Caderea parului

Caderea parului | Autor: diannaalex

Link direct la acest mesaj

Buna ziua am si eu o problema de ceva timp, imi cade parul foarte tare si nu stiu ce sa fac. Voi ati avut probleme de genul? Cu ce le-ati rezolvat? In fiecare zi cand ma pieptan gasesc peria plina de par. Multumesc frumos pentru sfaturi.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

si la mine tocmai s-a incheiat acea perioada, de cadere a parului, care a durat in jur de 2 saptamani, am zis ca raman cheala. toamna si primavara pierdem mai mult par decat normal. la mine a mers revalid pt moment iar a la long... prin alimentatie mai bogata in fructe si legume, mai in primavara, acum nu am fol nimic, s-a remediat de la sine.

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

La mine persista de cateva luni si cade din ce in ce mai mult. O sa incerc si cu revalid. E sampon sau pastile? Multumesc frumos.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

sampon si balsam, is scumpute dar la mine au functionat
mai sunt si de la gerovital plant, mai accesibile
in tinerete mai faceam o masca cu miere, galbenus ou, ulei de masline, vitamina A si ulei de ricin....dar tre sa stai cu ea, dupa sa speli, o gramada de munca, dar e buna
2 linguri miere, 5 ulei masline, 5 ulei ricin, galbenus si 2 linguri vit A

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Intai ar trebui sa vezi care sunt cauzele caderii parului.Caderea parului la femei, poate incepe dupa sarcina si nastere. Unele femei in timpul sarcinii, ca urmare a cresterii numarului de hormoni sexuali feminini (estrogeni), au parul foarte frumos, dar la cateva luni dupa nastere, nivelul de estrogen revine la normal si parul incepe sa cada.

Caderea excesiva a parului poate fi, de asemenea, din cauza tulburari tiroidiene - cum ar fi hiper sau/si hipofunctie.

O alta cauza de pierdere a parului poate fi chimioterapie si radioterapia.

De obicei in tratamentele pentru caderea parului se utilizeaza medicamente care reglementeaza producerea unui hormon responsabil pentru caderea parului. Aceste tratamente au si efecte secundare.

De asemenea,se mai practica aplicarea de stimulente (creme), pe piele, vitamine si minerale, si, sa nu uitam, de asemenea, psihoterapie! Nu s-a demonstrat inca cat de eficace sunt.

Inainte de cadere, parul se subtiaza,astfel, se poate opri acest proces prin consolidarea foliculii de par.

Un alt motiv - este stresul. Emotiile puternice, socul, acestea ar putea duce la pierderea parului,cresterea nivelului de testosteron si adrenalina, ca raspuns la o situatie stresanta.

Remedii : o dieta sanatoasa, fructe si legume proaspete, cereale, leguminoase, vitamine.

Revalid- sampon, Chelstop.

Remedii babesti : maseaza-ti scalpul cu ulei de masline ; fa-ti o masca din galbenus de ou + ulei de masline+cateva picaturi de ulei de ricin ,aplica-l pe par 30 min, inainte de a te spala pe par in mod obisnuit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Multumesc frumos cred ca e din cauza stresului ca traiesc intr-un permanent stres. Tratamente nu fac asa ca aceasta cauza e exclusa. O sa incerc cu revalid sper sa functioneze.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

la mine a functionat foarte bine Revalidul....sampon si masca de par,plus tratament de 3 luni cu capsule Revalid.
si asupra unghiilor a avut rezultate bune cura asta.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Nu ti-a dat pofta de mancare ???? Nu te-ai ingrasat in timpul tratamentului cu Revalid ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari.danciu spune:

Un alt tratament ce da rezultate, se poate face amestecand in cantitati egale:ulei de ricin, ulei de floarea soarelui, ulei de masline, vitamina A uleioasa, toate intr-o sticluta, si cu un tampon de vata se unge parul la radacina. Se lasa vreo ora si se spala parul in apa de ploaie cu sapun de casa si se clateste cu otet."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda2009 spune:

Ma confrunt cu aceeasi problema si vreau sa intreb fetele care au luat revalid daca nu a crescut cumva in exces parul prin alte parti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu folosesct tratamentul asta de la gerovital si vad ca functioneaza. Incep a doua luna, deci sunt undeva la jumatatea tratamentului. Dupa 2 luni se aplica mai rar doar pentru intretinere. Singura problema e ca imi ingrasa parul si mai rau decat se ingrasa el singur. Dar asta e, macar nu mai cade in nestire.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput