postul craciunului

postul craciunului | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Incerc sa tin postul.Nu am mai tinut pina acum.Teoretic as vrea sa fie si pentru latura spirituala ,sa fie si o detoxifiere si daca ar fi posibil si sa mai dau ceva kg jos.Stiu ca mincarurile de post sint totusi hipercalorice,fructele au fructoza si restrictiile impuse ,probabil, iti dau senzatia de foame.
Azi am mincat un mar dimineata ,unul la 10.30 .La prinz si seara as vrea sa maninc salata de varza.
Daca mai sint amatoare,as vrea sa ma consiliati ce sa maninc sa fie slab caloric ,sa acopere un necesar minim a organismului.
Evident ca daca postati ce mincati m-as inspira ,pentru variatie.
Va pup,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Buna

Si eu as vrea sa tin postul. L-am tinut si anul trecut, nu am dat jos nimic, ba cred ca am si pus putin.

Eu am o problema cu ce sa mananc dimineata. Chiar azi ma gandeam ca daca incep sa tin postul problema cea mai mare ar fi dimineata. Anul trecut mi=a iesit pe nas atata margarina si zacusca.

In rest ma pregatesc sa fac o zacusca (mancare) iar ciorba probabil o ciorba de cartofi cu de toate.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Dimineata nu mai minca margarina ,ca e toxica.Clatite fara lapte si ou.Ies si asa!
Pt dimineata as merge mai degraba pe fructe.
La prinz salate ci mai diverse,niste supe creme de legume ,legume la buri gen brocoli,conopida .La tigaie de teflon ardei ,vinete ,dovlecei.
Supa de linte ,ciorba de cartofi ,fasole ,astea le consider pline de calorii si le-as evita.
Din experienta mea nu o sa rezist mult,dar macar incerc.Eu nu pot minca zacusca ,prajeli si alte din astea...
Incerc fasole verde,dar fara usturoi ,ca nici asta nu-mi prieste.Eventual o ciorba cu amestec taranesc .
Varza gatita,sa nu uitam de ea.Ce revelatie am avut!
Hai sa anticipam cu o zi ce sa facem.Riscul cel mai mare e sa n-am nici o varianta si atunci sa renunt.Chiar o sa fac azi varza ,sa fie solutia de avarie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Buna buna...de maine incep si eu postul cu voi, anul asta mi-am propus sa-l tin tot pana la sfarsit, o sa incerc sa postez zilnic ce manac sa va inspirati si eu de la voi, eventual retete

la mine micul dejun e lege: fructe...acum mere ca tot e sezon si mandarine, banane, obligatoriu 1 pe zi ...deci pana pe la 12 eu ii dau cu fructe

pt pranz si/sau cina sa va dau cateva idei:
-cartof copt cu salat de varza
-salata orientala (cartof fiert, morcov crud ras, castraveti murati, gogosar murat sau crud, ceapa, masline..etc)
-varza calita
-fasole (batuta, mnacre, ciorba)
-fasole verde
-mazare
-linte (mancarica, sau pateu)
-pasta de naut
-chiftelute din legume(la cuptor sau prajite)
-sarmale de post
-tocanita de ciuperci

eu vreau sa mananc miercurea si vinerea fructe si legume crude
cam atat ...o sa revin maine cu meniul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Adriana,
Pari sa fii in tema:ai slabit vreodata tinind post?Eu am inceput de azi ,desi am citit ca ar trebui de miine.Incerc sa compensez ,ca n-am mai tinut!
Despre soia nu zice nimeni nimic?!
Eu nu pot minca conserve din astea de pateu vegetal etc . deoarece mi se pare ca au gust ciudat.
Mai luati ceva suplimente?
Androix, poti sa-ti faci placinte cu mere ,cu dovleac ,sa maninci desert sau dimineata.
Cred ca toata problema sta in diversitate.Daca rezolvam problema asta ,apoi nu mai e chiar un supliciu.Totusi sint atitia vegani ,raw ,care maninc in mod constant de maniera asta.
La prinz am mincat o salata de varza alba cu varza rosie.
Pentru seara mi-am propus acelasi lucru si sa adaug morcov.
Pentru miine fac fasole iahnie ,ciorba de fasole ,dar vreau sa maninc in cantitate foarte redusa,baza sa fie tot salata de varza.
Pentru miercuri cred ca o sa fac o varza ,fara carne.Calita nu pot minca,desi imi place gustul.Nu maninc nimic prajit,gras.
Rosiile incep sa devina mai proaste decit asta vara si nici atunci nu am gasit intotdeauna cu gust bun.In perioada asta rosiile cherry sint comestibile ,dar un pic cam scumpe sa le maninci exclusiv .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

http://www.ecuisine.ro/retete/gustari-garnituri/legume/rulouri-vegetale

Astea arata bine tare!
Si orez sirbesc sau pilaf cu ciuperci,putem minca.
Poate o musaca ,cu soia,dar eu n-am folosit niciodata si nu stiu cum se face.Nici nu stiu care e indicata,adica bio sau toata e la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

dulcetica am slabit asta vara mancand 2 luni aproape 100 % raw, salate, sucuri de fructe, legume, dulciuri raw

acum as vrea sa mai slabesc putin , sa vedem ce-o sa iasa
varza daca nu o poti manca calita, mai bine, daca zici ca-ti place cruda...e sanatate curata

pateurile vegetale...am mai luat si eu din cand in cand ...dar lke evit la maxim, sunt pline de E-uri, prefer sa-mi cumpar soia si sa-mi fac eu ( o fac asa: o las la frigider peste noapte la inmuiat , cam 12 ore, apoi o fierb, o bag la blender cu niste usturoi , putin ulei de masline si o fac pasta, mai pun apa in care a fiert daca e prea tare , apoi la final pun masline naturale, cele maro, taiate marunt amestec si cu paine integrala ...o minune)
ai grija pe soia sa scrie nemodificata genetic, eu cumpar de la plafar

ca si suplimente folosesc spirulina pudra organica si chlorella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Aseara am facut ciorba de fasole si iahnie.Am mincat din amindoua si categoric nu seamana a mincat simbolic.Am mai mincat si niste alune si fistic.
De azi trec la loc pe salate si fructe,astea incerc in cantitate redusa.
Adriana, cit ai slabit asta vara?Ce mincai ?ca sa-mi fac o idee.
Azi dimineya:ta cafea si mai incolo o sa maninc o banana.
La prinz ?salata de varza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Pana la urma se tine post aici sau cura de slabire?

Eu mananc soia, mai putin pate sau crenvusti (care sunt oribile la gust si nu sunt nici sanatoase). Pentru mine ar fi a patra tura in care tin postul Craciunului si sunt obisnuita caci de cand ma stiu postesc 3 zile din 7. Insa niciodata nu am slabit in post, ba din contra am si pus pe mine (riscul de-a manca multe fainoase).
In mare, imi fac zeama sub toate formele (supe, ciorbe), orez cu diverse, legume trase in tigaie, salata de varza, cartofi, ciuperci . Nasol este ca sotul nu tine postul cu mine si tb gatit pt el separat, iar pt copil iarasi separat.


EDIT: Dulcetica, ma bucur ca te vitaminizezi cu multa vitamina C. Insa sper ca vei fi mai creativa la cina (nu iar salata de varza ). Tu chiar vrei sa slabesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

blackgirl0,si una si alta.Eu nu maninc fainoase,eu maninc dulciuri.
Nu maninc piine ,cartofi ,orez,asta doar pt ca ma abtin.Maninc in schimb fructe.Cioco nu se poate,ca nu-i de post.
Sub ce forma maninci aceasta soia?Vreau neaparat sa diversific ,ca sigur ma plictisesc de atita salata de varza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Dulcetica, eu sunt romano-catolica si tin postul ca la noi: fara carne. Deci nu sunt asa de restrictiva in alimentatie ca la ortodocsi: fara oua, branzeturi, lactate, ulei. Din soia fac snitele (le las la inmuiat in apa calda, le scurg de apa, le trec prin faina si ou si le prajesc). Din soia granule in amestec cu orez sau ciuperci fac chiftelute sau sarmale de post. Am incercat odata si musaca din soia cu cartofi si a iesit ... oarecum. Mi-am mai facut supa de ceapa, insa este nevoie de multa smantana si cascaval. Si de stat acasa! Niciodata nu am fost mai balonata ca atunci.

Mie de exemplu nu-mi plac fructele. De niciun fel. Pt prosteli aleg pop-corn, ca-i mai hipocaloric si sarat.

Mergi la inceput