Despre curatenie, cu umor

Despre curatenie, cu umor | Autor: Tanti Zavaidoc

Link direct la acest mesaj

Dupa ce am lecturat povestirile astea eroice despre curatenie zilnica, vanatoare de firimituri si holocaustul bacteriilor, singurul nume care imi vine in minte e: Sisif. La ce bun atata zarva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Bai, anca, zau, exista un proverb romanesc, ala cu fudul si destul, il ilustrezi perfect...

Te referi cumva la poezioara aia educativa `nicicand nu-i curat destul/ca sa fiu si eu fudul'?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Pe mine aici ma innebuesc asistentele medicale: se imbraca acasa in uniforma si se suie in autobuz. Intra asa la bolnavi ptr. tratament, apoi pleaca dupa 12 ore printre bolnavi, si cu aceeasi uniforma se suie in autobuz iar si se duc acasa. Iata si sursa epidemiilor! (Sau, ma rog, una fff probabila si reala).

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


La fel de bine ar trebui sa te enervezi pe fiecare om care isi visiteaza vreo ruda sau vreun prieten in spital si care la plecare nu-si schimba hainele, ba mai si urca in autobuz, metrou etc. Macar de asistente poti sa te feresti ca sunt usor de identificat, stai la 2 metri de ele si gata, pe cand cu cei care poarta haine de strada, dar tocmai si-au vizitat un prieten cu C-Diff, ce faci?
La fel de enervante sunt si asistentele care nu isi schimba uniforma cand ies dintr-un salon si intra in altul. Cred ca stii ca o asistenta care intra la tine in salon intra in contact si cu alti bolnavi, care sufera de boli diferite de ale tale, nu?
Sau voluntarii care viziteaza bolnavii - stiai ca nici ei nu isi schimba hainele dupa ce ies din saloane? Si nici medicii n-o fac, nici dieteticienii, fizioteraputii etc? Intra la pacienti, dau mana cu ei, respira acelasi aer, si apoi sunt lasati sa umble nestanjeniti in libertate...



faci o confuzie. Sunt diferite tipuri de spitale. In sectiile copiilor cu leucemie faza critica, sau cu probleme de imunitate, sau acolo unde se pregatesc de transplant de celule stem de ex./sau de maduva, acolo am asteptari sa fie mai multa precautie.

Desiree, cred ca precautia ridicata este doar la cazurile in forma grava, la terapie intensiva. Voi nu mai sunteti internati acolo, voi sunteti deja vindecati, si pt ca aveti numai investigatii si analize care le fac si oamenii car enu au avut acest diagnostic, probabil nu ajungeti pe sectia/etajul/zona critica sa zicem.
In plus, iti aduc aminte ca Canada este o tara mai curata si cu sanse mai mici de imbolnaviri (si datorita igienii, lipsei de rahatilor de caiine de peste tot, gunoaiele nu colcaie ca in Ro, in plus temp.permanent scazute omoara toti germenii - de aici e relaxarea cadrelor medicale).

Si eu cred ca igienizarea exagerata duce la scaderea imunitatii - iar clorul/parfumurile/chimicalele la alergii(acolo unde exista teren).

Epidemiile de boli agresive presupune contact om bolnav-om sanatos. Nu cred ca o haina infestata poate fi sursa de imbolnavire pt tot orasul - in situatia asta cei care isi cumpara haine second-hand ar trebui sa fie din spital in spital(un exemplu). Mult mai grav e contactul cu miinile - pt tushim si ducem la gura, etc. Mult mai contaminatori is banii...ca circula...si nimeni nu ii spala (poate unii mafioti).




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2" target="_blank">Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!



Cleo, nu vorbeam de noi, vorbeam in general. Cand noi eram in spital cu imunitate mai mica de 0,5 eram singure in salon si oricine intra obligatoriu isi punea un halat de unica folosinta si manusi si masca (manusi si masti sunt langa usa fiecarei camere). Toate astea ca sa o protejeze pe Victoria.
Eu vobeam de asistentele care lucreaza cu bolnavi cu boli infectioase (vezi epidemia de SARS din Toronto de acum 8 ani). Imi e aproape imposibil sa cred ca asistentele imbracate in aceleasi uniforme, plecand din spital si folosind trasportul in comun nu a u avut o contributie la raspandirea epidemiei. Si Donia, daca-ti amintesti, era interzisa intrarea in spitalele din Toronto a vizitatorilor.

Spuneai, Cleo, de temperaturi constant scazute. Te inseli, draga mea; aici vara e foarte, foarte cald, umiditatea e foarte crescuta, e mediu ideal pentru virusi si bacterii. Aici in spitale au nu-stiu-ce solutii de dezinfectare care nu contin clor. Desigur, contin alte chimicale, nu stiu ce fel, dar nu simti miros de clor pe nicaieri.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Pe mine aici ma innebuesc asistentele medicale: se imbraca acasa in uniforma si se suie in autobuz. Intra asa la bolnavi ptr. tratament, apoi pleaca dupa 12 ore printre bolnavi, si cu aceeasi uniforma se suie in autobuz iar si se duc acasa. Iata si sursa epidemiilor! (Sau, ma rog, una fff probabila si reala).

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


La fel de bine ar trebui sa te enervezi pe fiecare om care isi visiteaza vreo ruda sau vreun prieten in spital si care la plecare nu-si schimba hainele, ba mai si urca in autobuz, metrou etc. Macar de asistente poti sa te feresti ca sunt usor de identificat, stai la 2 metri de ele si gata, pe cand cu cei care poarta haine de strada, dar tocmai si-au vizitat un prieten cu C-Diff, ce faci?
La fel de enervante sunt si asistentele care nu isi schimba uniforma cand ies dintr-un salon si intra in altul. Cred ca stii ca o asistenta care intra la tine in salon intra in contact si cu alti bolnavi, care sufera de boli diferite de ale tale, nu?
Sau voluntarii care viziteaza bolnavii - stiai ca nici ei nu isi schimba hainele dupa ce ies din saloane? Si nici medicii n-o fac, nici dieteticienii, fizioteraputii etc? Intra la pacienti, dau mana cu ei, respira acelasi aer, si apoi sunt lasati sa umble nestanjeniti in libertate...



Tu ai urcat vreodata intr-un autobuz in Toronto la ora de varf?

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Tanti Zavaidoc: Te referi cumva la poezioara aia educativa `nicicand nu-i curat destul/ca sa fiu si eu fudul'?


Tare ca intodeauna. Priceless.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Huh, cum sa iasa mai cu hainele de spital pe ele afara...in autobus??? Mi se pare aiurea de tot, mai ales pentru Canada.

Aici hainele de spital le iei NUMAI de la spital, ta imbraci acolo(lasi pe tine doar maieul si chilotii, iti schimbi sosetele si incaltarile(avem vestiare si fiecare avem dulapul sau). Cand pleci iti lasi hainele intr-o incapere speciala unde se aduna hainele folosite. Se spala intr-un singur oras toate hainele, printr-un procedeu special. Toate hainele spitalicesti din tara se aduna acolo. Exclus sa vezi pe cineva cu haine de spital umbland prin oras.

Una e sa fii vizitator si alta sa muncesti direct cu pacientii, la diferite proceduri, tratamente, etc.

Nici aici nu se dezinfecteaza cu clor. Nu miroase a nimic in spital.

edit. nu e numai ca se duc bacterii din spital afara dar si vice-versa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mihaela, si aici au vestiare si uniforme puse la dispozitie de spital, doar ca nimeni nu le poarta... a, ba da! Femeile de servici.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Mihaela, si aici au vestiare si uniforme puse la dispozitie de spital, doar ca nimeni nu le poarta... a, ba da! Femeile de servici.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Foarte ciudat. Nu exista reglementari in acest sens? Aici ti se spune clar cand ti se face "prelucrarea" la angajare ca uniformele de spital nu se scot din spital sub nicio forma. Semnezi pentru asta, la fel cum semnezi pentru sekretess(sa nu divulgi in discutii date personale ale pacientilor la care ai acces).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

In spitale exista niste solutii dezinfectante care omoara atat bacteriile cat si virusii (inclusiv HIV) eu propun sa luam asistentele si sa le spalam bine in solutia asta atat la sosire cat si la plecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Eu propun sa instituim anual premiul 'Mary Moppins' pentru cea mai inversunata luptatoare contra germenilor, microbilor, virusurilor, bacteriilor si spurcaciunilor cu care luam contact in general.

Trimiteti pe adresa mea 50 de euro, dolari sau lire sterline, impreuna cu un plic autoadresat si cu un scurt eseu in care sa povestiti cum va curatati casa, de cate ori pe zi, in ce ordine si cu ce instrumente si substante.
Marele premiu- un capac ignifug de WC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

In spitale exista niste solutii dezinfectante care omoara atat bacteriile cat si virusii (inclusiv HIV) eu propun sa luam asistentele si sa le spalam bine in solutia asta atat la sosire cat si la plecare.


Hai sa nu o dam in sarcasm, ca zau ca nu e cazul...

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput