jucarii educative

jucarii educative | Autor: icagyorgy

Link direct la acest mesaj

Buna, sunt mamica a doua fetite una de 2, 5 ani si cealalta de 5 luni, iar in ce priveste jucaruiile sunt foarte atenta si selectiva.Cu fetita cea mare am invatat culorile si numerele cu ajutorul jocului Lego Duplo cu numere,carticelele cartonate sunt si ele de mare ajutor.
As vrea sa stiu alte mamici cum aleg jucariile si cum reusesc sa invete prin joaca.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna,

Si noi suntem extrem de atenti in alegerea jucariilor. Si mi se pare normal sa fie asa. Bineinteles nu excludem jucariile "comerciale" sa le zic asa promovate cu ardoare in reclame.
Nu de putine ori am gasit jucarii cu valoare educationala in piata sau in chioscuri de chinezarii.
Important de asemenea mi se pare sa atingi o diversificare a jucariilor oferite in functie de "tinta" lor. NU doar puzzle, numere, cifre,creioane, ci si jocuri de masa pentru copii, jocuri care sa ii ajute sa devina creativi in exprimare.
Educative pot fi si orice actvitate organizata in casa folosindu-ne de diferite obiecte casnice, fara a avea o jucarie anume.
La cinci luni de exemplu un joc extrem de atractiv pentru orice bebe este jocul cucu-bau! Simplu dar cu stimulari diverse pentru bebe.
La 2,5 ani ai putea deja sa incerci pictatul cu manutele, insiratul pe snur, jocurile piramida de stibuit, cuburi de stivuit, jocurile pentru antrenamentul memoriei vizuale, etc.

Mai tinem legatura!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Mi-am mai adus aminte de o jucarie pentru bebe!

Noi am folosit cu succes bilele pentru bebelusi cu diverse texturi si suprafete. Sunt foarte faine si in rostogolorea lor invita permanent la noi descoperiri.

In general cand alegi o jucarie gandeste-te sa nu limiteze universul incercarilor copilului de a se juca cu ea. Noi am experimentat multe din astea (din pacate). Mai nou, de ex. copilul desi este foarte entuziasmat de colectia de insecte de la chiscuri, mare lui dezamagire este aceea ca nu o poate atinge (fiind incastrata intr-un cub de plastic :))
Se zice ca o jucarie cu cat este mai simpla cu atat stimuleaza mai mult un copil. Mi-a zis-o o prietena neuro-psihiatru de copii. Am privit-o suspect la inceut...dar in cateva luni am inteles-o.
De ex. noi, ca bebe ne-am jucat de minute cu ...lingura de lemn, pictata cu ochi si gurita si legata cu canaf la gat...ne aducea aminte la toti de imaginea mamei mele (bunica lui bebe) cand bebe era in burtica s-a dus spre inalturi.
Bineinteles nu ignoram jucariile fabricate...ca doar nu ma pot transforma in fabrica de jucarii, dar e bine sa invatam copilul ca isi poate fi fabrica singur jucarii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui miri2007

)
Se zice ca o jucarie cu cat este mai simpla cu atat stimuleaza mai mult un copil. Mi-a zis-o o prietena neuro-psihiatru de copii. Am privit-o suspect la inceut...dar in cateva luni am inteles-o.


Ihim. Cuburi simple, din lemn sau din plastic, fara a avea cifre sau litere pe ele, insa...ai mei 'vedeau' si ca pot face barci, trenuri, roboti cu ele, pe cand eu mare diferenta intre o constructie sau alta nu observam! Impreuna, se stimuleaza extraordinar! Cel mai educativ ingredient pentru ca un joc sa capete sens e un partener de joaca pe masura ( ideal, cat mai aproape de varsta copilului sau, cel putin, tot un copil - noi, adultii, am cam uitat sa fim copii, ne trebuie transfuzii cu doze din Micul Print din cand in cand! ).



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Puteti da si ex de jucarii educative,sau link,cu recomandari de jucarii pe categorii de varste?



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=6&mode=3&User=cris_09" target="_blank">concurs vara 2011:cr1 si cr2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

La categoria 'ASA NU!' as incadra cu toata inima si la orice ora jucariile din plus, care au culori prostesti: iepuri galbeni, ursuleti albastri si altele din aceeasi serie, singura exceptie fiind aceea cand chiar e musai sa pui in scena o poveste cu un asemenea personaj! De exemplu,una cu www.amazon.de/Elmar-Mini-Bilderbuch-David-McKee/dp/3522434765" target="_blank">Elmar,elefantul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icagyorgy spune:

multumesc pentru sfaturi tuturor si ma bucur ca pot gasi aici un schimb de experienta cu mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Pentru CRIS,

Imi este destul de greu sa pun link-uri aici pentru ca nu prea ma pricep la tehnica si le pun in asa fel incat mereu sunt avertizata de reclama. Asa ca am ales sa nu mai dau curs unor solitari cum e cea formulata de tine, desi din tot sufletul mi-as dori sa pot sa sfaturi mai ales cand acestea sunt solicitate.
Daca ai sa intri pe site-ul care apare la semnatura mea sper sa gasesti ce cauti. In functie de timp, din cand in cand si punctual am sa mai si intru sa le reiau si aici, dar nepunand link mi-ar lau mai mult timp sa le desciu si acum nu mai am timpul disponibil (ne cheama si datoria ...)



Mergi la inceput