Preparare peste marinat

Preparare peste marinat | Autor: connie1974

Link direct la acest mesaj

Suntem fani peste marinat si de putin timp l-am descoperit pe cel cu lamaie. Pentru ca si copilului ii place foarte mult as vrea sa il prepar in casa. Ati incercat? Si ce fel de peste merge marinat? Eu de obicei peste iau de la pescarie, viu, pentru ca e mai sigur. Crap sau novac. Merge facut marinat? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Connie, tatal meu face peste marinat - pot sa il sun sa il intreb reteta exacta, dar pot sa iti zic de pe acum ca nu iese ca cel din comert (de ex nu e atat de acru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Uite colea:

Macrou sau hering (a zis ca nu a incercat cu crap/novac) proaspat, se curata de solzi si in interior, se taie capul si apoi se taie
rondele de 1,5 cm transversal (medalioane), se da cu sare si se lasa un pic sa traga sarea. Se face un amestec jumatate otet, jumatate apa si un pic de ulei. Se toaca ceapa fideluta si morcov si se pun in borcan impreuna cu pestele, cateva foi de dafin si boabe de mustar si se acopera cu lichidul. Se tine 2 zile la rece.

Cred ca ideea e ca pestele sa nu fie mare, in asa fel incat sa patrunda marinata bine in el, de-asta se folosesc macroii ca sunt mai supli.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ioana, cu marinata nefiarta?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

n-a zis... io crez ca fiarta... Acu doarme (se respecta ) pot sa sun mai pe seara sa intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Ioana, ai sunat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Eu faceam asa:taiam ceapa morcovi sare piper herbes de Provence lamiie ulei din simburi de struguri adaugat la filé de peste crud
Il tineam o sapt il mincam cu legumele acompaniat de cartofi fierti la abur .Cu un vin bun alb rece sec
Asta era in Franta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

El zice rece, mama zice fiarta si se adauga si felii de lamaie daca vrem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:


Am gasit si eu o reteta. Poate iti e utila desi se cam aseamana cu cea a tatalui Ioanei.
-macrou
-otet
-ulei
-sare
-facultativ-ceapa,morcov,masline,boabe de mustar,piper,etc.
Pestele se curata,se spala si se taie in bucatele de 1-2cm.Se aseaza intr-un vas incapator un rand de peste,se pune sare din abundenta peste,iar peste,sare,pana se termina pestele.Se acopera vasul si se da la frigider 24 de ore.
Dupa cele 24 de ore,se spala pestele de sare si se pune la scurs.
Dupa ce s-a scurs bine de apa,se aseaza iar in vas,turnandu-se peste peste otet,cat sa-l cuprinda.Acum se poate pune alaturi de peste si ceapa taiata pestisori,felii de morcov,condimente.Se acopera vasul si se da iar la frigider pentru 24 ore.
Dupa aceste 24 de ore,se scurge otetul si se toarna ulei,cat sa cuprinda pestele si se da la rece pentru inca 24 ore.
Dupa aceste ultime ore,pestele este gata de servire.Asa pregatit se consuma si se pastreaza o saptamana.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns connie1974 spune:

Multumesc mult pentru retete. Abia astept sa incerc in weekend. Eu raman tot la ale mele, ca as incerca cu peste pe care il iau viu, mi-e frica de pestele congelat. Dar o colega din Braila, care le are cu mancarurile din peste mi-a zis ca a auzit pe acasa la ea ca nu iese decat cu peste marin. Oare de ce? Eu am sa incerc cu crap si va spun dupa ce fac. Asta numai daca imi iese .

Mergi la inceput
Mergi la inceput