareri generale despre tensiune la domiciliu(ca doar noi asta facem,incercam sa vedem ce si cume cu tensiunea pentru a da informatzii medicului)este bun orice tensiometru digital!

Daca tu-tzi masori tensiunea o saptamina(la recomandarea medicului de exemplu)si-tzi notezi valorile,el isi poate face o idee...in baza aparatului de tensiune,cum sta treaba!

Pentru stabilirea exacta a tensiunii(de catre medic)...se folosesc alte aparate!


Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ia un tensiometru clasic cu ceas si manseta. Pune manseta pe plica cotului, pune stetoscopul sub manseta, inchizi supapa,umfli, dai drumul la supapa incet si cand incepi sa auzi bataile inimii e tensiunea mare( te uiti la ceas) si cand se termina bataile e tensiunea mica.

E foarte simplu si acuratetea e mult mai mare decat cu tensiometrele digitale.

Ani de Stefana (23.01.2008)

Daca va plac pozele mele, un vot va rog www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=22" target="_blank">pui1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=22" target="_blank">pui2

Portocale pentru Mos Nicolae

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
"doamna, daca cele digitale ar fi atat de bune, nu credeti ca toti le-am folosi in spitale si cabinete ?

In toate spitalele australiene unde am lucrat se folosesc cele digitale . E adevarat ca nu astea cu baterii cumparate de la farmacie ci din alea mari cu acumulatori care stau in priza pana ai nevoie de ele. Si eu cred ca aparatele cumparate de la farmacie sunt ok pentru folosit acasa atata timp cat sunt o firma mai cunoscuta.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aimeepreda spune:

Personal am un tensiometru digital Healthy Line si sunt foarte
multumita.Medicul de familie mi l-a recomandat acum un an, cand
am mers la un control si aveam tensiunea alarmant de mare.
Eu l-am cumparat din farmacie ,dar ulterior l-am gasit si pe site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Personal folosesc si recomand tensiometrul clasic, dar nu unul din targ, chinezesc, ci unul din magazin de specialitate.
Este (aproape) la fel de usor de utilizat si mult mai sigur.
E drept, eu chiar am nevoie de valori cat mai exacte ale tensiunii, nu ceva aproximativ, sa-si faca doctorii pareri.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

nu ceva aproximativ, sa-si faca doctorii pareri.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Doctorii isi fac o parere,in sensul,itzi monitorizeaza tensiunea permanent 24 de ore din 24 cu aparat special,sau nu!


editez sa adaug ,ca niciun doctor nu-tzi va da tratament sau ma rog,indicatzii pe baza aparatului tau de acasa,indiferent ca e digital sau aparatul clasic!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cred ca cel mai corect raspuns ar fi cam asa :

persoanele care se stiu cu probleme legate de tensiunea arteriala si boli asociate, ar fi bine sa-si cumpere tensiometru clasic, si sa invete sa-l foloseasca, sau, daca au posibilitatea, sa apeleze la un cadru medical (vecin, ruda, cunostinta) care are un astfel de tensiometru si poate veni la domiciliul pacientului.

cei care nu au probleme deosebite de sanatate si nici nu au antecedente legate de tensiunea arteriala in randul membrilor de familie, isi pot monitoriza tensiunea cu tensiometrul digital.

am dat cazul concret al soacrei mele, care daca s-ar fi luat dupa indicatiile tensiometrului digital, statea bine-mersi linistita vazand ca masuratorile afisate sunt in limite normale, cand de fapt ea avea valori alarmant de mari. din cauza HTA a facut tensiune oculara, i s-au spart vase de sange in ochiul stang si ajunsese sa nu mai vada aproape deloc cu acel ochi. asta a fost singurul semnal de alarma care a trimis-o urgent la oftalmolog, pentru ca alte simptome nu avea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Corina,iar ai sa spui ca-s contra curentului dar eu diagnosticata cu tensiune si cu pastila de fiecare zi s-o tzi in friu,cu radacini in familie(mama mea a decedat in urma unui atac cerebral)nu am aparat de tensiune in casa!

Bineintzeles ca eu nu-s regula si nici nu fac regulile,insa pentru mine aparatul de tensiune e doar o susrsa de stress!Toata ziua sunt cu aparatul la minaca mi se pare mie...ceva!

Fara aparat imi este tare bine!Daca sunt probleme(ca doar daca esti diagnosticat cu asa ceva,simtzi cind ai un puseu de tensiune)care persista...merg la doctor si am rezolvat problema!

De asta spun ca e indiferent ce tip de aparat ai,ala este pentru valori informative,doar medicul stabileste exact ce si cum!

editez sa spun ca eu in niciun caz nu tzin sa am dreptate!Fiecare procedeaza cum doreste!Uite eu nici nu am stiut ca in Romania s epot cumpara aparatele clasice de tensiune!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput