Orteze pentru coloana vertebrala. Sint de ajutor?

Orteze pentru coloana vertebrala. Sint de ajutor? | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

Ma gindesc sa imi cumpar o orteza -un corset medical. Am dureri de spate foarte mari.
A mai folosit cineva? E utila sau mai mult strica?

To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Sunt, daca ai scolioza sau cifoza si daca sunt purtate corect. Desi doar ortezele nu vor imbunatati simtitor situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Care este motivul pentru care ai dureri de spate? Ai facut investigatii, scanari? Ai un diagnostic?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

eu stiu ca aceste corsete se cumpara numai pe baza de recomandare de la medicul neurolog. mama a avut o problema cu o vertebra din cauza osteoporozei si doar asa am putut sa ii cumpar de la Ortopedica. din pacate nu a putut sa poarte corsetul decat 1 zi.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Am, de multi ani, o cifo-scolioza ( cu o curbare in S). De ceva vreme durerile sint accentuate in zona toracica ( spre coaste) si in urma unor investigatii recente am aflat ca am si citeva discuri aproape herniate, daca pot spune astfel, plus artroza la umar.

Coloana mea este curbata in S dar curburile nu sint foarte mari in schimb discurile se "invirt" in jurul axei lor, cam cum ai suci niste margele pe o ata, fiecare in alta directie.
Am mers la mai multi medici, am facut tratamente si am facut kinetoterapie, masaj, gimnastica. Eh, asta cu gimnastica nu mi-a iesit de fiecare data.
Am neglijat, mai ales o perioada buna de timp, inainte si dupa sarcina.
Acum am reluat gimnastica insa durerile sint foarte mari si nu prea pot face exercitiile corect.
Cireasa pe tort e ca peste o luna incep sa lucrez si asta imi va solicita intens coloana ( si nu e de ales).
M-am gindit sa-mi cumpar o orteza ca sa-mi imbunatatesc postura, pe masura ce mi-o redobindesc si imi mai tonifiez muschii.
Orteza nu e chiar acelasi lucru cu corsetul medical ( desi i se mai spune corset hessing celei pe care eu vreau sa o cumpar). Am avut si corset medical intr-o vreme dar pe acela, clar, nu l-am putut suporta. Pentru ca urmarea sa ma "indrepte" la loc,, era foarte dur si dureros.
Revenind la orteza, medicul mi-a recomandat sa o port pe perioade scurte de timp, la solicitari mai mari( cum ar fi la serviciu, de exemplu) sau noaptea, altel imi va face mai mult rau.

De aceea, ma gindeam sa aflu si parerei de la om la om, m-ar ajuta foarte mult sa ma hotarasc daca sa imi cumpar sau nu sau daca sa-mi cumpar una relativ ieftina sau una foarte scumpa (pe net am gasit de la 130 de lei pina la 1300 de lei). Ma gindesc sa nu dau banii degeaba pe ea.
Dar, cel mai mult m-ar interesa daca cineva care a folosit a observat imbunatatirea posturii fiindca eu asta urmaresc in mod special ( si in plus protejarea coloanei in timpul eforturilor).
Multumesc.

To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

singura solutie e tonifierea muschilor, nu ai cum sa o eviti; daca dureririle sunt mari, incepe cu electrostimulare (pentru durere si tonifiere) la cabinetul unui medic de specialitate pina te mai lasa durerea si poti sa faci gimnastica; cit de putina gimnastica in fiecare zi si tot se aduna!

orteza duce la lenevirea lor...

pentru protectie in timpul lucrului o poti folosi dar nu va ameliora problema - doar un medic iti poate recomanda exact ce fel de orteza si daca e potrivita pentru cazul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lluiza spune:

http://www.sanatateatv.ro/emisiuni-medicale/ortopedie/scolioza-part1/


Uita te pe link-ul de mai sus poate te ajuta,asta cautam si eu acum.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu. Am purtat din acelasi motiv ca si tine; nu m-a ajutat nici la corectarea posturii si nici la diminuarea durerii; pt corectarea posturii se fac operatii ( sint prea batrina acuma pt asta acum ca as putea, se fac la tineri de obicei)pt diminuarea durerii, se fac operatii daca discurile apasa pe nervi pt ca altfel nu are cum sa se elibereze nervii aceia; din pacate daca nu este tratata din tinerete aceasta problema, cu ea raminii si mori...eu m-am obisnuit cu ideea ca...nu prea am ce face. Ce servici ai ca iti solicita coloana? nu ai putea schimba serviciul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Eu am dureri atroce de coloana, spina bifida, scolioza, mai nou si niste hernii L5-S1. Cam prastie.

Ce ma ajuta:
primavara si toamna, sedinte de fizioterapie, curentii, diadinamice, masaj, 10 zile.

Am si un brau, gen corset recomandat de un dr din Franta, pe care il port atunci cand am dureri atroce. Nu stiu de orteza.
Din pacate,mi s-a spus sa nu-l port mai mult de cateva zile consecutiv,deoarece muschii care trebuie sa sustina coloana se lasa si mai rau imi fac. Insa cand il port pe mine ma ajuta.
Cam asa e al meu:http://www.biangi.bizoo.ro/vanzare/60614/img/Stabilizator-lombosacral-curele#1

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput