Dureri de crestere?

Dureri de crestere? | Autor: Monnvas

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici si tatici,

Fiul meu de 2,7 ani imi spune de cateva zile ca il dor picioarele. Cand eram pe-afara il luam in brate, zicand ca o fi obosit. I-am schimbat incaltarile. Aseara a plans destul de tare aratandu-mi glezna dreapta. Nu este lovit - daca era lovit nu cred ca il durea o saptamana (cu intermitente), nu se vede nicio vanataie, nu are nicio rana/batatura.

Saptamana viitoare o sa il duc la un ortoped, dar sunt sceptica in privinta diagnosticului, dat fiind ca nu e nimic vizibil. Ma intreb daca n-or fi chestii care tin mai putin de fiziologie (sau, ma rog, mai putin vizibile/cuantificabile), precum durerile "reumatice", ca durerea a aparut acum, de cand s-a racit, sau dureri de crestere.

Unde as putea sa aflu sursa exacta a acestei dureri si o eventuala posibilitate de ameliorare? Ce alt medic as putea consulta?

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

anul trecut Luca a avut o perioada de vreo cateva zile cand la fel acuza dureri la picioare. am discutat cu doi pediatri. analizele erau ok.crescuse in perioada aceea destul de mult si rapid in inaltime. ne-a fost dat OSTEOCARE sirop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Fa-i un test ASLO (spun asta pentru ca ai spus ca a fost racit - sa nu fi fost o infectie streptococica?).

CAt despre durerile de crestere, parerile sunt impartite: unii medici spun ca nu exista asa-ceva, altii ca exista. Si al meu copil a avut aceste dureri la genunchi, cand la un picior, cand la altul. Daca il durea foarte tare medicul mi-a zis sa-i dau cate o doza de ibuprofen, dar la noi n-a fost cazul decat o singura data. In rest ii masam genunchiul la cererea lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

revin: poti incerca sa masezi locul dureros cu gel de arnica sau chiar sa ii dai homeopate ARNICA.
si da, fa eventual niste teste de sange, sa elmini intai posibile infectii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Baietelul ia vigantol? TE intreb pt ca fiica-mea, anul trecut a avut o perioada cand la fel, cum mergea pe jos, spunea ca o dor picioarele. Tot in sezonul rece. Am intrebat pediatrul, care m-a intrebat fix lucrul asta: Cat de regulat ii dau Viganntolul? (spre rusinea mea, cam neglijasem acest aspect). Cum am inceput sa ii dau vigantol cu regularitate (3 pic/zi) nu s-a mai plans deloc. Am intrerupt incepand cu luna mai, iar acum, din septembrie, am inceput din nou...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Si fetita mea s-a plans azi-noapte de dureri la genunchiul stang. Nu am gasit vanatai pe picior, desi e posibil sa se fi lovit, dar s-a plans de dureri pe la miezul noptii (s-a trezit din somn) ! M-am gandit si eu la aceste "dureri de crestere".

O sa reincepem si noi administrarea de Osteocare.


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Of, s-ar putea sa aveti dreptate cu Vigantolul. L-am intrerupt in primavara si acum, ca nu mai sta asa mult la soare, trebuia reluat.

Multumesc pt sfaturi!

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

Baietelul meu (care este cu 12 zile mai mic decat al tau) are dureri de crestere din luna iunie. Imi zicea ca il dor picioarele si cerea sa-l iau in brate...in special cand mergeam mai mult prin parc. La inceput am crezut ca sunt doar mofturi, cand tot insista sa il tin in brate. Apoi, mi-am dat seama ca il dor efectiv picioarele, mai ales cand mergea pe distante mai lungi (el fiind un mare plimbaret). Am ajuns sa cumparam si carut tip umbrela pentru concedii, noi care mergeam numai pe jos de la 1 an si 3 luni. Pediatra mi-a confirmat ca sunt dureri de crestere si mi-a recomandat sa nu intrerup vigantolul. Ii dau Vigantoletten 500, o pastila pe zi. In curand incepem sa luam si Osteocare sirop (am luat si iarna trecuta). Am uitat sa spun ca a luat 7 cm in inaltime, in doar cateva luni. Cred ca asta este explicatia pt dureri....a crescut foarte mult, intr-un timp foarte scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

La fel si baiatul meu se plagea in urma cu 1,5 ani. A avut o perioada in care s-a inaltat mai repede si tot asa mereu plagea ca il dor piciorusele si parca eram mama Dolores impingeam carutul cu aia mica si cu el in brate. dar imi era mila cand il auzeam si i-am dat in doua reprize calciu cu vitamina d3 la recomandarea medicului si a fost ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

pe baiatul meu l au durut picioarele vreo 2 ani,de la 3 pana pe la 5 ani.se trezea noaptea,plangea.am fost la ortoped,l a controlat,i a facut radiografie.concluzia? dureri de crestere.

Mergi la inceput