Dovlecimea e in sarbatoare - are deja 2 ani! *17*

Dovlecimea e in sarbatoare - are deja 2 ani! *17* | Autor: Dovlecimia

Link direct la acest mesaj



Dovleceii de septembrie-ocrombrie 2009 au crescut,s-au transformat din bebelusi in copilasi zglobii,se joaca ,mananca si canta,intr-un cuvant: CRESC.
Dupa o odisee de 233 de capitole in care s-a vorbit despre orice,s-a pregatit terenul pentru nastere,pentru inceperea unei vieti noi -de mamica,a urmat un an frumos,plin de impliniri,cu bune si cu rele,cu incercari,intalniri ,alaptare,schimb de retete si petreceri virtuale,desfasurat pe 204 capitole,pline de suflet ,de zambete ,de chiote de copil.

Dovlecei din toata lumea,va asteptam ,lista e deschisa!


Cuprins:

Capitolul 1-- Dovlecei pasesc in cel de-al doilea an de viata!,
Capitolul 2--Timpul trece mai usor cand scriem impreuna!,
Capitolul 3 -- Au venit si primii fulgi de nea pentru unii dovlecei!,
Capitolul 4 --Iata ca a venit in bostanarie si Mos Nicolae,
Capitolul 5 -- Dovleceii cumintei au primit multe daruri de la Mos Craciun. Il asteptam si la anul.,
Capitolul 6 -- Am aflat ca Lali va fi din nou mamica. Felicitari,
Capitolul 7 -- Ne pregatim de aniversarea Ioanei ,
Capitolul 8-- La multi ani Ioana! Bun venit pe lume Marco!,
Capitolul 9-- Bun venit Daniella
Capitolul 10--Vine, vine primavara...
Capitolul 11-- Dovleceii miros primii ghiocei
Capitolul 12--A trecut si Pastele
Capitolul 13--Noi nu am avut ghinion in capitolul asta!
Capitolul 14--Nela va fi din nou mamica Felicitari!!
Capitolul 15-- Bun venit pe lume Teodora!
Capitolul 16-- La multi ani dovlecei !!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Rugaciune pentru copilasii de pretutindeni

Inger, ingerasul meu
Ce mi te-a dat Dumnezeu
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare
Eu sunt slab, tu fa-ma tare
Si-n tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma pazeste.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dovleceii si mamicile lor
Dovlecei de august

20 august – Stefan de Raluca_u (DN 13.06.1981) + surioara Adina Andreea (12.11.2006)
29 august – Ebru "Ursulica" Fatima de selen80 (DN 24.10.1980)
31 august- Amalia Maria de crocodana(DN:30.03.1979)

Dovlecei de septembrie

01 septembrie – Theodora Ioana de doris_79 (16.04.1979) + fratior Andrei Gabriel(23.07.2003)
03 septembrie - Alex si Razvan de Kiki_cri(21.02.1982)
08 septembrie – Maria de Roxxy80 (DN 01.08.1980) + fratior Matei(29.11.2007)
12 septembrie - Darius Alexandru de daciana.ilie (DN:09.09.1971)
13 septembrie – Stefania "luta"Gabriela de iuliapapusa (DN 04.02.1988)
14 septembrie – Carol Ioan de Ioanna81 (DN 31.01.1981)
16 septembrie – Ioana Maria Alexandra de Danuta1979 (DN 02.11.1979)
17 semptembrie – Sophie Amelie de andraiulia (DN 10.07.1987)
19 septembrie- Ana Banana si mai nou "Macaroana"de NelaM(DN:18.09.1976)
22 septembrie – Alexandru "Praslea"Aurelian de crissbebe (DN 25.12.1983)
23 septembrie - Bogdan de pietricel si surioara Carmen (23.06.2002)

Dovlecei de octombrie
01 octombrie – Paul"ica fara frica" Iulian de Lali_mete (DN 13.08.1986)
02 octombrie – Loris "L" Stefan de Kemsy (Gianina Monalisa ) (DN 21.11.1980)
04 octombrie – Rares Costin de x_ggg ( Catalina) (DN 14.02.1982)
14 octombrie – Mihai Dragos de laura78nico (DN 30.10.1978) + surioara Ramona Cristiana (20.03.2007)
16 octombrie – Rares Andrei de monikus (DN 25.06.1983)
18 octombrie - Mihai Gabriel de Madyrizi(21.septembrie.1978) si fratior Alex Costin(8.02.2003) -scolar cu gargauni in cap
21 octombrie – Mattia Gabriel de danangie (DN 08.02.1977) si fratiori Alessio Michele (07.06.2008) si Marco Andrei


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Sarbatoritii anului
Ianuarie

31.01.1981--Ioanna81


Februarie

04.02.1988-- Iuliapapusa
08.02.1977--Danangie
08.02.2003--Alex Costin de Madyrizi
14.02.1982--X_ggg
21.02.1982--kiki_cri

Martie

20.03.2007-- Ramona cristina de Laura78nico
30.03.1979--Crocodana

Aprilie

16.04.1979--Doris_79

Mai

Iunie

07.06.2008-- Alessio Michele de Danangie
13.06.1981--Raluca_U
23.06.2002--Carmen de Pietricel
25.06.1983--Monikus

Iulie

10.07.1987--Andraiulia
23.07.2003--Andrei Gabriel de Doris_79

August

01.08.1980--Roxxy80
13.08.1986--Lali_mete

Septembrie

09.09.1971--Daciana_ilie
18.09.1976--NelaM
21.09.1978--Madyrizi

Octombrie

24.10.1980--Selen
30.10.1978--Laura78Nico

Noiembrie

02.11.1979--Danutza1979
12.11.2006--Adina Andreea de Raluca_U
21.11.1980--Kemsy
29.11.2007-- Matei de Roxxy80

Decembrie

25.12.1986-- Crissbebe
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
mail comun : dovleceinoi2009@yahoo.com
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Formula magica de ascuns linkul : [ url =" linkul catre pagina dorita " ] denumire dorita [ / u rl ] fara spatii.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cum se schimba capitolul

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi capitolul curent la prima pagina, la primul mesaj, cel cu linkurile la capitolele vechi
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza raspuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou', buton care e jos in stanga paginii
5. Din fereastra de Edit deschisa copiezi titlul capitolului in noul subiect, schimbandu-i numarul astfel incat sa fie in ordine
6. Dai ctrl+A (select all) la body-ul mesajului, apoi ctrl+C (copy) si ctrl+V (paste) in fereastra cu capitol nou.
7. Dai 'Creeaza subiect nou'
8. Copiezi linkul noului capitol pe care il gasesti sus in bara de Address
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam). Asta este practic invitatia catre noul capitol, incluzand linkul acestuia.
10. Te loghezi inapoi cu userul tau si gata !!! Capitolul nou este facut.

Pentru a modifica ceva in prima pagina (de exemplu adaugarea unor noi fete), cu Edit mesaj se adauga in listuta datele noi in exact acelasi format ca la celelate fete.
_____________________________________________________________________

Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.

Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~








Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

wow... capitol nou! sa fie intr-un ceas bun

noi aseara am fost la Antipa de unde am plecat dezumflati rau de tot. n-am inteles in ce au investit 13 milioane de euro. vorba lui Razvan: in var si windows 7. pe bune! nu este absolut nimic spectaculos in ceea ce au facut. sunt aceleasi exponate, asezate intr-o oarecare logica, in aceleasi stil de diorame. biletul ti-l procuri de la un aparat de bilete. foarte civilizat pana aici... numai ca dracovenia nu da rest asa ca iesi matale din rand si te duci sa schimbi la recptie. grupurile sanitare sunt arhi-insuficiente pentru tot poporul care misuna pe-acolo. e o caldura de mori inauntru si nu ai garderoba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neatzaa!!!

,ceai,suc,ceva,vreti?
Sa aveti o saptamana frumoasa !

Pentru Raisa
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna fetele!

Sunt in pauza de masa, asa ca va salut cu drag, si va multumesc din suflet pentru urari.

Noi suntem bine, am reinceput gradi si totodata le dau catina cu miere de albine pentru imunizare. Cine mai vrea sa incerce recomand cu caldura. POate asa nu mai racim si noi asa des.

Va pupic sinumai bine.

Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura78nico

Buna fetele!

Sunt in pauza de masa, asa ca va salut cu drag, si va multumesc din suflet pentru urari.

Noi suntem bine, am reinceput gradi si totodata le dau catina cu miere de albine pentru imunizare. Cine mai vrea sa incerce recomand cu caldura. POate asa nu mai racim si noi asa des.

Va pupic sinumai bine.

Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007



Apropo de miere cu catina, am facut si eu macerat. si azi a fost prima zi de servire. Carol nu serveste catina, doar mierea... care e buuuuuuuuna DAR este si energizanta!!! Concluzia: ce era fii-miu ruda cu Usain Bolt... azi dimineata a descoperit ca poate sa se autodepaseasca! vai mie... de maine nu ii mai dau. daca stau sa ma gandesc nici macar nu are nevoie de imunizare, ca nu a racit serios niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Buna!

Si ai mei au luat anul trecut catina cu miere vreo 3 luni la rand, insa nu s-a vazut nimic in afara de cresterea poftei de mancare si a energiei (de care oricum nu ducem lipsa ).

Fetelor, i-ati dus pana acum la teatru? Vreau sa incep sa merg cu Maria la Tandarica. Pe Matei il ducem de la 2 anisori dar el mereu a fost mai cumintel fata de Maria. Maria este innebunita dupa Punguta cu 2 bani dar vad ca nu apare inca in programul teatrului. Matei a vazut spectacolul asta de 2 ori anul acesta. Sper sa se mai joace.
De abia astept sa o duc. Sper sa-i placa si ei la teatru ca asa am petrece toti 4 sambata la pranz.
Am emotii pentru ca maine il duc pe Matei la prima lectie de karate. Sper sa-i placa. Nu ma intereseaza performanta ci doar sa faca miscare. Ar face 2 seri pe saptamana. L-am inscris si la gradi la dansuri moderne si e foarte incantat. Nu stiu cum sa-i mai ocup serile de iarna ca sa nu se plictiseasca. in plus, vreau sa faca miscare.

Monikus, Maria mea avea, pana acum o luna, f f putine cuvinte in vocabular. Intr-o luna de zile a invatat sa vorbeasca in propozitii simple, dar deocamdata intelegem doar noi. De 2 zile i-am schimbat laptele praf. M-am gandit sa incercam si Aptamil ca poate s-a saturat fata de Nestle . Am vazut ca bea mai putin si aseara o intreb: nu-ti place laptele asta? Si ea raspunde: nu ate aia (nu laptele ala), Mia vau atu ate (Maria vrea alt lapte). Am ramas paf. E prima propozitie asa lunga. Imi venea sa alerg in momentul ala sa-i cumpar al lapte.

Si inca ceva: doarme toata noaptea [bip][bip][bip].


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Rox, eu nu l-am dus inca la teatru desi as fi vrut. Sunt aproape convinsa ca nu ar ar sta locului mai mult de 5 minute legate asa ca eu mai astept pana mai creste un pic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

S-ar putea sa te surprinda la teatru. E atat de fascinanta atmosfera aceea incat ii prinde. La inceput nu rezista o ora aproape niciun copilas, dar pe urma se obisnuiesc. Oricum toti vorbesc, parintii povestesc, deci nu e liniste absoluta.


Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

Rox, eu nu l-am dus inca la teatru desi as fi vrut. Sunt aproape convinsa ca nu ar ar sta locului mai mult de 5 minute legate asa ca eu mai astept pana mai creste un pic.



Sa o ajutam pe Raisa
******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbβtii




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy80

S-ar putea sa te surprinda la teatru. E atat de fascinanta atmosfera aceea incat ii prinde. La inceput nu rezista o ora aproape niciun copilas, dar pe urma se obisnuiesc. Oricum toti vorbesc, parintii povestesc, deci nu e liniste absoluta.


Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

Rox, eu nu l-am dus inca la teatru desi as fi vrut. Sunt aproape convinsa ca nu ar ar sta locului mai mult de 5 minute legate asa ca eu mai astept pana mai creste un pic.






Roxana, mami de Matei (29.11.2007) si de Maria (08.09.2009)









imi faci curaj sa incerc. uite ca o sa ma uit sa vad ce piese se joaca la Tandarica si poate ne incumetam si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna fetele!

La noi numai Ramona a fost la teatru si cu gradi si cu bunicii. Ea a fost tare incantata. Sincer nu stiu cum ar reactiona Mihai, dar cred ca o sa incerc si eu.

In alta ordine de idei si eu vreau sa o dau pe ramona la dansuri, dar din pacate nu am gasit ceva aproape de casa( noi stam in baneasa).Poate stiti voi?

Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Hello,

Laura la multi ani din nou iti urez si aici pt ca in ziua cu pricina nu am mai reusit sa intru si aici. Oricum mi-a prins tare bine discutia cu tine. Si a fost mai lunga.... asa cum iti doreai tu.

Referitor la teatru.... pai Rares vizioneaza teatru la cresa. In fiecare luna platesc cate 6 ron ca sa vina teatrul de papusi la ei la cresa. Pana acum a vizionat Scufita rosie. Maine ar trebui sa mai fie o piesa dar nu stiu care. Din ce mi-au povestit ingrijitoarele nu a vrut sa stea locului o clipa. Vroia la papusi. Oricum a fost numai un zambet pe intreaga durata a spectacolului. La teatru in adevaratul sens al cuvantului nu o sa il duc decat dupa 3-4 ani cand incepe sa inteleaga ca trebuie sa stea cuminte pe scaun. Deocamdata nu il pot tine pe scaun nici cand mananca asa ca... ramane o optiune pe viitor.

In sfarsit mi-au adus si mie calculator, care merge totusi ca o rasnita dar asta e. Bine ca imi pot face treaba pe el.

Rares e tot racit din pacate. Ieri a stat acasa dar azi l-am dus la cresa pt ca nu are febra, nu e molatec, numai tuseste. De fapt, tuseste e un fel de-a zice. Incepe sa tuseasca, se sperie de sunetul scos si se abtine. In consecinta nu cred ca eliminam prea curand secretiile alea urate din gat cu toate ca bag in el Humex la greu. In fine. Din pacate eu sunt tot mai obosita pt ca Rares nu vrea sa doarma bine si uite asa o sa ajung un zombie. Deja nu imi mai pot acoperi cearcanele cu nimic. Speram sa se mai indrepte lucrurile in viitor.

Va doresc o zi buna si o saptamana si mai buna tuturor. Pupici.

Mergi la inceput