Cezariana vs nasterea normala

Cezariana vs nasterea normala | Autor: Bia_Mi

Link direct la acest mesaj

Cum il aduci pe lume pe bebelus? Normal sau prin cezariana?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Operatia cezariana
Numele ei vine din latinescul caedere – a taia. Este modalitatea anormala de terminare a unei sarcini, atunci cand conditiile impun acest lucru, prin efectuarea unei operatii ce deschide uterul prin peretele abdominal si extrage copilul. Operatia are anumite indicatii, ea fiind, in unele cazuri, singura solutie pentru ca mama si copilul sa supravietuiasca.

Prezentatiile transversale – copilul asezat perpendicular pe axul lung al uterului, anomaliile de implantare ale placentei, afectiuni ale mamei ce impiedica trecerea copilului prin canalul de nastere sau ii pun viata in pericol ori situatiile care fac ca o sarcina sa aiba risc obstetrical crescut sunt indicatii pentru operatia cezariana.

Desi este practicata la cerere, cezariana are riscurile unei operatii, atat asupra mamei, cat si asupra copilului. Acesta nu mai trece prin etapa de pregatire pentru nastere si este supus anestezicelor care trec din sangele mamei in sangele lui.
Perioada de refacere dupa cezariana este mai indelungata. Cicatricea abdominala, durerile postoperatorii de durata, imposibilitatea de a-ti tine copilul in brate imediat dupa nastere si de a-l hrani la san sunt tot atatea motive pentru a considera cezariana o solutie de rezerva.

Nasterea naturala
Momentul declansarii nasterii este atat de bine ales, incat copilul este pregatit pentru a veni pe lume. Ce simte mama? Contractiile uterine sunt dureri asemanatoare cu cele menstruale. Fiecare femeie le va resimti diferit, pentru ca fiecare are un alt prag dureros.
De altfel, s-a dovedit ca durerea are o componenta psihologica, ce tine de frica de necunoscut. Cu alte cuvinte, o femeie care nu stie ce i se va intampla are dureri mai mari decat una careia i s-a explicat prin ce va trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Eu am nascut normal cu 5 zile peste termen.A fost foarte greu!Dureri f mari cu toate ca toti erau langa mine,imi explicau ce si cum.
Am nascut intr-un spital judetean,doar cu moasa si asistente pe 27 iunie 2010,la 4:05(avand contractii neregulate de 26 ore-din 5 in 5 min de la 18:00)Moasa mi-a "rupt apa" la 2jum.A fost nevoie si de o mica taieturaurmata de o cusatura "pe viu" .Dar daca ar fi sa o iau de la capat,tot asa as proceda!

Sunt clar impotriva cezarianei(exceptand cazurile care nu au de ales)!Erau fete in spital care nu si-au vazut copii decat dupa 5-6 zile. Eu dupa 4 ore de la nastere am mers pe picioarele mele la puiul meu(din cauza renovarilor bebelusii erau la alt etaj si mergeam din 3 in 3 ore la ei).

Oricum ati da nastere unui copil,oricat ati suferii din cauza durerilor,merita!Cand vezi o mana de om si stii ca e al tau,cand ii vezi manutele micute,ochisorii,gurita,parutul(al meu a avut f mult)-cu siguranta uiti durere,uiti tot!

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Eu am avut 2 nasteri naturale, a treia cezariana.

Prima nastere: 27 ore; dureri enorme; epiziotomie.

A doua nastere: o ora ; dureri triple!!! ; epiziotomie.

A treia nastere: cezariana.....cam o ora.....anestezia nu a tinut....am avut dureri la osul pubian si nervul sciatic.........probleme la facut anestezia. De ce cezariana? Probleme cu spatele.Dupa s-a confirmat ca am hernie discala. Frica. Da, frica de nasterea naturala. Sarcini prea aproape una de alta.....amintiri inca foarte proaspete. Acum....a treia nastere automat tot ceza....din cauza spatelui.....prima si a doua nastere absolut natural....neavand pe atunci probleme cu spatele......




Alessio Michele (3 + ani) , Mattia Gabriel (2 anisori!!) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mami_stef, dar tie nu ti-e jena sa scrii asemenea exagerari: mame care nu si-au vazut 5-6 zile copilul din cauza cezarianei?! Eu asemenea enormitate n-am auzit de cand sunt, poti sa ne explici si noua care e legatura, de ce sa nu-si vada o mama copilul 5-6 zile doar fiindca a nascut prin cezariana? Poate ai vrut sa spui 5-6 ore, dar si atunci e exagerat, ca doar se iese de sub anestezie, nu din coma!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

eu am nascut natural si tot asa as vrea sa nasc si la urmatorul copil... sunt pt cezariana unde chiar este nevoie dar sub nici o forma facuta asa ... ca ii e lene la doctor sa te asiste la nastere sau la mama frica de nasterea naturala. De la cezariana te refaci mult mai greu decat daca nasti natural .. si ai destule dureri dupa cezariana.
Ilinca_M. cumnata mea a nascut prin cezariana .. si-a vazut fetita a 3a zi dupa ce a nascut.. pt ca pana atunci a stat la terapie intensiva cu p erfuzii si alte minuni, .sunt cazuri si cazuri .. depinde de doctor si de oras .. nasa mea a nascut tot prin cezariana dar in alt oras, i-au adus copilul in camera la 2 ore dupa ce a nascut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Mami_stef, dar tie nu ti-e jena sa scrii asemenea exagerari: mame care nu si-au vazut 5-6 zile copilul din cauza cezarianei?! Eu asemenea enormitate n-am auzit de cand sunt, poti sa ne explici si noua care e legatura, de ce sa nu-si vada o mama copilul 5-6 zile doar fiindca a nascut prin cezariana? Poate ai vrut sa spui 5-6 ore, dar si atunci e exagerat, ca doar se iese de sub anestezie, nu din coma!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.



Dar tie nu ti-e jena ca esti asa prost informata?
Era o fata care s-a chinuit mult sa aiba un copil,ea avand probleme la rinichi.La nasterea prin cezariana au aparut complicatii si a stat la terapie intensiva ceva timp(5-6 zile).Apoi era o alta care era atat de slabita ca nu putea nici sa manance,apoi sa mearga sa-si vada puisorul?Si nu venea nimeni la ei .Si multe altele,nu mai stiu povestea fiecareia!
Nu te grabi sa incepi sa ataci lumea daca nu ai informatii despre subiectul dezbatut! Eu decat sa spun o chestie despre care habar n-am nimic,mai bn tac!Sau ma documentez si vin cu argumente contra!
Nu cred ca m-am trezit sa scriu niste aberatii,doar de dragul conversatiei.

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Fetelor ce e cu voi! Nu trebuie sa avem discutii asa aprinse intre noi, intr-adevar sunt cazuri si cazuri ... fiecare aude cate ceva si e normal sa ne informam. Si eu stiu un caz(o verisoara) care la 4 ore dupa cezariana s-a dus sa isi vada fetita (foarte greu tinuta de brate), eu cred ca depinde foarte mult de organismul fiecareia, cat este de puternic. Sa ne dea Dumnezeu sanatate si sa avem puterea sa trecem peste toate cu bine. Sincer eu nu as opta pt cezariana decat in cazul in care nu am de ales, dar nu pt ca sunt contra, ci pt k mi-e mai frica de durerile cezarianei decat de durerile la nasterea normala. Dar daca e necesar fac cezariana iar gandul k in sfarsit imi vad fetita ma face sa uit orice durere.(sper)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Eu am nascut natural,la 41 de saptamani,nastere provocata,m-am internat la 18,am nascut la 00:20..a fost greu,dar nu vreau sa-mi aduc aminte.
Ceea ce vroiam sa zic este ca,eu cred ca depinde de corpul fiecarei persoane,de cat de repede se reface,de cat rezista fiecare la durere.
Am prietene care au nascut prima oara natural iar apoi cezariana,si au zis ca ar naste de 5 ori natural decat sa faca cezariana...si invers..femei care s-au refacut super repede dupa cezariana.
Depinde de fiecare...dar oricum ar naste,orice mama isi va aminti cu drag de ziua in care a intrat minunea in viata ei!



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=6&mode=3&User=cris_09" target="_blank">un votic pentru Sebic va rugam:cr1 si cr2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Exact cum spuneam ... depinde de corpul si puterea noastra de refacere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi

Exact cum spuneam ... depinde de corpul si puterea noastra de refacere.


Exact! Daca unele femei se refac mai greu sau mai usor depinde doar de organismul fiecareia! Unelele au complicatii,altele se pun pe picioare imediat.
Eu am fost subiectiva,nu as face cezariana decat daca ar fi musai!
Sanatate si nastere usoara !

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput