HERPES !!!!

HERPES !!!! | Autor: siren25

Link direct la acest mesaj

Fetelor, ce tratamente pentru herpes cunoasteti? Mie imi aparea mereu cand eram mai mica, in fiecare an, acum de vreo 3 ani nu mi-a mai aparut. Acum cateva zile mi s-au uscat rau buzele si mi-am dat cu crema de galbenele ptr ca ma si ustura. Problema e ca de sambata, duminica am avut probleme , ma durea stomacul si imi venea sa si vomit. Ma tot deranja stomacul, desi la toaleta n-am avut probleme. Aseara mi-a iesit herpes ...
Am luat plasture antiherpetic, COMPEED, care e fff bun, si pastile aciclovir. De azi le iau.

Voi stiti si alte tratamente? Naturiste in special. Sau contraindicatii in dieta, cunoasteti? Stiu ca trebuie sa consum multe lichide, apa, ceaiuri.

HEEEELP!

VA PUP!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

pt herpes e bun unguentul local aciclovir aplicat imediat ce simti senzatia de arsura-mancarime la nivelul buzei unde apare herpesul, de regula in acelasi loc recidiveaza

naturist stiu ca tinctura de propolis administrata si intern dar si aplicata extern

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

de fapt, virusul il ai in organism tot timpul si se reactiveaza pe fondul scaderii imunitatii, stres, etc.
poate ar fi bine sa iei medicatie antivirala o perioada, in paralel cu ceva pentru sustinerea/intarirea sistemului imunitar. insa obligatoriu ar trebui sa ceri sfatul unui medic in aceasta privinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

nu e virus e stafilococ (auriu) si se trateaza cu antibiotice nu cu antivirale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Eu am rezolvat problema asta cu o cura de 10 zile/an cu acicovir pastile. Imi iesea la 2,3 luni si mai des atunci cand stateam la soare. E al 5-lea an de cand nu mi-a mai iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

nu e virus e stafilococ (auriu) si se trateaza cu antibiotice nu cu antivirale


iarta-ma, dar te inseli amarnic.

"Leziunea herpetica este cauzata de virusul herpes simplex (HSV). Exista doua tipuri de virus herpes simplex (HSV). Tipul 1 de virus herpes simplex (HSV-1) duce la aparitia de leziuni la nivelul buzei si gurii (herpes labial), in timp ce tipul 2 de virus herpetic (HSV-2) cel mai adesea produce herpes genital. Oricum cele doua tipuri de virus pot cauza leziunea herpetica cu cele doua localizari daca pielea vine in contact cu virusul."
"Odata pacientul infectat, virusul herpes simplex ramane in corp si poate duce la reaparitia leziunii herpetice pe parcursul intregii vieti (leziunea herpetica recurenta). Majoritatea pacientilor au 3 pana la 4 recurente pe an, desi un numar mic de pacienti au mai mult de o recurenta pe luna."
"Unii din factorii care pot declansa recurenta leziunilor herpetice sunt:
-expunerea la nivelul razelor solare, in special a buzelor
-stresul
-oboseala
-alte infectii, ca de exemplu raceala sau gripa
-alergiile alimentare
-tratamentul dentar
-leziuni ale buzelor sau a gingiilor
-o slabire a sistemului imunitar, datorata fie medicamentelor (ca de exemplu corticosteroizii) sau unei boli autoimune
-o operatie estetica, ca de exemplu inlaturarea straturilor superficiale ale pielii (o abraziune controlata) sau lifting facial cu ajutorul laserului
-variatiile hormonale cauzate de ciclul menstrual feminin
-sarcina
-persoanele cu un sistem imun deficitar sunt mai susceptibile la recurente ale leziunilor herpetice, mai severe si de durata mai lunga decat cei cu un sistem imunitar normal. Infectia cu virusul herpes simplex poate pune in pericol starea de sanatate la persoanele cu un sistem imun deficitar."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

nu e virus e stafilococ (auriu) si se trateaza cu antibiotice nu cu antivirale



Cum adica nu e virus? De unde e stafilococ?



Siren, si eu am HERPES, nu-mi fac bine cremele antivirale, asa ca de cate ori imi apare folosesc crema de galbenele, dar cu grija, ca o data am exagerat, am ingerat-o pt. ca era in exces si mi-a fost rau.
Antivirale nu iau oral, e inutil in opinia mea.
Intareste-ti imunitatea.
Un leac babesc, care a mers si la mine este cand simti ca iti apare sa pui ness local. Evident am privit circumspecta chestia asta desi a fost spusa de un medic in varsta, unei asistente, dar cand am simtit si eu ca-mi apare am zis ca rau nu poate sa faca. I-am omorat intentia din fasa si nu a mai aparut
La altii are rezultate foarte bune Zoviraxul (ma rog, Aciclovir si altele), la mine prelungeste agonia.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

nu e virus e stafilococ (auriu) si se trateaza cu antibiotice nu cu antivirale



Cum adica nu e virus? De unde e stafilococ?



Siren, si eu am HERPES, nu-mi fac bine cremele antivirale, asa ca de cate ori imi apare folosesc crema de galbenele, dar cu grija, ca o data am exagerat, am ingerat-o pt. ca era in exces si mi-a fost rau.
Antivirale nu iau oral, e inutil in opinia mea.
Intareste-ti imunitatea.
Un leac babesc, care a mers si la mine este cand simti ca iti apare sa pui ness local. Evident am privit circumspecta chestia asta desi a fost spusa de un medic in varsta, unei asistente, dar cand am simtit si eu ca-mi apare am zis ca rau nu poate sa faca. I-am omorat intentia din fasa si nu a mai aparut
La altii are rezultate foarte bune Zoviraxul (ma rog, Aciclovir si altele), la mine prelungeste agonia.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916


Nici la mine Aciclovir nu are efect. Cred ca am un virus altoit . Nici cu zovirax - asta e mult mai scump, dar apoi am vazut ca are acelasi compus activ...aciclovir dar de 2-3 ori mai scump.
In atatia ani, am invatat ca la mine un herpes, cu acciclovir unguent trece in 10 zile, fara trece in 1 saptamana jumate

si eu fac herpes din copilarie, cand eram copil faceam si lunar - la gradinita mai toate pozele sunt cu bube de la nas pana pe toata barba...; acum fac 1 data pe an, sau la 2 ani, intodeauna se suprapune cu o boala/raceala/febra noaptea/sete/enteroviroza cu vomitat/indigestie/menstruatie etc.

In copilarie, dadeam cu fluocilonon pt ca doar asta aveam in casa si deseori nici asta nu era la farmacie;mai dadeam si cu pasta de dinti -zicea mamaia sa se usuce; acum spal cu apa oxigenata/dezinfectant si comprese sterile si atat.

Deja nu mai bag in seama; doar ma abtin sa pup lumea timp de 2 sapt.

Ca leac, recomand limonada cu miere si aport de lichide 2-3l pe zi, si recomand igiena atenta, pt ca exista riscul de suprainfectie cu stafilococ auriu(spalat miinile bine, spalata zona, nu pus mana/servetel acolo) si dupa aia sa vezi ca nu mai au efect antiviralele, si e nevoie de antibiotice cum zice cristinuk@.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Si eu am herpes, inainte imi aparea destul de des, acum foarte rar (si daca totusi apare e o bubita mica si trece repede, nu ca pe vremuri cand ma tinea o saptamana-doua si era o zona mare de piele afectata). Pe mine m-au ajutat foarte mult pastilele antivirale (Aciclovir), le tin la indemana si iau una imediat ce simt ceva dubios. Un tratament naturist e uleiul de arbore de ceai (tea tree), foarte eficient pentru o cicatrizare rapida.

Bineinteles, nu strica nici o cura de imunizare, pentru ca infectia apare pe fondul scaderii imunitatii (mie imi aparea de la soare, vant, schimbarea mediului, stres, raceala/alte boli, deshidratare, in perioada menstruatiei etc.).

Am incercat si plasturii Compeed o data, dar in cazul meu au agravat problema si au facut-o sa dureze mai mult, deci nu ii recomand. Pastile si tea tree oil, pentru mine astea au functionat cel mai bine.

Oricum, mare atentie pentru ca e extrem de contagios, niciodata sa nu atingeti zona cu herpes fara sa va spalati bine pe maini dupa aceea (e foarte periculos, de ex., sa contaminati ochii cu virusul herpetic). Nu mai zic de pupat/atins alte persoane, sub nicio forma!

Inca ceva, unguentele de tip Fluocinolon (cele care contin corticosteroizi) sunt total contraindicate la infectii virale, deci NU puneti asa ceva pe zona cu herpes.

P.S.: Xio, daca pana acum nu ai luat antivirale oral, nu ai de unde sa stii ca nu iti fac bine... Nici la mine cremele antivirale nu erau foarte eficiente, dar pastilele m-au ajutat foarte mult, si acum tin mereu in trusa o folie de Aciclovir (desi am nevoie de ea foarte rar).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Salcia, eu nu vreau sa iau antivirale. Herpesul trece intr-o saptamana daca nu iau nimic, in cateva zile daca pun o crema, respectiv se opreste in evolutie.Nu vad rostul pastilelor in cazul meu.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Herpesul trece intr-o saptamana daca nu iau nimic, in cateva zile daca pun o crema, respectiv se opreste in evolutie.Nu vad rostul pastilelor in cazul meu.


Gandire de medic! Daca un pacient ia medicamentul antiviral "risca" sa scurteze durata eruptiei si posibilitatea de a contagia pe cineva. Asta trebuie sa raspunda un medic. Un medic mai trebuie sa raspunda ca e de preferat ca antiviralul sa fie luat in cazuri grave, nu daca apare o bubita. Bine ca nu ai spus ca pui pasta de dinti pe el, cum fac unii.

Ca nu vrei tu sa iei antivirale, anti-ceoivreatu, ca nasti cum vrei tu, e alegerea ta, dar ca medic, fii atenta ce si cum spui, fii constienta in al 99lea ceas, ca ai influenta asupra oamenilor!

Mergi la inceput