O sansa pentru Stefania-apel din suflet de copil

O sansa pentru Stefania-apel din suflet de copil | Autor: mirelacurbat

Link direct la acest mesaj

Suntem parintii unei fetite de 1 an si 3 luni, Stefania Curbat, diagnosticata cu nefroblastom bilateral cu predominanta blastemala (tumoare renala maligna bilateral cu risc de grad inalt III – multiple formatiuni canceroase pe ambii rinichi).

Apelam la bunavointa dumneavoastra pentru a putea salva viata fetitei noastre.
Medicii din Romania nu au o solutie favorabila pentru acest caz - propunand scoaterea ambilor rinichi si asigurarea functiei renale prin dializa (pana va fi posibil un transplant - cel mai devreme la 2 ani dupa stoparea chimioterapiei), existand insa posibilitatea ca organismul fetitei sa nu reziste la dializa, dat fiind varsta prea frageda a micutei.

Am contactat cateva clinici din strainatate (Italia, Austria, Turcia, Franta) pentru o interventie chirurgicala care sa poata salva cel putin unul din rinichii copilului. Pana acum avem un raspuns ferm de la o clinica din Italia, costul operatiei ar fi 22 800 EUR.
Formularul E112 nu poate fi accesat deoarece trebuie o scrisoare medicala din care sa rezulte ca operatia nu poate fi efectuata in Romania, ceea ce medicii nu vor sa dea, considerand ca se poate realiza in tara (chiar daca urmarile sunt dezastruoase).


In disperarea de a ne salva fetita apelam la bunavointa, sprijinul dvs si a celorlalti pentru a putea strange suma de bani necesara operatiei.


Pentru orice suma pe care o puteti dona Stefaniei va sunt la dispozitie conturile:

RO34RZBR0000060014011140 – RON
RO39RZBR0000060014011147 - EUR
Banca: RAIFFEISEN BANK – Agentia Narciselor Bacau
Titular cont: Curbat Mirela Iuliana

RO78BTRL00401201B12318XX – RON
Banca Transilvania, Agentia Narcisa Bacau
COD SWIFT: BTRL RO22
Titular cont: Curbat Laurentiu

RO69RNCB0532061906950001 – RON
Banca Comerciala Romana, Agentia Aviatori Bacau
COD SWIFT: RNCB RO BU
Titular cont: Curbat Laurentiu


CONT PAYPAL - mirelacurbat@gmail.com



In situatia in care nu ne puteti ajuta financiar, va rugam sa transmiteti apelul nostru disperat catre alte persoane, care ar putea sa ne ajute, financiar sau cu informatii despre cazuri similare si despre clinicile unde s-au tratat, indrumandu-I catre blogul nostru, unde se gasesc toate datele: http://sansapentrustefania.wordpress.com .
Pentru orice intrebare sau informatie ne puteti contacta la numerele de telefon:
0745 956 766 – Mirela, 0742 01 88 47 – Laurentiu
Sau la adresele de e-mail: mirela_curbat@yahoo.com sau curbat_laurentiu0742@yahoo.com


Multumim pentru atentia si sprijinul acordat
Mirela si Laurentiu Curbat


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Multumesc, am primit toate documentele cerute de regulamentul DC.
Sper din suflet ca micuta Stefania sa primeasca ajutor si suport de la Comunitatea DC.

succes!


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Imi pare foarte rau Mirela pentru problemele Stefaniei. Va doresc din suflet sa reusiti sa strangeti intreaga suma pentru operatia micutei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Doamne ajuta sa se stranga banutii cat mai repede!



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=6&mode=3&User=cris_09" target="_blank">un votic pentru Sebic va rugam:cr1 si cr2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Mirela,
bun gasit!
Si eu sunt mamica de floricica de liliac, la fel ca tine, si iti transmit atita compasiune cita poate fi trasmisa prin intermediul unor rinduri...
Din suflet va doresc multa putere, sa nu va dati batuti si sa nu renuntati niciodata!
Stefania este puternica, am citit pe blog ca merge, mititica; din inima de mama, pentru alta inima de mama: o sustinem, ajutam si mediatizam pe micuta Stefania.

Un singur lucru nu am retinut de pe blog, si sunt destul de obosita pentru a mai reveni: cind este programata operatia din Italia?
Ne vom ruga si noi pentru voi, draga mamica!
Va imbratisam!

Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelacurbat spune:

Buna, tuturor
Nu s-a facut inca o programare efectiva pentru operatie, ne-au acceptat doar ca si caz si in momentul cand va fi nevoie de interventie trebuie sa anuntam cu 5 zile inainte.
Nu facem inca programarea pentru ca toti medicii pe care i-am consultat (inclusiv cei de la clinica din Italia) ne-au recomandat sa mai continuam tratamentul pana in momentul in care tumorile nu vor mai raspunde, iar in acel moment trebuie intervenit - in cel mai scurt timp. Astfel, noi trebuie sa avem stabilita clinica, medicii care vor face operatiile (vor fi doua) si sa achitam contravaloarea operatiei si a celorlalte necesare acolo.
Multumim tuturor pentru sprijin si pentru mediatizare si asteptam, in continuare, intrebarile si sfaturile voastre.
Mirela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Intreb si eu, ca un necunoscator, nu cunoaste nimeni un medic care sa poata semna o scrisoare din aceea necesara pentru 112?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

de ce fel de medic au nevoie?

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?bid=23&folder=Vara 2011 amintiri de vacanta" target="_blank">VARA 2011-AC1 SI AC2

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelacurbat spune:

alexandrina, anca, cum spuneam in mesajul de inceput, formularul acesta poate fi accesat doar daca primim o scrisoare medicala in care medicul din romania specifica clar ca operatia nu poate fi efectuata in tara, sau in timp util. iar medicii romani considera ca pot face operatia, dar pe riscul nostru, cu rezultate pentru care nu isi asuma raspunderea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu am inteles asta,dar te rog sa imi spui ce specialitate trebuie sa aiba medicul ca daca totul depinde doar de o singura persoana merita incercat

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?bid=23&folder=Vara 2011 amintiri de vacanta" target="_blank">VARA 2011-AC1 SI AC2

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelacurbat spune:

Am incercat posibilul si imposibilul pentru a putea accesa E 112.
Scrisoarea medicala trebuie semnata de un profesor chirurg (sunt acceptati doar medici din centre de la Iasi, Cluj sau Bucuresti) si este supervizata de dr Sinescu (din Bucuresti).
Noi am fost diagnosticati la Iasi, ne tratam la Cluj si am fost pentru consultatii si la Bucuresti, insa nu am reusit sa obtinem acest document. In plus, la Bucuresti am fost inclusiv la dr Sinescu, care, din pacate, a spus ca nu ne poate ajuta in acest sens.
Mirela.

Mergi la inceput