la 3 ani si 4 mananca hartie, in special colorata

la 3 ani si 4 mananca hartie, in special colorata | Autor: danat68

Link direct la acest mesaj

buna,

Baietelul meu de 3ani si 5luni, de aproximativ o luna vrea sa manance hartie ,carton si le nimereste mai ales pe cele colorate care sunt mai nocive. Nu-mi dau seama de ce simte nevoia asta sau pofta cum sa-i zic; daca il intreb spune ca asa vrea si nu intelege ca nu e bine. am incercat sa-i explic ca nu e bine, ca o sa-l doara burtica si se poate imbolnavi. Sunt oarecum ingrijorata pt. ca toata hartia scrisa si colorata are tot felul de produse chimice daunatoare (coloranti, adezivi, plumb si cine stie ce alte tratamente). Mi s-ar fi parut normal daca ar fi fost in perioada formarii dentitiei de lapte, dar acum dupa 1 an de cand s-a incheiat cresterea dintilor de lapte? Ati avut aceasta situatie ? merci mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Nu stiu sa zic, dar stiu ca eu am avut o sora mai mica care manca hartie. Nu te gandi ca manca cate un pachet, dar mesteca din cand in cand. Nu stiu de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

De la babe citire: "are lipsa de calciu"

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Despre hartie nu stiu ce sa spun.
Eu insa mancam pamant. Pamant UD. Un deliciu total!!!
M-am oprit la un moment dat, aveam undeva intre 4-5 ani, si mancam pe ascuns, fireste, in jurul blocului, dupa ploaie .
Ciudatenii diverse...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Baietelul meu la 3 ani si ceva manca hartie nu conta in general i placea cea care era scrisa zicea ca e papa eu si sotul mereu i ziceam ca nu e bun tot sa il dazvatam dar parca mai rau manca ziceai ca vrea sa ne erneveze eu cred ca un copil de ce i zici ca nu e bine si vede ca te enervezi mai rau face pana la urma daca a vazut ca noi il lasam sa manance si nu-i mai facem observatii singur a renutat.Intr-o zi l-am intrebat dc nu mai papa hartie? si a zis ca kaka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

aceasta tulburare de alimentatie se numeste "pica". acum cateva seri exact acesta a fost subiectul unui episod din "dr. house".

o cautare cu google va va lamuri in privinta cauzelor ce pot determina aparitia acestui comportament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat68 spune:

multumesc mult,
in ultimele zile parca s-a intamplat mai rar, poate uita de acest obicei. Calciu ii dau deocamdata zece zile pe luna, am inceput in septembrie. Unii medici recomanda 10 zile pe luna in lunile cu r , adica din sept. pana in aprilie inclusiv plus vitamina d3 in fiecare zi in aceste luni cu r, pana la varsta de 7 ani. Alti medici nu recomanda deloc, iar altii recomanda doar calciu cate zece zile pe luna. Din sept. m-am orientat catre un medic homeopat si orl-ist care mi-a spus sa nu-i mai dau vitamina d3,dar mi-a dat sa-i dau Osteocare 10 zile pe luna dar nu mi-a spus inca cate luni,( oricum te cheama la control odata la 2 luni si-l voi putea intreba atunci). Osteocare contine pe langa calciu, magneziu si parca zinc,si vitamina d3. Diferenta e ca acum ii admnistrez D3 10 zile pe luna fata de toata luna cum aveam schema in anii trecuti de la celalalt medic (dr pediatru-alopat). Sa fie oare de la vitamina D3 care i-o dau doar 10 zile si nu toata luna? Ma voi documenta pe net sa vad ce inseamna acel comportament "pica" poate mai aflu ceva.
PS: Subscriu la ce-ati zis, cu cat ii atentionezi si le spui la dragalasi sa nu faca "cutare lucru", cu atat fac mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Baby1320

De la babe citire: "are lipsa de calciu"

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010


Eu as zice mai degraba lipsa de fibra. Incearca dimineata cereale cu fibra la micul dejun. Si urmareste sa vezi daca e vreo diferenta.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui asteryaro

Despre hartie nu stiu ce sa spun.
Eu insa mancam pamant. Pamant UD. Un deliciu total!!!
M-am oprit la un moment dat, aveam undeva intre 4-5 ani, si mancam pe ascuns, fireste, in jurul blocului, dupa ploaie .
Ciudatenii diverse...

Cristina si Razvan (31.01.2006)




Probabil o carenta de minerale. Organismul nostru stie exact ce ii lipseste si cumva ii transmite creierului (sau invers, nu stiu ce si cum) ce sa manance! Si uite asa te trezesti mancand hartie, creta, pamant si alte 'ciudatenii'. Eu, de ex. in timpul sarcinii nu puteam inghiti mancarea fara o tona de sare. Daca nu vedeam sarea pe mancare, nu puteam manca. Am aflat la analize ca aveam o deficienta de iod. Explicabil.

Hartia contine foarte multa fibra, de-aia ma gandesc eu ca mananca hartie din lipsa de fibra. E si constipat, cumva?

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu mancam lipici..Eva mananca paginile la carti...alea care-i plac...o fi expresia zicalei aleia care zice"manaca pe paine cartea"
Dincolo de umor...e o etapa si trece..va atras atentia....in felul lui....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat68 spune:

da,cred ca e sa ne atraga atentia: suntem in primul an de gradinita (deocamdata nu-i place la gradinita, imi spune in fiecare zi ca " mami nu merg maine la gradi si inventeaza tot felul de chestii in speranta ca n-o sa-l mai duc); eu vin tarziu acasa de la sv, sotul meu sta si el destul de prost cu timpul liber. Cred ca sunt ceva schimbari pt. el si nu tocmai f. bune si de aceea.
Sper sa ne mai revenim cu timpul cat mai repede si sa avem mai mult timp pt. el, ca doar e cel mai important.

Mergi la inceput