Drept de tata

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

draga emanouele,
daca ai fi in locul meu, cum ai proceda daca EA si-a gasit unul cu 20 ani mai in varsta si cu bani? Ce ai face daca te-ai trezi cu politia la usa si tu dormi in timpul acesta? Dar daca vine salvare si spune medicul ca ai vrut sa te arunci de la etaj (dar tu nu stii) si in timpul acesta tu te joci cu copilul?
Cum te simti? Nu stii!
Ma repet: hai sa lasam la locul lor in Dex misoginia si misandria, si sa ne ocupam de suflete care ne iubesc neconditionat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

nu vad de la ce te-ai luat???? m-am adresat tie????? si ca sa dormi linistit la noapte.....de unde stii tu ca eu nu stiu si ca nu am fost si eu in cateva sit descrise de tine si la alea mai adauga alte cateva de neimaginat si de nescris aci, ca mai dau idei la altii????? ai tu garantia ca la mine curge lapte si miere? honey, te inseli amrnic. si tocmai pt ca zici sa lasam acolo cuvintele, lasa-le tu in primul rand ca cel putin de 2 ori le-ai scos si postat aici.

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns himera spune:

Dragii mei imi pare tare rau ca discutiile au degenerat asa, adevarul este ca fiecare dintre noi intram pe site pentru a comunica, a ne spune off-ul si automat rezonam la anumiote subiecte sensibile pentru noi.
Personal consider ca situatii frustrante sunt de ambele parti
si nu trebuie sa uitam ca noi am facut alegerea cand ne-am casatorit si cand am ales sa stam langa o persoana un anumit nr de ani....am rezonat la acea persoana la fel cum rezonam la subiectele de aici si de aceea nu consider ca doar unul e vinovat....nici macar n-am dreptul si nici nu vreau sa judec asta.
Adevarul este ca instantele favorizeaza mamele, uneori e foarte bine cand copilul ramane cu mama, ea e cea care il aduce pe lume, il hraneste, educa, etc etc.....dar sunt si situatii in care ea nu se implica ba din contra se comporta urat cu copilul si asta era tema care ne afecteaza pe cei care am trecut printr-o asemenea experienta sau am asistat la experienta altuia.
Imi pare rau ca s-a ajuns la tonuri jignitoare, fiecare a avut trauma lui cu siguranta:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Yasmine - stii bine ca in cazul tau altele au fost conditiile. Deciziile luate de instanta s-au bazat si pe concretul violent al ex. sotului. Este o poveste frustanta chiar si acum dupa atatia ani. Eu tot ce mi-am dorit pentru tine a fost sa inchei definitiv si ireversibil traumele prin care ati trecut.
Tega - desigur putem sa discutam in fond suntem pe un forum unde orice informatie este in primul rand lovita de subiectivism si neautentica. Ok? Insa nu te astepta (nu din punctul meu de vedere cel putin) sa spun altceva decat ceea ce intrevad din cele scrise de tine sau oricine altcineva. Sincer sunt destul de atent la detalii la modul in care se exprima cineva, la modul in care exprima opinii si pun intrebari directe si punctuale. Si chiar daca nu pare modul in care ne exprimam opiniile sau offurile pot sa tradeze destul de multe posibilitati nedeclarate dar care se intrevad printre randuri cum s-ar zice.
Uite de exemplu pe de o parte iti inteleg nemultumirea (as risca sa exprim nefericirea) de a nu-ti vedea copiii asa cum ti-ai dori. ca si parinte te inteleg sunt si eu parinte la randul meu, dar:
1. Asa cum poate este de asteptat majoritatea ex casatoritilor pun in fata foarte multa inversunare, devin rigizi, inflexibili, au multi extrem de mul orgoliu sunt practic orbiti ca si un taur la corida, vad doar rosu rosu rosu... nimic nu mai conteaza decat adevarul lor.
Ti-am mai spus este suficient sa recitesti cum scrii tu si ai sa vezi extrem de des cuvantul "EU" scris de tine. Pentru tine TU esti subiectul dincolo de cuvinte. Este si copilul dar e ca un rezultat, care este normal sa existe pentru ca asa concepi TU. Conteaza doar parerea ta, doar adevarul tau si tot ce nu intra in cliseul tau este defect.
Faptul ca o instanta a luat o decizie contrara viziunii tale este automat catalogata. Faptul ca ex sotia ta este ocupata cu jobul este automat catalogat. Faptul ca in lupta de a supravietui a gasit varianta unei bone - este din punctul tau de vedere un defect. Nu mai spun faptul ca ceva imi spune ca nu este deloc prost platita daca este atat de solicitata ceea ce iarasi este in contradictie cu imaginea pe care o lansezi conform careia s-a cuplat cu un barbat batran si bogat. Pai mai omule logica elementara ar exclude necesitatea ei de a-si pierde viata la un job daca ar fi astfel. Acum nu te supara pe mine daca eu asa am observat dar am precizat ca sunt atent la detalii.
Pe scurt ca esti barbat ca si mine si tata de copil uite cum vad eu asa la rece situatia ta din afara si am sa fiu direct - asta e ia-o asa cum e ca nah suntem barbati ce naiba.
Nu stiu detalii despre voi dar
1. Esti extrem de orgolios - atat de orgolios incat nu inghiti faptul ca poti sa pierzi.
2. Ex sotia ta este o persoana care a ales sa lupte chiar si cu tine si asta te manaca pur si simplu. Vanitatea.
3. Ex sotia ta se descurca financiar (sunt convins) de una singura.
4. Ex sotia ta a decis sa mearga mai departe fara tine.
5. Procedural instanta a decis pe baza de fapte concrete nu pe povesti si i-a dat ei castig de cauza si sunt convins ca probele au fost clar in favoarea ei - pe scurt a demonstrat o capacitatea mai mare decat tine de a sustine cresterea si educarea copiilor minori.
Nu ma mai lua cu texte aiurea cu legea e asa si pe dincolo - ti-am propus ceva direct irefutabil - hai nene cu sentinta asa cum este ea exprimata (fara date personale) si vedem cum anume a fost motivata. Ok?
6. Ca si tata de copil ti-am spus opinia mea. Atata vreme cat tu nu vei vedea decat rosu in fata ochilor nu vei avea maturitatea si linistea de a-ti vedea copilul inainte. Probabil timpul te va obliga sa te reasezi in gandire si actiuni.
Ok?

Pace!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

draga marius
se vede ca lucrezi in domeniul juridic. toate se rezuma la perioade scurte si potente financiar!
Am scris ce era de scris. Fosta nu are un job bine platit! A reusit in 3 ani sa aduca in insolventa o firma profitabila, iti dau si nume daca vrei. Jobul ei se rezuma la 6 ore munca si un venit net de 1100 lei. Restul "succesului financiar" este cel care "are grija de ea"!
Daca vrei o poveste reala iti voi spune doar intre 4 ochi. Ea nu si-a dorit acest copil. Afirmatia ei: "nu imi pot scrica fizicul pentru ca, trebuie sa fac o cariera! Dar se pare ca a confundat succesul cu ...
Iar lumea avocateasca stie lucrul asta. Dar ca si mine, se stie, ca in instanta, adulterul sau cu totul alt comportament inadecvat trebuie dovedit cu martori si flagrant!
Si daca lucrezi in domeniu stii lucrul asta!
Eu nu vad rosu ca un taur! Oamenii care aplica legea nu stiu sa citeasca! De ce nu se aplicau acele Directive europene care spuneau despre dreptul copilului? Pentru ca multi reusesc in viata doar in modurile bine stiute, cele pe care le promoveaza societatea!

Nu vreau ca eu sa ma razbun pe nimeni! Vreau doar ca acel copil sa nu aibe complexe! fara traume copiilor!
Iar daca tu esti un tata cu statutul "eu sunt barbatul si aduc bani in casa", este doar treaba ta!
Sa ai o zi buna si sa fii fericit alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te invarti in cerc.
Succes!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tega
Restul "succesului financiar" este cel care "are grija de ea"!



Imi este clar ca asta te roade.
Te sfatuiesc sa-ti scoti din cap amanuntul asta. Faptul ca judeci o legatura actuala a fostei sotii te pune intr-o lumina pe care nu o doresti. Si nu are legatura cu ceea ce vrei sa demonstrezi.
Pe mine (barbat, trecut prin divort) nu m-ai convins aici de vreo sentinta eronata sau drepturi incalcate.
Nu zic ca nu esti nedreptatit, frustrat, insa la modul in care pui problema aici, intrevad relatia voastra in realitate. Si nu cred ca situatia e roza.
Sper sa nu te supere interventia mea. Dar sunt prea multe lozinci in vorbele tale, mai multe decat vorbe constructive.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Yasmine - stii bine ca in cazul tau altele au fost conditiile. Deciziile luate de instanta s-au bazat si pe concretul violent al ex. sotului. Este o poveste frustanta chiar si acum dupa atatia ani. Eu tot ce mi-am dorit pentru tine a fost sa inchei definitiv si ireversibil traumele prin care ati trecut.
Tega - desigur putem sa discutam in fond suntem pe un forum unde orice informatie este in primul rand lovita de subiectivism si neautentica. Ok? Insa nu te astepta (nu din punctul meu de vedere cel putin) sa spun altceva decat ceea ce intrevad din cele scrise de tine sau oricine altcineva. Sincer sunt destul de atent la detalii la modul in care se exprima cineva, la modul in care exprima opinii si pun intrebari directe si punctuale. Si chiar daca nu pare modul in care ne exprimam opiniile sau offurile pot sa tradeze destul de multe posibilitati nedeclarate dar care se intrevad printre randuri cum s-ar zice.
Uite de exemplu pe de o parte iti inteleg nemultumirea (as risca sa exprim nefericirea) de a nu-ti vedea copiii asa cum ti-ai dori. ca si parinte te inteleg sunt si eu parinte la randul meu, dar:
1. Asa cum poate este de asteptat majoritatea ex casatoritilor pun in fata foarte multa inversunare, devin rigizi, inflexibili, au multi extrem de mul orgoliu sunt practic orbiti ca si un taur la corida, vad doar rosu rosu rosu... nimic nu mai conteaza decat adevarul lor.
Ti-am mai spus este suficient sa recitesti cum scrii tu si ai sa vezi extrem de des cuvantul "EU" scris de tine. Pentru tine TU esti subiectul dincolo de cuvinte. Este si copilul dar e ca un rezultat, care este normal sa existe pentru ca asa concepi TU. Conteaza doar parerea ta, doar adevarul tau si tot ce nu intra in cliseul tau este defect.
Faptul ca o instanta a luat o decizie contrara viziunii tale este automat catalogata. Faptul ca ex sotia ta este ocupata cu jobul este automat catalogat. Faptul ca in lupta de a supravietui a gasit varianta unei bone - este din punctul tau de vedere un defect. Nu mai spun faptul ca ceva imi spune ca nu este deloc prost platita daca este atat de solicitata ceea ce iarasi este in contradictie cu imaginea pe care o lansezi conform careia s-a cuplat cu un barbat batran si bogat. Pai mai omule logica elementara ar exclude necesitatea ei de a-si pierde viata la un job daca ar fi astfel. Acum nu te supara pe mine daca eu asa am observat dar am precizat ca sunt atent la detalii.
Pe scurt ca esti barbat ca si mine si tata de copil uite cum vad eu asa la rece situatia ta din afara si am sa fiu direct - asta e ia-o asa cum e ca nah suntem barbati ce naiba.
Nu stiu detalii despre voi dar
1. Esti extrem de orgolios - atat de orgolios incat nu inghiti faptul ca poti sa pierzi.
2. Ex sotia ta este o persoana care a ales sa lupte chiar si cu tine si asta te manaca pur si simplu. Vanitatea.
3. Ex sotia ta se descurca financiar (sunt convins) de una singura.
4. Ex sotia ta a decis sa mearga mai departe fara tine.
5. Procedural instanta a decis pe baza de fapte concrete nu pe povesti si i-a dat ei castig de cauza si sunt convins ca probele au fost clar in favoarea ei - pe scurt a demonstrat o capacitatea mai mare decat tine de a sustine cresterea si educarea copiilor minori.
Nu ma mai lua cu texte aiurea cu legea e asa si pe dincolo - ti-am propus ceva direct irefutabil - hai nene cu sentinta asa cum este ea exprimata (fara date personale) si vedem cum anume a fost motivata. Ok?
6. Ca si tata de copil ti-am spus opinia mea. Atata vreme cat tu nu vei vedea decat rosu in fata ochilor nu vei avea maturitatea si linistea de a-ti vedea copilul inainte. Probabil timpul te va obliga sa te reasezi in gandire si actiuni.
Ok?

Pace!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Draga Marius, nu te preocupa de traumele mele, sunt cele care m-au facut mai puternica decit eram, drept care poate ar trebui sa multumesc ex-ului pt. ele :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Tega, tonul face muzica...

Cred ca pierzi foarte mult doar din cauza atitudinii pe care o ai. Incearca sa o privesti pe mama copilului nu ca pe un dusman, ci ca pe un partener care iti este absolut necesar ca sa-ti inlesneasca relatia cu copilul tau.

Eu n-as putea sa aduc atatea comentarii negative la adresa fostului meu sot, desi nu-ti imagina ca ar fi vreo usa de biserica. Si am convingerea ca nici el mie. Ne consideram reciproc parteneri de nadejde in cresterea copilului nostru, chiar daca avem vieti foarte separate.

Cu putina intelepciune iti poti atinge obiectivul! Chiar fara instanta, procese, razboaie...ia incearca cu un buchet de flori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Of, am citit si eu toate postarile voastre. Sunt situatii si situatii. Eu sunt divortata pe vechiul Cod Civil, copilul are 11 ani si mi-a fost incredintat. Amândoi lucram in domeniul juridic, ceea ce presupune ca stim sa speculam anumite situatii. Eu mi-am refacut viata de cand copilul avea 8 ani, el nu. Pensia alimentara mizera a trimis-o cum a vrut el, iar pe copil nu stiu daca l-a vazut de 10 ori de cand am divortata. Amintesc ca cel mic avea 5 ani. Ce te faci acum ca vrea custodie comuna?S-a prezentat la scoala iar copilul i-a spus ca nu are ce discuta cu el, ca tatal lui este actualul meu sot. De aici, fetelor scandal si tot ce vreti, ca am invatat eu copilul. Baiatului i-am spus ca el este tatal lui si este singur si liber sa decida daca vrea sa vorbeasca sau nu. Acesta a fost raspunsul copilului si poate nu ma crede#539;i dar chiar nu l-am invatat. Noi avem norocul ca el este mare si poate fi audiat. De asta spun ca sunt situa#539;ii si situatii. Noi nici macar nu mai locuim in aceeasi localitate cu el.

Mergi la inceput