Vitamine

Vitamine | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

sa ne spuna doctorii care sunt vitaminele zilnice recomandate si dozele(eventual pe categ de varsta).

am 40 de ani si eu iau zilnic (la recomandarea med. de fam.):
Ca, Mg,Zn
D3 3000 iu
B complex

cateodata Omega 3 si ceva pt articulatii, oase...



michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu cred ca e cam greu de recomandat la modul general cantitatea de vitamine si minerale pe care e bine sa le ia cineva, sub forma pilulelor.
Intr-o alimentatie diversificata se regasesc multe dintre acestea, asa incat doar in urma unor analize medicale se pot afla carentele de vit si minerale ale cuiva, asa incat sa i se prescrie suplimente.
Tu ai facut ceva analize inainte de a ti se recomanda pastilele acelea?

p.s. Acum, la sarcina, mi se recomanda Ca, Mg si complex de B-uri, pentru ca e logica suplimentarea pentru organism, dar sa iei mereu vitamine, pe langa alimentatie diversificata, fara a face analize si a depista carente, mie mi se pare prea mult...



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

da,am facut analize.
deficientza de D3 mi-a descoperit-o in urma analizelor(repetate de 2x)...si am fost surprinsa ca doar traiesc intr-o zona f calduroasa si zilnic ies afara.
De Calciu mi-a zis in urma cu citiva ani ca toate femeile treb sa ia si mai ales dupa 40 de ani.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Michelle, Ca, Mg, Zn...nu sunt vitamine. Sunt metale ai caror ioni ajuta in organism la diverse procese. Unele au rol in sistemul nervos, altele in sistemul muscular si osos, etc.

Nu ai de ce sa iei calciu suplimentar decat daca ai carente de calciu. Vitamina D3 se gaseste in alimentatie, mai putin e adevarat. Mai mult e prin influenta razelor UV asupra pielii. Chiar daca stai in zona insorita, trebuie sa te expui razelor UV ca organizmul sa produca vit. D3.

Nu trebuie sa iei vitamine la nicio varsta daca nu ai afectiuni care sa impiedice absorbtia lor. Si eu am 40 de ani, sotul 45 si nu luam absolut nicio vitamina si suntem sanatosi. Mi-am facut de curand analizele si nu am avut lipsa de electroliti sau alte elemente, toate au fost in parametri.

Nu sunt medic, e adevarat. Asa ca nu iti recomand nimic, doar iti spun ce stiu eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michell,pentru ca subiectul asta e creat datorita celuilalt

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167833&whichpage=3

spun si aici ce am spus si acolo!

De fapt nu mai spun nimic ca a spus Mihaela,mult mai bine si mai concis!

Eu zic sa discutzi cu medicul de familie,poate ea nu a intzeles ca tu iei zilnic 365 zile din 365!

Sa aduci un aport organismului,e ok,nu se ia insa incontinuu!

Sa vedem poate intra cineva in domeniu si ne spune cum e cu tablelete astea luate zilnic1

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

mie mi-a recomandat medicul, doi medici de fapt, sa iau cate 10-12 zile pe luna magneziu si B-urile toate. am gasit la farmacie o combinatie de magneziu, B1, B6, B12, calciu si acid folic. totul intr-o singura capsula. timp de 4- 5- chiar 6 luni. nu mai mult de 6 luni pe an. dar eu sunt si sub alt tratament si de aceea mi-au fost recomandate.

de doi ani medicul de familie a dat si copiilor magneziu si calciu, cate 10-12 zile, timp de trei luni pe iarna.
sotul ia de ani de zile acid folic si magneziu, uneori si fier. tot din motive medicale si recomandat de medic. dar tot asa, cate 10 zile pe luna, timp de 6-8 luni pe an.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

luna asta ma voi duce la consultatia anuala si o sa aduc si asta in discutie.
din cate imi amintesc mi-a spus sa le iau mereu, si asta la mine nu inseamna 10 zile sau 3 luni...

o sa revin cu amanunte.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu am mai avut rabdare si am sunat doctora.
i-am repetat vitaminele cu concentratia care le iau si mi-a confirmat ca treb sa le iau zilnic si Calciu, D3...si B-uri.

imi spunea ca pe zi ne treb Calciu 1200mg/zi(din alimentatie + suplimenti).




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Apropo de asta cu zilnic . mi-am amintit de o amica a carei fetita a luat zilnic de la 1 an la 5 ani vitamine!
Traiesc in USA!
Avea niste multivitamine(ceva Ca + nu mai retin exact) + fier + D3 ...

Si explicatia primita de la medic fusese : ca asta e necesarul zilnic de vitamine al unui copil..si ce-si ia din alimentatie e extra!

Dupa 5 ani au schimbat medicul! Si mamica si-a mai schimbat optica!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligia13

Apropo de asta cu zilnic . mi-am amintit de o amica a carei fetita a luat zilnic de la 1 an la 5 ani vitamine!
Traiesc in USA!
Avea niste multivitamine(ceva Ca + nu mai retin exact) + fier + D3 ...

Si explicatia primita de la medic fusese : ca asta e necesarul zilnic de vitamine al unui copil..si ce-si ia din alimentatie e extra!

Dupa 5 ani au schimbat medicul! Si mamica si-a mai schimbat optica!




Eu si Raducu (22.04.2005)


la baiat nu mi-a spus sa-i dau multivitamine zilnic, decat daca are perioade cand nu maninca.

dar pt mine, tin minte ca si dr care am avut-o in urma cu citiva ani mi-a zis sa nu renuntz la Calciu zilnic...

poate ca uneori se exagereaza ca lumea ia multe vitamine si tot felul de suplimenti...dar cand doctorii iti spun sa iei ca ai nevoie...atunci ai de ales daca ai incredere sau nu in dr. respectivi.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

In ritmul asta, ajungem curand sa ne luam doar pumnul de vitamine si minerale si sa renuntam incet-incet la orice fel de aliment, ca si-asa e penurie si se anunta criza mondiala cu resursele de hrana pentru 7 miliarde.Ma intreb daca si cei care produc si finanteaza industria asta farmaceutica iau suplimente zilnic, fara sa aiba intr-adevar nevoie.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput