Esti posesiva?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angela2005 spune:

Evident ca i-am spus ce ma deranjeaza ... si nu o data :)
A recunoscut ca este un "cuceritor" ... in acelasi timp, m-a asigurat sa stau linistita ca nu ma inseala el pe mine :)
Si stiu asta, dar ... asta sunt!
PS: Eu nu mi-am " dresat" niciodata copilul ... si ma opresc aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Angela2005

PS: Eu nu mi-am " dresat" niciodata copilul ... si ma opresc aici.


Draga mea,era vorba de parteneri ,nu de copii.

Tzi-am citit drama la alt subiect,imi pare ingrozitor de rau,cuvintele sunt de prisos si oricum nu vor acoperi ceea ce vreau sa transmit!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela2005 spune:

http://www.kudika.ro/comentarii/articol/13873/cum-il-educi-asa-il-ai.html - aici se poate vedea expresia folosita de mine, titlu pe un site ...
Cand am spus ca barbatii si copii trebuie educati - m-am referit la sensul bun ( "dresat" - e de rau, numai animalele sunt dresate), cum educi un copil asa educi si un barbat ( in fond se spune ca barbatul este un copil mai mare :)) - cu tact, cu iubire, cu rabdare, ii arati calea buna, atunci cand consideri ca greseste. Pe copil nu-l lasi sa creasca ca iarba pe camp, cum s-o nimeri, mare sa se faca, il educi ... Tot asa si pe barbat, daca ii dai libertate maxima si nu esti "in garda" , te trezesti peste un timp ca are si amanta, si te intrebi apoi unde ai gresit?
Eu cunosc un caz, prietena cea mai buna i-a "furat" sotul ( acum s-au casatorit) - respectiva o fi gandit ca un zambet, o atingere ...n-are nimic, doar e cea mai buna prietena a ei - iar el , e sotul ei fidel. Si totusi, s-a intamplat ...si nu sunt singurii ..am auzit fel si fel de cazuri si de combinatii ... Daca era un pic atenta la sotul ei poate obs. anumite gesturi ne-la-locul lor si poate, daca intervenea, isi salva casnicia. E parerea mea, nu trebuie sa fiti de acord cu ea, poate gresesc, poate nu, asa gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

am fost posesiva si am pierdut mult. credeam ca daca detin controlul va fi bine, dar nu a fost asa. intr-o relatie trebuie sa fie incredere si mult respect unul fata de celalalt.eu imi pierdusem increderea si de aici am devenit foarte posesiva.

eu nu cred ca pot educa un barbat, daca nu l-a educat mama lui, eu ca sotie nici atat. cei sapte ani ii are de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss3 spune:

Poate nu recunoastem toti, dar posesivitatea exista in fiecare dintre noi, intr-o mai mica sau mai mare masura. Conteaza de unde vine aceasta posesivitate si daca este constructiva sau distructiva. Cea constructiva este din iubire si nu se manifesta ranindu-i pe cei dragi. Cea distructiva este din falsa idee de posesivitate pe care credem ca o avem asupra celor iubiti. Nu posedam pe nimeni si nimic si nimeni nu ne poseda...iar lucrul asta este demonstrat in nenumarate randuri. Mai grav este ca gelozia unora este atat de exagerata incat duce la gesturi extreme si tragedii... Think pink people and share love! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Posesivitatea ascunde de fapt o mare neincredere in sine... vrei sa ai controlul absolut asupra celui de langa tine, de multe ori prin metode coercitive, pentru ca in sinea ta nu crezi ca meriti iubirea sa si te temi ca il/o poti pierde.

Aveti grija sa nu confundati posesivitatea cu iubirea, pentru ca de cele mai multe ori sunt antagonice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

da si nu. dupa conjunctura.

Mergi la inceput