Otita seroasa la copil de 3 ani 6 luni!

Otita seroasa la copil de 3 ani 6 luni! | Autor: andreea_seby

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
Copilul meu de 3 ani si 6 luni a fost diagnosticat cu otita medie catarala la urechea stanga de medicul de pe ambulanta pe 14.10.2011 Tratament prescris : Sumetrolim(nu mi-a dat antibiotic deoarece copilul meu terminase antibioticul pentru rosu in gat cu 3 zile inainte)+ Algocalmin fiola cu nurofen(doar la durere) si Ascovit.
Pe 18.10.2011 am fost la un medic ORL la Grigore Alexandrescu deoarece copilul s-a plans si de urechea dreapta ,iar medicul a mai adaugat ceva la tratamentul prescris de medicul de pe ambulanta, spunandu-mi ca urechea stanga ia trecut. Tratament adaugat : Biorinil spray nazal,Aerius sirop,Tantum verde spunandu-mi sa renunt la algocalmin si nurofen si sa ii dau novocalmin supozitoare la durere.
Dupa o saptamana am revenit la control spunandu-mi sa ii continui tratamentul adaugandu-mi si un sirop pt imunitate : Imnunice.
Dupa inca o saptamana m-am dus din nou la acelasi medic, copilul meu plangandu-se din nou de urechea stanga . Medicul mi-a spus ca mai are congestie la ambele urechi dar foarte putin si sa il las asa ca ii trece si mi-a dat un sirop de tuse : TusEnd.
Nefiind multumita de raspuns am fost la un alt medic in data de 04.11.2011 la Clinica Nova spunandu-mi ca are otita seroasa si ii trebuie tratament adecvat.Tratament prescris : Olynth spray nazal,Rhinocort spray nazal,Aerosoli,Aerius sirop spunandu-mi sa nu ii mai administrez nici algocalmin+nurofen nici novocalmin si datorita faptului ca nu a avut prescris antibitoic de prima oara copilul a ajuns sa faca otita seroasa.

Este cineva care a mai dat un astfel de tratament copilului pentru otita seroasa? Eu il tin in casa aceste 10 zile de tratament.
Dupa aceste 10 zile de tratament ne vom intoarce la medicul de la Clinica NovaOrl si speram sa avem un raspuns pozitiv tratamentului daca nu incerc si la un alt medic, dar nu mai stiu incotro sa o iau!

fetelor va doresc sanatate multa puiutilor vostri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu as sugera sa ceri medicului sa-i faca o antibiograma inainte de a-i da tratament cu antibiotic. a primit destula medicatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitom spune:

Andreea si eu am avut fetita cea mare(avea 5 ani)cu otita seroasa bilaterala cu hipoacuzie. la ea nu s-a manifestat nicicum doar ca am observat ca nu mai auzea bine. Am dus-o in Tg Jiu la ORL si mi s-a dat tratament si indicatie pt operatie de scoatere a polipilor. Am plecat insa cu ea la Bucuresti,la prof. Sarafoleanu si ni s-a dat urm tratament: Nurofen,Aerius,Biorinil-spray si aerosoli cu:ser fiziologic,Acc si dexametazona. Tratamentul a dat rezultate si s-au mai desfundat sinusurile si am scapat de operatie. Sper ca te-am ajutat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_seby spune:

gabitom, iti multumesc din suflet pentru raspuns.Deci tratamentul ce l-ai primit pentru copilul tau l-a primit si al meu doar ca de la doi medici.Sper din suflet sa fie bine.

kariguld, I-am facut audiograma sau timpanograma nu stiu exact cum ii spune si a spus medicul ca are auzul putin scazut,iar in ceea ce priveste antibitoicul din cate am inteles eu de la actualul medic nu mai are de gand sa ii dea deoarece dupa parerea ei acesta trebuia administrat din prima zi cand a fost diagnosticat.

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si daca mai sunt si alte mamici trecute prin asa ceva sa nu ezite sa scrie le rog. Multa sanantate micutilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_seby spune:

Mi-a raspuns cineva pe un alt forum cum ca ar fi mai bie sa merg la un medic homeopat sa incerc un astfel de tratament, am intrebat un medic homeopat si mi-a venit si raspunsul :
"Se pot trata otitele homeopat, si mai mult se poate reduce susceptibilitatea la acest gen de afectiuni."

Cred ca o sa merg si la un astfel de control...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_seby

Mi-a raspuns cineva pe un alt forum cum ca ar fi mai bie sa merg la un medic homeopat sa incerc un astfel de tratament, am intrebat un medic homeopat si mi-a venit si raspunsul :
"Se pot trata otitele homeopat, si mai mult se poate reduce susceptibilitatea la acest gen de afectiuni."

Cred ca o sa merg si la un astfel de control...


Si pana isi face efectul tratamentul homeopat risti sa-i scada si mai mult auzul?! Copilul tau isi sufla nasucul? Eu am fost cu Alex la un medic ORL pentru rinita si mi-a spus ca daca nu-si sufla nasucul i se fac polipi. Dar a mea a invatat sa-si sufle nasucul. Eu zic sa mergi pe tratament alopat acum si apoi doar pentru preventie pe homeopate.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_seby spune:

Baiatul meu sufla nasul fara probleme , iar in ceea ce priveste tratamentul si prescriptia nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai fac.Stii cum e : te duci la 5 medici fiecare iti spune altceva.
Am mai discutat cu alte mamici care au avut aceeasi problema ca baiatul meu si i-au trecut cu acelasi tratament dat de alt medic orl-ist .
Alte mamici cu aceleasi probleme le-au trecut cu tratament homeopat.

Eu in prezent ii dau : Olinth, Rhinocort la 15 minute distanta, Aerosoli cu 1 ml dexametozina, 1 ml adrenalina si 2 ml ser fiziologic si aerius 2,5 ml seara.Dupa tratament ii voi repeta audiograma si timpanograma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

antibiograma este foarte importanta, se vede clar ce este si la ce antibiotic cedeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

La copilul meu i-a trecut cu antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_seby spune:

nu stiu ce sa mai fac si incotro sa o iau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Baiatul meu de 4 ani a avut otita medie bilaterala tratata cu antibiotic 10 zile ( augmentin ), nurofen, biorinil, si tot nu i-a trecut definitiv.
Am ajuns din intamplare la ORL pediatric la Medlife, dr Boiangiu, care i-a pus diagnostic otita seroasa si i-a dat doar Aerius (2 saptamani) si Nasonex. I-a facut poze in urechi si am tot fost la control la 5-6 saptamani pana i-a trecut (compara pozele de fiecare data). A durat insa vreo 6 luni pana i-a trecut de tot.




Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput