Scoli sector 4 / 5 - Berceni, Giurgiului

Scoli sector 4 / 5 - Berceni, Giurgiului | Autor: ellej

Link direct la acest mesaj

De 2 ani ma sucesc si invartesc si nu reusesc sa ma decid la ce scoala sa-l inscriu. Acum chiar e musai sa iau o decizie, pentru ca in toamna anului viitor va merge in clasa I.

Initial ma gadeam serios sa-l inscriu la o scoala in centru, insa perspectiva trezitului cu noaptea-n cap ma descurajeaza, asa ca prefer sa fie mai in zona.

M-am uitat pe site-ul Ministerului Educatiei la admiterea in licee 2010 si am calculat procentul celor care au intrat cu media peste 9 :

- Sc. 114 Principesa Margareta: 23,53%
- Sc. 119 Vasile Voiculescu: 6,80%
- Sc. 103: 7,02 %
- Sc. 129 Elena Farago: 14%
- Sc. 111 George Bacovia: 7,95%
- Sc. 110 George Toparceanu: 13,21%
- Sc. 109 Serban Voda: 13,11%
- Sc. 188: 23,94%

In conditiile astea inclin catre 188 sau 114. Aveti informatii despre vreuna din ele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Eu l-as duce mai in centru. E greu sa muti copilul in clasa a cincea... Din zona Giurgiului ai 323 direct pana la Timpuri noi pentru scoala 97 sau, mai bine, scoala 79.

Dintre cele mentionate, cel putin la concursurile scolare s-au facut remarcati cei de la 114. Referinte bune am si de la o vecina care are nepoata la 114, fiind multumita de nivelul la care se lucreaza (bunicul fetei este fost profesor de mate la Bacovia)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi santem la Sf.Iosif, pe Oltenitei, si este OK.

Nu mi-a placut niciodata 114, desi am vecini care au copii (mai maricei) acolo, mi s-a parut aiurea si zona, lume pestrita

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Multumesc pentru sfaturi! As putea face un efort sa-l duc la 79 (asta doar daca reusesc sa-l inscriu, pentru ca nu suntem arondati).
Din cate stiu 79 nu are after school; dar poate exista un after school privat, care sa-l ia la pranz. In orice caz, luna asta demarez operatiunea scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

noi santem la Sf.Iosif, pe Oltenitei, si este OK.

Nu mi-a placut niciodata 114, desi am vecini care au copii (mai maricei) acolo, mi s-a parut aiurea si zona, lume pestrita

Ingrid si Cristi 8 ani


Eu stau in Giurgiului (la 2 pasi de Ferentari) practic de cand m-am nascut, iar scoala mea de cartier e probabil printre cele mai prost cotate , asa ca sunt blindata; nu ma sperie multe . Dar acum sunt alte vremuri, alte pretentii si vreau sa aleg o scoala cu rezultate bune de la inceput, nu sa-l mut intr-a V-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Alea jacta est : Scoala Centrala.

Multumesc pentru sfaturi; sper sa fi luat decizia cea mai potrivita.

Mergi la inceput