Esti posesiva?

Esti posesiva? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Esti posesiva? www.desprecopii.com/info-id-7547-nm-Posesivitatea-un-dusman-al-fericirii-in-cuplu.htm " target="_blank">Posesivitatea este, la prima vedere, o notiune destul de abstracta pe care nu foarte multe persoane se simt in stare sa si-o asume deschis. Cu toate acestea, cati dintre noi nu au fost macar o data subjugati de posesivitate?

Deci, cum ai defini posesivitatea?



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Am fost, dar mi-a trecut.
Am vazut ca nu poti tine o persoana langa tine doar pt. ca tu asa vrei, ca indiferent cat de mult te stresezi si ingrijorezi, succesul nu e garantat si ca iubire nu inseamna posesivitate, ci libertate.
E mai bine pt. psihicul meu sa nu fiu posesiva.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

In primul rand nu imi place posesivitatea , daca sotul ar fi posesiv cred ca m-as indeparta f tare de el , asa ca incerc sa ofer cat mai multa libertate , fiecare sa aiba spatiul lui in casnicie cred ca este esential pt reusita acesteia.. Daca vreau azi sa ma gandesc "la cai verzi pe pereti " sa o pot face fara sa fiu intrebata da unde ti-i capul?? si viceversa...insa totul cu masura..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELEnNa_12 spune:

Nu pot sa-i dau o definitie posesivitatii insa o traiesc si ea traieste in mine din plin.
Atat eu cat si sotul suntem posesivi. Ne manifestaam ca atare, gelozia e ceva mai ca la ea acasa :))
Insa important este ca totul sa fie intr-o joaca, sa nu se intreaca masura... niciodata nu ne-am certat din cauza asta. Ne spunem adevarul cu zambetul pe buze si tot cu zambetul pe buze recunoastem cand suntem gelosi. :)

cu nazdravan => 21+ , DPN 30.12.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

posesivitatea uf ce rea este, iti intuneca mintea, gandirea si uneori te aduce in pagul disperari, ca sa intelegi ce este trebuie sa ai puterea sa treci prin ea iar apoi peste ea.
am fost posesiva din neincredere dar o data cu ce am inceput sa am incredere posesivitatea a disparut si acum sunt libera sa gandesc ce, cand, cum vreau fara intrebari si diferite scene, la fel si din partea mea fata de sot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenanalbaru spune:

Eu nu sunt posesiva si nici nu-mi place ca cel de langa mine sa fie...
Am incredere in sotul meu si el are incredere in mine si astfel am reusit sa nu lasam posesivitatea sa ne acapareze...Eu cred ca increderea unul in celalalt este cheia succesului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela2005 spune:

Din pacate, sunt ... cateodata arat, cateodata nu ...dar sunt, mi se pare lipsa de respect fata de mine daca sotul meu se uita la alta in timp ce e cu mine; cand nu suntem impreuna, nu ma intereseaza, poate sa se uite cat doreste, asa sunt barbatii, dar cand e cu mine, nu :)
Nu-mi place sa ma simt pe locul 2 ...

Mi-a zis ca sunt geloasa, a recunoscut ca este si el ( desi nu arata, o gestioneaza bine), avem mici discutii, ne amuzam, recunoastem ca suntem la fel ...intr-un final. Nu consider ca sunt exagerata, mi se pare normal sa ma simt respectata, iubita ... atunci cand sunt cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Angela2005

Din pacate, sunt ... cateodata arat, cateodata nu ...dar sunt, mi se pare lipsa de respect fata de mine daca sotul meu se uita la alta in timp ce e cu mine; cand nu suntem impreuna, nu ma intereseaza, poate sa se uite cat doreste, asa sunt barbatii, dar cand e cu mine, nu :)
Nu-mi place sa ma simt pe locul 2 ...

Mi-a zis ca sunt geloasa, a recunoscut ca este si el ( desi nu arata, o gestioneaza bine), avem mici discutii, ne amuzam, recunoastem ca suntem la fel ...intr-un final. Nu consider ca sunt exagerata, mi se pare normal sa ma simt respectata, iubita ... atunci cand sunt cu el.

Si daca esti geloasa (ca despre asta vorbim aici, de fapt) crezi ca te va respecta mai mult? Adica: prin gelozia ta crezi ca ii poti modifica modul de gandire? Sau vei obtine doar o fatada placuta tie iar restul... the hell with it?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela2005 spune:

Comportamentul, da. I-am aratat exemple alte cupluri, cum sunt unul cu celalalt si mi-a dat dreptate. S-a mai schimbat ... Se spune ca barbatii si copii trebuie educati, cum ii educi, asa ii ai :)
Poate gresesc, dar nu puteam sa nu iau atitudine daca mi se parea ca greseste fata de mine :) Eu nu sunt ca el si nu mi se pare corect sa intre in flirt cu cineva in prezenta mea. Poate si eu flirtez ( doar atat, nimic mai mult) dar niciodata in prezenta lui ... nu-i dau motive de gelozie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Angela2005
Se spune ca barbatii si copii trebuie educati, cum ii educi, asa ii ai :)



Eu cred ca educarea barbatului e un pic sinonima cu schimbarea lui si ambele sunt cai sigure ce duc spre pierderea lui!

A"lui" a celui ce vrei sa-l educi,sa-l schimbi!

Una e sa-i spui ce itzi place sau nu-tzi place,si una e sa-l educi sau sa-l schimbi!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Nu educat = schimbat, educat = dresat

Mergi la inceput