Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Bebe de 4 luni nu mananca

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Savvy
membru incepator

Romania
Bucuresti

312 Mesaje
10 Prieten(i)

Trimis la - 10/11/2011 :  15:28:03 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui Savvy Adauga semn de carte la mesaj Trimite Savvy un Mesaj Privat  Reply with Quote

Bebe de 4 luni nu mananca

Dragi mamici si tatici,

Ma confrunt cu o problema la baietelul meu de 4 luni si va cer sfatul si ajutorul. Bebelul a avut o raceala la 3 luni, a primit tratament cu Eurespal si Ibalgin, s-a facut bine cam intr-o saptamana. Dupa o saptamana, deci pe la 3 luni si jumatate, a inceput sa manance foate putin, comparativ cu cat manca inainte (750 ml lapte de-al meu, muls). A ajuns la cantitati de 500, 600 de ml. Nu l-am fortat, dar am observat ca nu ia in greutate si, la vaccinul de 4 luni (acum 3 zile), i-am zis dr. pediatru care este situatia: bebe avea 6,400 kg, iar acum 6,300. A spus ca e in grafic, dar nu trebuie sa mai scada si trebuie sa manance 900 ml de lapte pe zi. I-a prescris fier Haussmann (5 pic, apoi 6, apoi7), 6 pic. de vit. C zilnic, pe langa ce ii dadeam dinainte (Vigantol, Infant formula).
Situatia nu s-a schimbat prea tare, de trei zle bebe mananca tot 600 ml pe zi. Stiu ca trebuie sa am rabdare si oricum voi apela din nou la d-na doctor, dar voiam sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema si care a fost cauza: infectie, viroza, probleme in gat? ce ar putea fi?
Va multumesc si va doresc multa sanatate la bebei si copilasi!

Mami de Robert (7.07)
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

CorinaDani
MiniTehnicus

Romania, Ploiesti
4969 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 10/11/2011 :  15:33:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite CorinaDani un Mesaj Privat  Reply with Quote
poate are un inceput de otita si e dureros pentru el sa pape.
a avut multe secretii cat a fost racit ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Savvy
membru incepator

Romania, Bucuresti
312 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 10/11/2011 :  15:40:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSavvy Adauga semn de carte la raspuns Trimite Savvy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Da, a avut multe secretii, a facut "alergie" la batistuta bebelusului de cat am folosit-o. Dar nu are febra, iar problema dureaza de 2 saptamani.

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

poate are un inceput de otita si e dureros pentru el sa pape.
a avut multe secretii cat a fost racit ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mami de Robert (7.07)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

inbox
outbox

Romania
1698 Mesaje
20 Prieten(i)
Trimis la: - 10/11/2011 :  15:51:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite inbox un Mesaj Privat  Reply with Quote
Probabil nu e vindecat complet. Mai mult ca sigur este asta. Si baietelul meu cand raceste o perioada nu mai mananc, stiu ca este vindecat dupa pofta de mancare, ca mananca parca sa recupereze.

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

davidalessia
nou venit

Romania,
43 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 14/11/2011 :  12:00:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
buna fetelor daca imi puteti da si mie un sfat sau un raspuns la intrebarea mea beblusa mea are 4 luni si cateva zile si orice ai dau in afara de lapte nu acepta nimik asi face greata si scoate afata nici suculet de fructe nu vrea nimik si doctorita mia recomandat sa incep sai dau fructe si supe dar ea nu vrea nimik oare nui nimik grav sau sa nu ai placa altceva de papa deocamdata va multumesc numai bn
BraveGirl
BraveGirl
mami de 2 minuni

Donator  Mos Nicolae 2011
 Romania, Bucuresti
5422 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 14/11/2011 :  12:20:50 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui BraveGirl  Trimite mesaj yahoo luiBraveGirl Adauga semn de carte la raspuns Trimite BraveGirl un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui davidalessia

buna fetelor daca imi puteti da si mie un sfat sau un raspuns la intrebarea mea beblusa mea are 4 luni si cateva zile si orice ai dau in afara de lapte nu acepta nimik asi face greata si scoate afata nici suculet de fructe nu vrea nimik si doctorita mia recomandat sa incep sai dau fructe si supe dar ea nu vrea nimik oare nui nimik grav sau sa nu ai placa altceva de papa deocamdata va multumesc numai bn

Pai bebelusa ta stie f bine ce e bun pt ea: laptele!!!! E mult prea devreme sa incepi diversificarea. e pacat cd vad ca multi medici recomanda mamicilor sa inceapa dive la 4 luni si mai ales cu suc
Dc o alaptezi, incepi diversificare de la 6 luni. Dc ii dai formula, poti si mai devreme, desi in ultimul timp se recomanda sa se inceapa tot la 6 luni si la bebelusii hraniti cu formula. Dc scuipa tot ce ii dai, e clar ca nu e pregatita. Mai las-o macar cateva saptamani.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

oana_lex82
Iustin, iubirea mea!

Romania, Focsani
1747 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 14/11/2011 :  12:21:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite oana_lex82 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Davidalessia, daca te linisteste vreau sa-ti zic ca al meu nu a mancat decat lapte pana la varsta de 1 an si 1 luna..orice as fi incercat sa ii dau, cu joaca, cu pacaleli..nu accepta nimik..si nici lapte nu bea prea mult...Fetita ta la 4 luni inca e ff mica pt diversificare..Diversificarea se incepe dupa 6 luni,mai ales daca alaptezi!! Parerea mea e ca daca copilul bea lapte si ia in greutate ok sa il lasi o perioada si abia dupa 6 luni sa incerci iarasi cu sucuri de fructe si supe.NU TE GRABI!!! Copilul nu are stomacul pregatit pt altceva decat lapte la aceasta varsta! Multa sanatate!
      De acord (1 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

davidalessia
nou venit

Romania,
43 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 14/11/2011 :  13:01:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
va multumesc pt rasunsuri nu o alaptez ai dau nan1 dar ia bn in greutate are 7kg si papa bn cate 6 sticlute pe zi de 150 si una noaptea

tanea1988
membru incepator

Moldova,
140 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 14/11/2011 :  13:59:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luitanea1988 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Savvy, uite m-am uitat si eu in caietul unde notam in fiecare zi cit laptic papa (tot muls de mine) si cam pe la 4luni si ceva a redus semnificativ cantitaea de lapte de la 700-1 litru la 400-500ml si asta il dadeam doar prin somn ca altfel nu vroia , si asa ma chinuiam cam vre-o luna si ceva, apoi iar incepea sa pape bine 2 ,3 luni si iar luua o pauza,
Pauza asta am observa ca o ia cind trebuie sa-i apara ceva dinti, probabil il doare gingina si nu suporta nici laptica sa o bea....
Eu ti-am spus din propria mea experienta..........poate te linistesti un pic.... dar oricum mai consulta-te si cu alti medici.......
Apropo tu de ce te mulgi????

Savvy
membru incepator

Romania, Bucuresti
312 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 14/11/2011 :  15:45:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSavvy Adauga semn de carte la raspuns Trimite Savvy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Tanea1988, multumesc pentru raspuns. Probabil ca asta e pb, cu dintii, asa mi-au zis mai multe prietene mamici, ca pe la 4 luni a inceput nebunia cu dintii. Oricum, bebelul saliveaza mult, roade tot, deci are simptome in sensul asta...
Dar doctorita nu putea sa spuna si ea chstia asta? Trebuia s-o aflu pe incercate si intrebate, pe la prieteni si pe forumuri?
Ii dau laptele meu muls deoarece de la inceput nu a putut suge de la mine, asa ca n-am avut alta solutie. Am incercat constant sa ii dau san, dar nu vrea, tipa ca din gaura de sarpe. :(
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sanatate la bebei!

Mami de Robert (7.07)

Roxxy80
Mamica de puiuti draguti

Romania, bucurestiBUCURESTI
3309 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 14/11/2011 :  16:03:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Roxxy80 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ai o fetita tare desteapta. La 4 luni nu trebuie sa pape decat laptic. De abia la 6 luni te poti gandi la diversificare.

Citat:
citat din mesajul lui davidalessia

Roxana, mami de Matei (29.11.2007) si de Maria (08.09.2009)

Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com