Bebe de 4 luni nu mananca

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

A, si gandeste-te ca la 4 luni e ff bine dezvoltata la 7 kg..al meu la 4 luni avea 5,500kg..deci...Plus ca fetita ta bea ff bine lapte..ceea ce al meu n-a mancat bine niciodata..abia acum la 1 an si jumatate papa 150 ml lapte la o masa noaptea...dar asta maxin..pt ca are ff multe nopti cand mananca maxim 100 o data..deci..eu zic sa te linistesti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidalessia spune:

va multumesc mult numai bn la toti copilasi din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Revin cu informatii noi: bebelul are febra mica de o saptamana (sub 38), elimina mult mucus, uneori limpede, uneori cu lapte, s-a cam inecat. Dr. zice ca e o bronsiolita, ceea ce oricum nu m-a incantat prea tare, dupa ce-am citit pe net.
i-am dat din nou Eurespal si ibalgin (la recomandarea dr.) si o sa vina peste o zi-doua sa-l vada. M-a cam speriat ieri, cand a plans si s-a sufocat, nu putea sa elimine sputa, s-a inrosit, pana la urma sotul meu l-a intors cu capul in jos si a reusit. Uf!
Sanatate multa la bebei!

Mami de Robert (7.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna,

Mattia al doilea copil, nu i-a placut laptele deloc deloc. Ajunsesem sa ii dau lapte culingurita, cu seringa, nu mai stiam ce sa mai fac sa il conving. Al meu nu bea mai mult de 400 ml in 24 de ore. Era mult sub normal.....asa ca eu la 4 luni am inceput diversificarea.

Bronsiolita. ATENTIE!!!! F mare. Eu zic , te sfatuiesc cu ardoare sa mergi la urgente cu el. Cand Marco, al treilea copil la nici 2 luni a facut bronsiolita eu am fost internata. L-au tinut in cula termica unde avea concentratie de oxigen cat sa-l ajute sa oxigeneze sangele. 10 zile am stat cu el in spital. Terapia: oxigenoterapie plus aerososol cu salbutamol si fiziologica. Nu se da antibiotic deoarece e provocata de virusi. Doar in cazul ca plamanii sunt efectiv plin si la recoltarea de sange rezulta infectie.
Nu vreau sa te sperii dar sunt chiar revoltata ca pediatrul tau nu te-a trimis la urgente.....Bronsiolita la copii asa mici este extrem de periculoasa. Bronsiolita este infectarea bronhiilor mici. Copilul are dispnee (dificultate respiratorie) si la bebelusi acest lucru este foarte periculos. Saturazia sangelui scade. Si de aici mai este 1 pas sper cei mai rau. Cumnatul meu care lucra pe ambulanza a avut f multe cazuri de copii cu bronsita unde parintii din pacate au chemat salvarea prea tarziu. Se mai caracterizeaza si prin tuse, respiratie foarte sacadata, invinetirea buzelor.....mergi la urgente...nu sta asa cu el....




Alessio Michele (3 + ani) , Mattia Gabriel (2 anisori!!) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Si Marco a avut oxienoterapie non stop si facea cate 6 sedinte de aerosol in 24 de ore. Cand am ajuns atunci la urgente avea saturatia oxigenului 91%. Ffff mica sipericuloasa. In conditii normale ar trebui sa fie de l 97% in sus. Frecventa respiratorie era aproape de 70 cand in conditii normale ar trebui sa fie in jur de 35-40. Deci bronsiolita la copiii asa mici e foarte periculoasa si necesita neaparat de oxigenoterapie.




Alessio Michele (3 + ani) , Mattia Gabriel (2 anisori!!) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

OMS (Organizatia Mondiala a Sanatatii) recomanda alaptarea exclusiva a bebelusului pana la varsta de 6 luni. noi am mers pana la 7 luni. lapticul tau de mami are absolut TOT ce ii trebuie bebelusului tau.
iar pt cealalta mamica - a zis cineva ceva de o otita. daca nu a stat sa o aspiri e f posibil sa o doara urechea de la mucozitatile ramase in nasuc. la copii legatura dintre ureche si nas e deschisa si daca raman mucozitati face f usor otita. la medic sa verifice. e cam nasol ca scade in greutate. sfatul meu e sa mergi la un homeopat. face minuni.
sanatate si!!!

Mergi la inceput