Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (17)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (17) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj







BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


16,15,14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1




Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc (DPN 10.02.2012)
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
20.07 - Hanna de goldstück (DPN 16.04.2012)
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
28.07 - Vlad de ludmila_p85
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Bianca Maria de michelle1981
05.08 - Tudor Constantin de baby78
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de Laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena (DPN 03.01.2012)
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse



Link-uri utile:
Remedii homeopate
www.homeopatie-soescu.ro/tuse.html" target="_blank">Remedii homeopate - TUSE
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank">Curbele active ale greutatii si inaltimii
Grafice lunare de introducere a alimentelor in functie de varsta
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii NOIEMBRIE

Antonia-Gabriela (bamboletta) - 1 nov
Vlad-Mihail (anca_vlad) - 5 nov
princess - 11 nov
tina_80 - 21 nov
Razvan (ciristina_serban) - 23 nov
crispro - 25 nov

-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Salut!

Multumim de capitol!

Acum am culcat puisorul. Am avut o noapte faina, copilul nu s-a clintit pana la 6 dimineata deloc!!! Eu m-am trezit de un milion de ori, sa vad ce are. Era bine! Dar ma doare gatul, de la ceafa, pana la mijlocul spatelui, probabil am dormit sucit. Si stau acum cu capul intr-o parte.

Am fost un pic in oras, sa iau mancare, am trecut pe la soacra prin piata, s-a jucat cu V. Cand a fost de mers, numa nu vroia sa il puna pe V in carucior. Il tot intreba "vrei in carucior", copilul zice "nu" (adica nu zice chiar cuvantul nu, ci mai mult un sunet "nnn", asa, rastit). No, soacra tot "ioi, ca nu vrea, lasa ca il mai aduc in brate pana la coltul strazii". Eu impingeam carutul, de care erau atasate 4 pungi de cumparaturi. Ii zic iar sa il pun pe V in carucior, ca asa tb sa stea, ca mergem acasa. Da sa il puna, copilul maraie.Soacra repede "ioi, dragul de el, ca plange, lasa ca il aduc in brate pana la masina" - masina mea era la 500 m distanta, sau mai mult, ea era cu marfa in piata. Si ii spun "nu", punem copilul in carucior. Iar da sa il puna, copilul incepe sa planga. Ii spun lui V "mergem in carucior, va trebui sa stai aici, ca mergem acasa, la tata". Soacra il tragea pe copil in sus, sa il ia din carucior ca plange, eu trageam in jos, sa il lase, ca ii trece. de cateva ori tot am tras de copil, pana l-a lasat ea. I-am dat copilului para la mana, i-am explicat ca mergem in carucior, pt ca mergem acasa, si gata. S-a oprit copilul. Ca nu e plangacios V, doar un pic maraie, dar se opreste rapid. No bine, soacra era deja panicata, vai, Doamne, ca a plans copilul, ca i se rupe sufletul. Ea era in stare sa bata tot Zalaul cu copilul in brate, sa lase marfa acolo in piata, ca sa nu maraie V. Ca nu pot zice ca a plans (asa, o smiorcaiala de maxim 1 minut jumate, maxim!!!). Ioi, ce m-am enervat!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Histamina - ce ma bucur pt rezultatele bune!!

cris2010 - nici eu nu am vazut-o pe frumoasa Natali

Referitor la dieta raw-vegan, nici eu nu as putea-o adopta 100%, dar as putea imprumuta cateva idei de acolo.

Sa va zic ce a facut mandra mea: nu a vrut sa manance, tot intorcea capul imi dadea peste lgta (pilaf cu legume si piept de pui), si nici nu am scos "arma secreta", borsul. Am dat-o jos din scaun si m-am dus la bucatarie. La un moment dat liniste. Ma duc sa vad ce face de e asa cuminte, cand colo, ea se suise in patut (!!!) - nu am dat jos nicio laterala de la patut! S-a suit pe o noptiera de langa patut si de acolo cred ca s-a aruncat in patut.
Acum doarme, asa flamanda


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ludmila_p85 spune:

Ehhh Crispro te inteleg perfect!!. Asa e, afectiune de bunica! si la mine e aceiasi situatie,dar trecem cu brio,ca multe ar mai vrea soacra! Pina la urma e copilul tau asa ca ai procedat corect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:


Histamina - ma bucur pt rezultatele bune!! Ne poti detalia ce inseamna aceasta analiza , caci eu nu am auzit de ea

Cristina te felicit pentru rabdarea pe care o ai cu soacra ta. Eu as fi luat copilul din bratele ei si il puneam in carucior fara comentarii.....Trebuie sa inteleaga ca nu ii face nici un bine lui V ba din contra..il rasfata si tu ai de tras cu el....Si in primul rand eu consider ca bunicile trebuie sa respecte reguluile mamelor caci ele cresc copii cum considera mai bine. Eu nu vreau sa am un copil mamos (cu toate ca uneori imi doresc sa il vad ca vrea la mine...sau sa ma dragaleasca...sau sa planga dupa mine....Niciodata nu s-a intamplat)...mai ales ca sunt baieti si trebuie sa fie descurcareti nu sa ceara ajutorul mamei sau al bunicilor de cate ori da de greu...Poate par dura dar ma gandesc doar la binele copilului mai ales ca traim intr-o lume plina de rautati

Iuliana mami fericita de minune Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

soacra mea nici macar nu il cunoaste pe strumf.
ei, va spun eu,fetele de la Odiseea mea stiu povestea, bat orice telenovela!
daca imi public povestea, mai ca ma vedeti pe Acasa TV.
pe scurt, socrul meu, la divort i-a lasat casa soacrei mele, pt a-l creste pe sotul meu,recunoscand ca el a inselat-o,desi soacra-mea nascuse in timpul divortului un copil, o fata a altuia, recunoscuta de un al treilea(nu lesinati,ca la a doua cumnata e si un al cincelea).
sotul e crescut pana la divort de socru, dar instanta da copilul mamei, mai ales in 80.
bun.sot dat la camin, venit si sora nr 2,crescut cu intermitente de bunica, 3 intr-o garsoniera, soacra singura in 3 camere.
sot crescut mare, cumparat garsoniera bunicii,pe numele bunicii,apoi plecat in SUA, pentru c aii murise prima sotie si era f debusolat.intre timp bunica a murit,soacra facut succesiunea pe numele ei.
pe scurt, in 2009 soacra ne-a evacuat din casa,ca nu faci acte cu mama ca ii dai 30000 de euro!(cautati vaia la judecatoria sector 1)
viata bate filmul!
a mea telenovela!
deci soacra si cumnate habar nu au ca au un nepot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

soacra mea nici macar nu il cunoaste pe strumf.
ei, va spun eu,fetele de la Odiseea mea stiu povestea, bat orice telenovela!
daca imi public povestea, mai ca ma vedeti pe Acasa TV.
pe scurt, socrul meu, la divort i-a lasat casa soacrei mele, pt a-l creste pe sotul meu,recunoscand ca el a inselat-o,desi soacra-mea nascuse in timpul divortului un copil, o fata a altuia, recunoscuta de un al treilea(nu lesinati,ca la a doua cumnata e si un al cincelea).
sotul e crescut pana la divort de socru, dar instanta da copilul mamei, mai ales in 80.
bun.sot dat la camin, venit si sora nr 2,crescut cu intermitente de bunica, 3 intr-o garsoniera, soacra singura in 3 camere.
sot crescut mare, cumparat garsoniera bunicii,pe numele bunicii,apoi plecat in SUA, pentru c aii murise prima sotie si era f debusolat.intre timp bunica a murit,soacra facut succesiunea pe numele ei.
pe scurt, in 2009 soacra ne-a evacuat din casa,ca nu faci acte cu mama ca ii dai 30000 de euro!(cautati vaia la judecatoria sector 1)
viata bate filmul!
a mea telenovela!
deci soacra si cumnate habar nu au ca au un nepot!


Hostamina..intr-adevar ai o poveste de viata incredibila!
Dar, decat cu asa oameni prin preajma mai bine lipsa!
Parintii tai stau in Bucuresti? Te pot ajuta cu copilul? Am inteles ca ai inceput munca...Cu cine sta cel mic?

Iuliana mami fericita de minune Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

tata in principal, mama, si, rar, o fata cu 30 de lei pe zi,dar in ultima vreme o duc destul de rau financiar.
tata are mult de recuperat.
e incredibil d efrumos sa nu t epui in calea lui Dumnezeu,ca nu stiu cum indreapta EL spre mantuire oamenii.
tata nu a vrut copilul, nici mama.scandaluri,cearta.luna d eluna veneau si imic ereau 5 mil,ca asa scria in contractul d erenta viagera.
stam in aceeasi curte.pana la 6 luni bebe, nu mi-au dat niciun pahar cu apa, apoi, si-au manifestat dorinta sa il cunoasca.
viata m-a invatat s ama bucur de cel mai mic gest de bunavointa.
orgoliul m-a oprit mai intai, apoi am cedat.
e cel mai iubitor bunic din cati am vazut.
schimba pampersi, ii saruta degetutele de la picioruse, il invata un milion de chestii si il iubeste enorm.
sunt bucuorasa ca mi-am calcat orgoliul in picioare,altfel, aceasta frumoasa poveste d eiubire nu ar fi existat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981
Sa va zic ce a facut mandra mea: nu a vrut sa manance, tot intorcea capul imi dadea peste lgta (pilaf cu legume si piept de pui), si nici nu am scos "arma secreta", borsul. Am dat-o jos din scaun si m-am dus la bucatarie. La un moment dat liniste. Ma duc sa vad ce face de e asa cuminte, cand colo, ea se suise in patut (!!!) - nu am dat jos nicio laterala de la patut! S-a suit pe o noptiera de langa patut si de acolo cred ca s-a aruncat in patut.
Acum doarme, asa flamanda


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)



de acum cred ca trebuie sa fim doar cu ochii pe ei ca te crucesti ce reusesc sa faca
eu am comandat un raft sa il pun langa patut, un raft din ala care sta pe podea cu 3 polite...si razlet mi-a trecut prin minte imaginea cu Matei catarandu-se pe raft si apoi sarind in pat deci e posibil!


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
e incredibil d efrumos sa nu t epui in calea lui Dumnezeu,ca nu stiu cum indreapta EL spre mantuire oamenii.



nu stiu daca ieri ti-as fi dat dreptate dar azi dupa ce m-a sunat mama sa ma intrebe ce fac dupa-amiaza (cumparaturi si trebuie sa merg sa vad niste mobila) spunandu-mi ca vine sa il scoata pe Matei la plimbare, asta dupa ce a fost si ieri...incep sa cred in MINUNI!

viata ta pare desprinsa din filme
desi recunoscca m-am cam pierdut printre copiii cu parinti diferiti


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Salutare!!
Oana, daca te rog frumos, frumos si dau si un suc cu prima ocazie, nu mai postezi o data link-ul cu prajitura cu branza de vaci? Vreau sa o fac si nu am nervi sa caut prin ultimele 2 capitole!!!
Raul doarme, dupa ce m-a enervat ca nu a vrut sa se culce, l-am pus in patut , s-a desfasurat 1/2 h in patut si apoi am strigat la el, gata, culcarea!!! . S-a uitat mirat la mine si s-a pus jos si in 2 minute dormea. Cred ca nu era obisnuit sa strig la el.
Cosmin a mers la dr cu analizele si cu filmuletul. Cam am emotii...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput