Vaccinul Prevenar pro sau contra?

Vaccinul Prevenar pro sau contra? | Autor: ali

Link direct la acest mesaj

Azi am vorbit cu o prietena a carei baietel merge la gradinita din Sibiu unde a fost cazul cu fetita care a murit din cauza meningitei.Meningita a fost provocata de pneumococ.
Desi era impotriva oricarui vaccin dat in afara schemei nationale de vaccinare de frica a preferat acum sa il faca.
Mi-a transmis o teama foarte mare si tind si eu sa il fac copilului meu.

Voi l-ati facut copiilor sau nu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Prevenarul este vaccin pneumoccocic, nu are nici o treaba cu meningita. Vaccinul meningococic este Menjugate.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Pneumococul stiam eu ca provoaca si meningita pe langa pneumonie...Depinde de locul unde se localizeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Meningitele bacteriene pot fi declansate de pneumoccoc (exista vaccinuri - prevenar sau synflorix), meningococ (exista vaccin si pentru el), Haemophilus influenzae (vaccin Hib) si mai sunt si altii.
Niciunul dintre vaccinurile acestea nu e cuprins in schema obligatorie, toate sunt disponibile cu plata.

Eu nu li le-am facut pe niciunul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia33 spune:

eu i-am facut baiatului meu prevenar 13 la 2 luni, cu rapel la 4 si 6 luni. l-a tolerat bine, n-am avut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Asa o fi....

Si ca sa raspund la intrebare, da, si eu i-am facut si prevenar13 si menjugate.
La fel, l-a tolearat bine, fara probleme.
Noi mergem cu doua scheme, cea de la noi si cea de la greci.
La ei cele doua sunt in schema de vaccinare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Eu am preferat Synflorix-ul, inteleg ca e mai folosit in Europa decat Prevenar-ul, specific pietei americane.

Uite cateva informatii care te-ar putea ajuta :

www.pediatricblog.info/2011/03/vaccinarile-optionale-in-romania-2.html" target="_blank">http://www.pediatricblog.info/2011/03/vaccinarile-optionale-in-romania-2.html



Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana
Uite cateva informatii care te-ar putea ajuta :
www.pediatricblog.info/2011/03/vaccinarile-optionale-in-romania-2.html" target="_blank">http://www.pediatricblog.info/2011/03/vaccinarile-optionale-in-romania-2.html


Mi-a sarit in ochi fraza (n-am avut timp sa sap sa vad daca intr-adevar asa o fi):

"S-a demonstrat ca pacientii vaccinati cu Prevenar 7 au devenit purtatori ai serotipului 19 A."

Mai multe nu mai zic.

EDIT: informatia se confirma:
http://pediatrics.jwatch.org/cgi/content/full/2010/922/3
In plus, am aflat ca 19A a devenit mult mai raspandit in ultima vreme, e rezistent la antibiotice si de asta s-a creat Prevenar13, care l-ar preveni.
Synflorix-ul nu-l acopera si pe 19A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Corect, in schimb Synflorix-ul se ocupa de otita, iar de raspandirea otitei...nu mai zic.

La urma-urmei, nu exista vaccin care sa acopere toate tulpinile virale.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput